American Bobtail 2 1

American Bobtail

Kısa kuyruğu, kabarık kulakları ve güçlü vücudu ile kendine has bir görüntüye sahip olan Amerikan Bobtail kedilerini kilometrelerce öteden tanımak mümkün. Vahşi bir görüntüye sahip olan bu kediler içlerinde sakladıkları yüksek enerji ile sahiplerine fazlasıyla eğlenceli anlar yaşatabiliyor.

Amerikan Bobtail Tarihi

Amerikan Bobtail kedileri kuyrukları ile meşhur. Top şeklinde olan kısa kuyrukları zaman içerisinde gelişen doğal mutasyonlar sonucu ortaya çıkmış. Herhangi bir özel yetiştirme programıyla üretilmeyen bu kedilerin karakteristik özelliklerinin zaman içerisinde kendiliğinden ortaya çıktığı biliniyor.

american bobtail ozellikleri 1

Amerikan Bobtail ırkı Japonya’dan İngiltere’ye kadar pek çok yerde görüldüğü bilinen bir ırk. Hakkında pek çok farklı kaynakta kayıt bulunmakta.

Bu ırkın ABD’ye geldiği ilk tarih 1960’lı yıllar. John ve Brenda Sanders çifti tarafından Arizona eyaletinde fark edilen kısa kuyruklu kediler bu tarihten sonra Amerikan Bobtail adıyla ABD’de yetiştirme programlarına dahil edildi. Bu tarihe kadar ABD’de varlıkları bilinmediği için herhangi bir çalışma yürütülmedi.

Amerikan Bobtail ırkı 1989 yılında uluslararası kedi dernekleri tarafından ırk kedi olarak kabul edildi. Dünya çapında tamamen tanınması ve dernekler tarafından kabul edilmesi 2002 yılında gerçekleşti.

Amerikan Bobtail Görünüm

Amerikan Bobtail kedileri tüylü kulaklara ve patilere sahip bir ırk. En belirgin özellikle kısa ve kesilmiş gibi görünen kuyrukları. Tamamen doğal şekilde oluşan bu kuyruk kedinin en belirgin fiziksel özelliğini oluşturuyor.

Orta boylu bir kedi ırkı olarak kabul edilen Amerikan Bobtail kedileri gelişimlerini üç yılda tamamlıyor. Üç yaşına kadar büyümeye devam eden bu kediler 3.5 kilogramdan 6 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabilmekte.

American Bobtail 3

Amerikan Bobtail kedileri kısa veya uzun tüylü olarak karşınıza çıkabilir. Kısa kürklü olan kedilerde tüyler iki katmandan oluşmakta. İlk katman daha yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahipken kedinizin derisine yaklaştıkça daha sık ve kalın tüylerle karşılaşmanız mümkün. Soğuk havalardan ve yağıştan korunmak için geliştirdikleri bu kürk pek çok farklı renkte görülebiliyor.

Amerikan Bobtail kedilerinin tüyleri çok farklı renklerde görülebilmekte. Kimi zaman iki veya üç renkli tüylere sahip olabilen bu kedilerde göz rengi de yine aynı şekilde fazlasıyla değişken.

Amerikan Bobtail Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Amerikan Bobtail kedilerinin mizacı köpeklere oldukça benzer olarak tanınmakta. Kimi yerde Golden Retriver köpeklerinin kedi versiyonu olarak tanınan bu kediler fazlasıyla meraklı ve sahipleriyle çok yoğun bağ kurabiliyor.

Enerji seviyesi oldukça yüksek olan Amerikan Bobtail kedileri oyun oynamaktan fazlasıyla hoşlanıyor. Özellikle zekasını kullanacağı ve enerjsiini atabileceği interaktif oyuncaklar bu kedilerin çok ilgisini çekmekte.

Amerikan Bobtail kedileri sahipleri ile yoğun bir bağ kurdukları için her daim onlarla bir arada olmak için özel çaba gösteriyor. Ev içerisinde sürekli olarak peşinizde dolaştığını görmeniz çok doğal bir durum olacaktır.

american bobtail 4

Küçüklükten itibaren tasmaya alıştırılması durumunda dışarıda gezdirilmeye uygun bir yapısı olan Amerikan Bobtail kedileri kelimenin tam anlamıyla köpek özellikleri gösteriyor. Eve gelen yabancılara karşı fazla meraklı olan Amerikan Bobtail kedileri misafirleri önce uzaktan izleme eğilimine sahip olsa da kısa sürede adapte olabilmekte.

Bu kedi ırkının en karakteristik özelliklerinden biri de doğayı ve seyahat etmeyi oldukça sevmeleri. Sık taşınan veya seyahat etmek zorunda olan insanlar tarafından beslenmeye çok uygun bir ırk olan Amerikan Bobtail hem hareketli hem de sakin yaşam tarzlarına oldukça kolay adapte olabiliyor.

Amerikan Bobtail Sağlık

Amerikan Bobtail kedileri doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bir ırk. Sahip oldukları herhangi bir genetik problem bulunmuyor. Oldukça dayanıklı ve sağlıklı bir ırk olarak bilinmekte.

Amerikan Bobtail Beslenme

american bobtail 5

Amerikan Bobtail kedileri aktif bir karaktere ve yüksek enerji seviyesine sahip olduğu için kilo alma potansiyeli ortalama seviyede. Kaliteli ve ölçülü beslendiği sürece herhangi bir özel diyete ihtiyaç duymuyor.

Her kedide olduğu gibi Amerikan Bobtail kedilerinde de tüy, diş ve böbrek sağlığı için ev yemekleri ile beslenmesi tavsiye edilmemekte. Bunun dışında, kuru ve yaş mama dengeli şekilde verildiği sürece kedinizin beslenmesi ile ilgili herhangi bir problem ortaya çıkmayacaktır.

Amerikan Bobtail Bakım

Amerikan Bobtail kedilerinin uzun tüylü olanları haftada birden fazla taranmaya ihtiyaç duyabilir. Tüy yapısı nedeniyle çoğu zaman düğümlenme veya dolanma görülmüyor olsa da derideki yağı eşit dağıtmak ve kedinizin daha sağlıklı tüylere sahip olması için düzenli şekilde taramanız tavsiye edilmekte.

Kısa tüylü Amerikan Bobtail kedileri için haftada bir kez taranma yeterli olacaktır.

American Bobtail 6

Amerikan Bobtail kedileri oldukça titiz bir karaktere sahip. Bu nedenle kumunu düzenli olarak temizlemeniz tavsiye ediliyor.

Kedinizin dişlerinde herhangi bir problem oluşmaması için günlük olarak diş temizliği yapmanız önerilmekte. Veterinerinizden temin edeceğiniz özel diş macunu ve fırça ile gerekli bakımları yapabilirsiniz. Eğer günlük olarak diş temizliği yapma fırsatınız bulunmuyorsa en azından haftada bir kez kedinizin dişlerini temizlemeniz önerilmekte.

Amerikan Bobtail kedileri doğayı ve dışarıda dolaşmayı seviyor olsa da ev içerisinde beslenmesi kedinizi sağlığı için çok önemli. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız kedinizin diğer hayvanlardan, insanlardan veya araçlardan zarar görmeyeceğine emin olduğunuz sürece bahçeye bırakabilirsiniz.

Amerikan Bobtail Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 4/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir