russian white cat

Beyaz Kedi Cinsleri

Her kedinin kendine özel bir güzelliği var. Hayatlarımızı rengarenk kılan bu sevimli dostlarımızdan bazıları renkleri ile diğerlerinden ayrılıyor. Her kedi cinsinin farklı karakteristik özellikleri olduğu gibi kimi kediler bembeyaz kürkleri ile tanınıyor.

Kedi cinsleri beyaz, siyah, gri, kahverengi ve birçok farklı renktedir. Beyaz tüylü kedi cinsleri arıyorsanız listemizde yer alan beyaz kedi ırklarını inceleyin. En güzel beyaz kedi cinsleri.

Bu yazımızda sizler için iç ısıtan sevimlilikleri ile beyaz kedi cinslerini listeledik.

1. Van Kedisi

van kedisi

Türkiye’nin en ünlü kedisi olan Van kedisi dünyada da beyaz kedi cinsleri denildiği zaman akla gelen ilk cinsler arasında gösteriliyor. Uzun, ipeksi kürküyle gören herkesi kendine hayran bırakan, iki farklı renkteki gözleriyle ilk bakışta tanınan Van Kedileri uzun yıllardır insanların en iyi dostlarından biri.

2. Russian White

russian white cat

Russian White kedileri Türkiye’de çok fazla bilinen bir kedi cinsi olmasa da beyaz kedi ırkları arasında en yaygın tanınanlarından bir tanesi. Kısa ve sık tüylere sahip olan, sivri uçlu kulaklarıyla bilinen uzun kuyruklu bu kediler oldukça sevimli.

İstisnai durumlar haricinde beyaz kürk ile görülen bu kediler oldukça sağlıklı ve yirmi yıla kadar yaşayabiliyor.

3. İran Kedisi

iran kedisi

Beyaz kedi cinsleri arasında İran kedisinden bahsetmemek olmaz. Kocaman gözleri, kabarık tüyleri ve şaşkın bakışlarıyla ilgi çeken bu kediler 15 yıllık yaşam süresi ile sahiplerine iyi birer arkadaş oluyor. İran kedisi  tüm dünyada sevilen ve tercih edilen kedi türlerinden biridir.

4. Ragdoll Kedisi

ragdoll kedi

Masmavi gözleri ve bembeyaz kürkü ile gören herkesin sarılmak istediği bu tüylü dostlarımız sıkça beyaz kürk renginde karşımıza çıkıyor. Oldukça uzun bir kürke sahip olan Ragdoll Kedisi aynı zamanda büyük kulaklarıyla da meşhur.

5. Bengal Kedisi

beyaz bengal kedisi

Kedi yetiştiricileri tarafından kimi zaman farklı bir cins olarak ele alınan Beyaz Bengal Kedileri uluslararası kuruluşlar tarafından farklı bir ırk olarak görülmüyor. Kaplanı andıran kürküyle ve turuncu rengiyle meşhur olsa da bu kedilerin beyaz renkte olanlarına rastlamak da mümkün.

6. Oriental Shorthair

oriental shorthair

Kocaman kulakları, uzun bacakları ve kuyruğu ile kendine özgü bir görünüme sahip olan bu kediler fazlasıyla nadir. Kürk rengi olarak genellikle beyaz renkte görülen Oriental Shorthair kedileri ikonik ve sevimli görüntüleri ile tüm dünyada, ilk bakışta tanınan kedi cinslerinden bir tanesi.

Beyaz kedi cinsleri sadece bunlarla da sınırlı değil. Beyaz renk geni pek çok kedi ırkında görülebiliyor. Ankara Kedisi, Himalaya Kedisi, British Shorthair gibi pek çok kedi cinsinde beyaz kürk rengine sıklıkla rastlamak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir