ankara kedisi 6

Ankara Kedisi

İnatçı ama sevecen karakteri, bembeyaz kürkü ile Ankara Kedisi tüm dünyada büyük bir bilinirliğe sahip. Gelmiş geçmiş en eski evcil kedi ırkı olarak bilinen Ankara Kedisi özellikle tüylü kedi seven hayvanseverler için ideal bir ırk.

Ankara Kedisi Tarihi

ankara kedisi 6

Ankara Kedisi çok köklü bir tarihe sahip. Pek çok kişi ve yetiştirici tarafından dünyanın en eski ırklarından biri olarak kabul edilen bu kediler üzerinde yapılan DNA testleri de durumu net olarak ispatlar nitelikte.

Yapılan araştırmalarda, Ankara Kedisi’nin kökenlerinin Kafkasya’ya dayandığı düşünülüyor. 15. Yüzyıldan itibaren Ankara’da cins kedi olarak üretilmeye başlayan Ankara Kedisi Osmanlı İmparatorluğu döneminde İngiltere ve Fransa krallarına hediye olarak gönderilmiş. Bu sayede Avrupa’da da popülerlik kazanan Ankara Kedisi çok eski dönemlerden bu yana tanınıyor.

ankara kedisi 4

Ankara Kedisi görsel olarak ilk kez 1756 yılında Fransız Georges-Louis Leclerc de Buffon tarafından resmedilmiş.

Ankara Kedisi, 18. Yüzyıl Avrupa’sında statü sembolü olarak kabul edilmekteydi. Özellikle soylular tarafından beslenen bu kediler günümüzde de pek çok kişi tarafından dünyanın her yerinde beslenmekte.

Ankara Kedisi Görünüm

Ankara Kedisi güzelliği ile tarih boyunca insanları kendine hayran bırakan bir ırk. Beş kilograma kadar ağırlığa ulaşabilen Ankara Kedileri bembeyaz ipeksi tüyleri ile tanınıyor.

Ankara Kedisi 1

Ankara Kedisinin tüyleri oldukça sık ve kalın. Soğuk bölgelerde yaşamaya alışık olması nedeniyle tüyleri vücut ısısını korumak amacıyla bu şekilde evrimleşmiş. Kafasının üst kısmına doğru, badem biçiminde gözlere sahip olan Ankara Kedisi oldukça karakteristik bir yüz yapısına sahip.

Ankara Kedisinin görünüşü zaman içerisinde değişime uğramış. 15. Yüzyılda daha farklı tanımlanan bu kedi ırkı zaman içerisinde İran Kedisi ile çiftleşmesi ve seçici çiftleştirme ile daha farklı bir görünüme sahip olmuş. Bu durum aynı zamanda Ankara Kedisinin dayanıklılığını da arttıran bir durum.

ankara kedisi 2

1990 yılına kadar farklı renklerde Ankara Kedilerine rastlanıyor olsa da bu yıldan sonra Ankara Kedisi beyaz tüyleri ile tanımlanmaya başladı. Uluslararası kuruluşlar tarafından bu şekilde sertifikalanmış olsa da kırmızı ve siyah renklerde Ankara Kedileri nadir de olsa görülebilmekte.

Ankara Kedisinin göz rengi tıpkı Ragdoll Kedilerinde olduğu gibi farklı renklerde karşımıza çıkabiliyor. Genellikle mavi ve yeşil renkler yaygın olarak görülmekte. Bunun dışında, nadir de olsa iki farklı göz rengine sahip Ankara Kedilerine rastlamak mümkün.

Ankara Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

ankara kedisi 7

Ankara Kedisi oldukça zeki bir kedi ırkı. Zekasını kullanabileceği oyunları sıkça tercih ediyor. Özellikle interaktif oyunlar ile vakit geçirmeyi fazlasıyla sevmekte.

İnsanlarla bağ kurmakta çok iyi olan Ankara Kedileri çok kısa sürede sahibine bağlanabiliyor. Gün içerisinde sürekli olarak insanlar ile bir arada olmak isteyen bu kedilerden uzak kaldığınız zaman kucağınıza çıkıp kendini sevdirmek için uğraştığına şahit olabilirsiniz.

Ankara Kedisi aktif karakterini küçük yaşlardan ileri yaşlara kadar korumaya devam ettiriyor. Ne kadar yaşlanırsa yaşlansın her zaman oyun peşinde olan bu kediler diğer kediler ile bir arada rahatlıkla beslenebilen nitelikte.

ankara kedisi 5

Ankara Kedileri biraz yaramaz olmaları ile biliniyor. Sahiplerinden istedikleri ilgiyi almak için ellerinden gelen her şeyi yapan bu kediler kimi zaman ilgi çekmek için sizi kızdırmayı bile deneyebilir. Çok zeki bir ırk olması sayesinde ev içerisinde yasaklı noktalar konusunda çok rahat eğitilebiliyor.

Ankara Kedisi insanlarla bir arada yaşamaya alışık olsa da evinize gelen misafirlere daha mesafeli davranma eğiliminde. Yabancı insanlara alışabilmesi için biraz zamana ihtiyacı olan bu ırk çoğu zaman evinden farklı ortamlarda bulunmaktan hoşlanmıyor.

Ankara Kedisi bahçeye veya dışarıya bırakılmak için uygun bir ırk değil. Zarar görmemesi için mutlaka ev içerisinde beslenmesi gerekli. Diğer evcil hayvanlar ve kediler ile bir arada beslenmesi durumunda mutlaka yavaş yavaş alıştırılması tavsiye ediliyor.

Ankara Kedisi Sağlık

Ankara Kedisi 8

Ankara Kedisi herhangi bir hastalığa yatkın değil. Oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir ırk olarak tanımlanıyor.

Bazı Ankara Kedilerinde Ataxia adı verilen bir sinir sistemi hastalığı görülebilmekte. İki ile dört haftalık kedilerde kendini belli eden bu hastalığın herhangi bir tedavisi bulunmuyor. Bu hastalığa sahip Ankara Kedilerinin hayatını kaybettiği görülmekte.

Özellikle beyaz ve bir veya iki gözü mavi olan Ankara Kedileri genetik olarak sağır olabilmekte. Bu durum kedinizin sağlığıyla alakalı herhangi bir problem yaratmıyor olsa da sağır bir kedi ile yaşarken daha dikkatli olmanız gerektiği unutulmamalı.

Ankara Kedisi Beslenme

ankara kedisi 9

Ankara Kedisi mutlaka dengeli beslenmeli. Kilo alma eğilimi diğer ırklara kıyasla daha yüksek olduğu için ölçülü bir diyete sahip olması çok önemli. Yaşına ve ağırlığına göre uygun ölçülerde düzenli mama verilmesi gerekiyor.

Bunun dışında Ankara Kedileri için herhangi bir özel beslenme gereksinimi bulunmuyor.

Ankara Kedisi Bakım

Ankara Kedisi uzun ve sık bir kürke sahip. İpeksi dokusuyla dikkat çeken bu kürkün sağlıklı şekilde korunması için mutlaka düzenli olarak taranması gerekiyor. Haftada bir kez taramak yeterli olsa da kış aylarında artan kürk kalınlığı nedeniyle daha sık taramaya ihtiyaç duyulabilir.

Taranması dışında herhangi bir özel bakım ihtiyacı bulunmuyor. Kedinizi düzenli olarak taramadığınız zaman tüy yutacağı için kusma görülebilir. Bu nedenle Ankara Kedisi de dahil olmak üzere tüm uzun tüylü kediler düzenli olarak taranmalıdır.

Ankara Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 5/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir