bengal kedileri ozellikleri 1

Bengal Kedisi Bakımı, Özellikleri, Karakteri

Atletik ve kaslı vücudu, vahşi görüntüsü ile ormanlara ait olduğunu hissettiren Bengal Kedisi her ne kadar vahşi bir kedi gibi görünüyor olsa da insanlarla oldukça iyi anlaşan bir ırk. Sahibiyle yoğun bir bağ kuran bu kedi, kendisi ile oyun oynayacak, beraber iyi vakit geçirebileceği bir aileye oldukça kolay bağlanabiliyor.

Özellikle zeki bir kedi ile arkadaş olmak istiyorsanız Bengal Kedisi tam olarak aradığınız ırk olabilir.

Bengal Kedisi Tarihi

bengal kedileri ozellikleri 1

Bengal Kedisi diğer kedi ırklarına kıyasla oldukça yeni bir ırk. 1983 yılında tescillenen bu kediler sıradan bir ev kedisi ile Asya Leopar Kedisi’nin çiftleşmesi sonucu ABD’de ortaya çıktı. 1991 yılında tam anlamıyla bir ırk olarak ilan edilen bu kediler ilk günden bu yana her geçen gün daha fazla popülerlik kazandı.

İsmini Asya Leopar Kedisi’nin Latincesi olan Felis Bengalensis’ten alan Bengal Kedisi bugün Birleşik Krallık’taki en popüler beşinci kedi ırkı olma özelliğine sahip.

Bengal Kedisi Görünüm

bengal kedisi 7

Bengal Kedisi boyut olarak ortalama büyüklükte kedi ırkları kapsamında değerlendirilmekte. Ağırlıkları 2 ile 4 kilogram arasında değişkenlik gösteriyor.

Bengal Kedilerinin en belirgin özellikleri leopara benzeyen kürkleri. Turuncu ve siyah renklerin ağırlıklı olduğu kürklerinin altında oldukça atletik ve kaslı bir vücut mevcut. Kedinin oyuncu karakteri ile uyumlu olan vücut yapısı Bengal Kedilerinin çok atletik bir ırk olarak tanınmasını sağlıyor.

Bengal Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

bengal kedisi ve ozellikleri 1

Bengal Kedisi oldukça oyuncu bir kedi ırkı. Karakteri gereğince sürekli oyun peşinde olan bu kediler genellikle çevrelerindeki tüm nesneleri birer oyuncak gibi görme eğilimine sahip. İzlemesi oldukça eğlenceli olan bu kedilerin enerjisi asla tükenmiyor.

Bengal Kedileri enerjik oldukları kadar konuşmayı da bir hayli seviyorlar. Özellikle oyun oynarken çıkardıkları sesler oldukça ilgi çekici olan bu kediler ihtiyaçlarını da sesli olarak belirtme eğilimine sahip.

Enerjilerinin fazlasıyla yüksek olması nedeniyle sosyal ilişkilere fazlasıyla önem veren bu kediler sahipleri ile yoğun bağ kurdukları için uzun süre yalnız kalmaya uygun yapıda değil. Gün içerisinde enerjilerini atabilmeleri ve avlanma içgüdülerini tatmin edebilmeleri için sahiplerinin ekstra çaba göstermesi gerekebiliyor.

bengal kedisi

Bengal Kedilerinin avlanma içgüdülerinin yüksek olduğu unutulmamalı. Özellikle akvaryum içindeki balıklar ile oynamayı çok seven bu kediler asla tek başlarına akvaryum veya kuş gibi diğer evcil hayvanlar ile bir arada bırakılmamalı.

Bengal Kedisi enerjisini atabilmesi için diğer kediler ile bir arada beslenebiliyor. Bunun dışında köpeklerle de bir arada yaşayabilen bu kedi ırkı birlikte yaşadığı dostlarından çeşitli oyunlar öğrenebilme potansiyeline de sahip. Zeki ve atletik bir kedi olması sayesinde köpeğinizle oynadığınız pek çok oyunu kedinizle birlikte de oynayabilirsiniz.

Bengal Kedisi küçüklükten itibaren alıştırılması durumunda tasma ile dışarı çıkarılmaya uygun bir ırk. Ancak kaçma potansiyeli nedeniyle tasmanın sıkı bir şekilde bağlandığından emin olmanız önerilmekte. Çıkacağınız yerde fazla insan olmaması, park veya benzeri doğal bir ortam olması da kedinizin kendini daha iyi hissetmesi için önemli.

Bengal Kedisi Sağlık

bengal kedisi 9

Bengal Kedilerine ait belirgin bir sağlık problemi bulunmuyor ancak bazı araştırmalarda kalp ile alakalı sorunlarla daha sık karşılaşılabileceğine dair bulgular mevcut.

Bengal Kedilerinde bir yaş itibari ile sinir sistemini etkileyen “distal nöropati” hastalığı ortaya çıkabiliyor. Kedilerin neredeyse tamamı bu hastalığı herhangi bir desteğe ihtiyaç olmadan kısa sürede atlatabilmektedir.

Bengal Kedisi Beslenme

Bengal Kedisi fazlasıyla aktif bir kedi ırkı. Devamlı olarak oyun peşinde koşması nedeniyle beslenme konusunda daha dikkatli olunması gerekiyor.

Bengal Kedileri çoğu zaman özel beslenme gerekliliklerine sahip olmasa da uygun besleyici niteliklere sahip olan mamalar ile beslenmesi kedinizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Kedinizin kilosuna, yaşına ve diğer etkenlere bağlı olarak veterineriniz ile birlikte kedinize en uygun mamayı belirleyebilirsiniz.

Bengal Kedisi Bakım

bengal kedisi 4 1

Bengal Kedisi kısa tüylü bir kedi ırkı. Bu nedenle çok yoğun bir taramaya veya bakıma ihtiyaç duymuyor. Yalanarak kendi tüylerine gerekli bakımı yapabilen Bengal Kedisinin birkaç haftada bir defa taranması yeterli olacaktır.

Bengal Kedisi su ile oynamayı sevmeyen bir kedi ırkı. Kendi tüylerini temizleyebilme yeteneği olması nedeniyle banyo yaptırılması gerekmiyor.

Kedinizi devamlı olarak yaş mama ile beslemeniz durumunda dişlerinde kalan artıkların zarar verebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle veterinerinizin tavsiye ettiği ölçüde kuru mama ile beslemeniz veya günlük olarak diş bakımlarını yapmanız oldukça önemli.

Bengal Kedisi Ek Bilgiler

bengal kedisi 8

Bengal Kedileri kedi dostu köpeklerle yaşamaya çok uygun. Özellikle evde beraber oyun oynayabileceği ve yüksek enerji seviyesini dengeleyebileceği bir arkadaş kedinize çok iyi gelecektir. Diğer kediler ile arkadaş olması için zamana ve uygun şekilde tanıştırılmaya ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır.

Bengal Kedileri çocuklar ile bir arada yaşayabiliyor olsa da bazen enerjileri nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle küçük çocuklar ile yalnız başına bırakmamanız önerilmekte.

Avcı karaktere sahip olsalar da Bengal Kedileri mutlaka ev kedisi olarak beslenmelidir. Dışarıda zarar görmesi veya hastalık kapması mümkün olduğu için bu ırkın kontrolsüz şekilde bahçede beslenmesi tavsiye edilmiyor.

Bengal Kedisi Karakteristik Özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 3/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 2/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 2/5
  • Oyunculuk: 5/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 5/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir