Kedilere dair herşey

American Curl

Oldukça özgün, yuvarlak kulakları ve üstün zekaları ile dikkat çeken American Curl kedileri fazlasıyla sevimli bir görünüme sahip. Dost canlısı karakteri ile bilinen American Curl ırkı çocuklarla da çok iyi geçiniyor.

American Curl Tarihi

American Curl ırkı oldukça yeni bir cins. Doğal genetik mutasyon ile ortaya çıkan bu ırk, Shulamith adındaki ilk üyesi ile tanınmaya başladı. İki sokak kedisinden dünyaya gelen American Curl kedisi yuvarlak ve kendine özgün kulakları ile dikkat çekerek yetiştiricilerin ilgisini cezbetti.

İlk kez 1983 yılında özel yetiştirme programıyla birlikte üretilmeye başlayan American Curl kedileri 1993 yılında uluslararası kedi dernekleri tarafından cins kedi olarak tanınmaya başladı.

American Curl ırkı oldukça kesin bir tarihe sahip. Tüm kediler ilk American Curl kedisi olan Shulamith’in soyundan gelmekte. İki farklı tüy uzunluğuna sahip olan American Curl kedileri bugün pek çok yetiştirici tarafından üretilmekte.

American Curl Görünüm

American Curl kedileri orta boy bir ırk olarak sınıflandırılmakta. Bu şekilde tanınıyor ve kedilerin büyük kısmı bu özelliklerde görülüyor olsa da daha büyük American Curl kedilerine rastlamak mümkün.

Bu ırkı diğer ırklardan ayıran en belirgin fiziksel özellik yuvarlak kulakları. Pek çok kedi ırkına göre daha az tüylü olan kulakları kedinin boyu ile orantılı olarak büyümekte. Büyük American Curl kedilerinde daha dikkat çekici kulaklara rastlamak mümkün.

American Curl kedilerinin karakteristik kulakları doğumdan sonra üç ile beş hafta arasında şekillenmeye başlıyor. İlk doğduğu zaman dik olan kulak yapısı zaman içerisinde bükülerek yuvarlak hale gelmekte.

Bu ırkta iki kısa ve uzun olmak üzere iki farklı kürk görülmekte. American Curl kedileri neredeyse her renkte karşımıza çıkabiliyor. Genel olarak beyaz ve birden fazla renge sahip olsa da tek renk kedilere rastlamak da mümkün.

Gözlerinin üst kısımları oval alt kısımları yuvarlak olan bu kedilerde yine kürkte olduğu gibi farklı göz renkleri görülebilmekte.

American Curl Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Tam anlamıyla ev yaşantısı için uygun olan American Curl kedileri insanlar ile yoğun bağ kurabilmesi ile biliniyor. Özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşan bu ırk diğer kedi ırklarına kıyasla insanlarla vakit geçirmeye çok daha yatkın.

Sahipleri ile devamlı olarak bir arada vakit geçirmek isteyen American Curl kedileri tek başlarına yaşamaya uygun bir ırk değil. Ev içerisinde uzun süre yalnız bırakılmaması gereken bu kediler gün içerisinde tek kalacaklarsa mutlaka başka bir kedi veya köpek gibi bir evcil hayvan ile bir arada beslenmeli.

Çok aktif bir karaktere sahip olan American Curl kedileri farklı numaraları ve oyunları kolayca öğrenebilmekte. Köpeklerle oynadığınız oyunlara benzer oyunları öğretebileceğiniz bu kediler ile çok keyifli vakit geçirmek mümkün.

American Curl kedisi zekası ile dikkat çeken bir ırk. Ev içerisinde kapı açmayı çok kolay öğrenebildikleri için evde tek başlarına bırakıldıkları zaman mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Merakları nedeniyle dolapları açma eğilimine sahip olan bu kediler ev içerisinde yaramaz bir çocuk gibi davranması ile tanınıyor.

Her ne kadar çok aktif olsa da enerjisini attığı zaman sahibi ile birlikte vakit geçirmek isteyen kediler kucakta olmaktan da çok hoşlanıyor. Özellikle küçüklükten beri bir arada büyüdüğü çocuklara büyük bağlılık besleyen ve korumacı bir yapıya bürünen American Curl ırkı çocuklar için fazlasıyla uygun bir ırk.

American Curl kedileri çok meraklı yapıları ve cesaretleri nedeniyle sürekli olarak kendilerini tehlikeye atma eğilimine sahip. Dışarı çıkmayı ve özgürce dolaşmayı çok seviyor olsa da kontrolsüz bir şekilde dışarıya bırakılmaması gerekiyor. Araçlardan ve diğer insanlardan korunması gereken bu ırkın evde beslenmesi tavsiye edilmekte.

Eğer küçük yaşlardan itibaren tasma ile gezdirmeye alıştırırsanız kedinizi parklarda ve çok fazla insanın olmadığı yerlerde dolaştırabilirsiniz.

American Curl Sağlık

American Curl kedileri herhangi bir genetik sağlık problemine sahip değil. Ancak, kulaklarının yapısı nedeniyle enfeksiyon riski daha fazla. Böylesi bir problem yaşanmaması için düzenli olarak kulak temizliği yapılması gerekmekte.

American Curl Beslenme

American Curl kedilerinin mutlaka yüksek miktarda protein ile beslenmesi gerekli. Yüksek enerji seviyeleri nedeniyle kaliteli mamalar ile beslenmeyen kedilerde farklı sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor.

Kedinize veterinerinizin tavsiye edeceği kaliteli mamaları vermeniz çok önemli. Aynı zamanda yeteri kadar sıvı aldığından emin olmak için devamlı olarak temiz suya erişebiliyor olmasına dikkat etmeniz gerekmekte. Bunun dışında, sadece kuru veya yaş mama ile beslemek yerine dengeli bir diyet oluşturmanız öneriliyor.

American Curl Bakım

American Curl kedilerinde iki farklı kürk yapısı görülüyor olsa da her ikisinin de bakımı oldukça kolay. Tüylerin yumuşak yapısı sayesinde düğüm olma ihtimali oldukça düşük. Haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. Bu ırka banyo yaptırmanız tavsiye edilmiyor. Banyo yaptırılması zorunlu olan durumlarda tüyleri kurutmak için ılık ayarda saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Haftalık olarak yarı yarıya karıştırılmış elma sirkesi ve su solüsyonu ile kedinizin kulaklarını temizlemeniz tavsiye edilmekte. Bu işlemi yaparken kedinizin kulağında pamuk kalmadığından emin olmalısınız. Kulak çubukları kedilerin kulağına zarar verebileceği için kullanılması tavsiye edilmiyor.

American Curl Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 2/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 5/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 5/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 4/5

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir