Birman Kedisi – Bakımı, Karakteri ve Özellikleri

Siyam ve İran Kedisinin özelliklerini bir arada barındıran, sevimli görüntüsü ile insanı kendine çeken Birman Kedisi 20. Yüzyılın başlarından beri insanlarla arkadaşlık ediyor. Konuşmayı oldukça seven bu ırk her türlü ihtiyacını miyavlayarak anlatabiliyor. Çocuklar için de çok uygun bir tür olan Birman Kedisi çok üstün bir adaptasyon yeteneğine sahip.

Birman Kedisi Tarihi

birman kedisi 3

Birman Kedisinin kökenleri hakkında pek fazla bilgi bulunmamakta. 1919 yılı civarında Fransa’ya getirilmesi ile birlikte batı dünyası tarafından tanınan bu ırk o dönemden beri güzelliği ile insanları kendine çekmeyi başarıyor.

Birman Kedisi, 2. Dünya Savaşı ile birlikte ciddi tehlike altına girmiş bir tür. Nesli tükenmek üzereyken savaş sonrası tekrar yetiştirilmeye başlanan bu ırk bugün tehlike altında değil. Savaş döneminde genellikle İran Kedisi ile çiftleştirilen Birman Kedisi, dönemin yetiştiricilerinin üstün çabası sayesinde karakteristik özelliklerini koruyarak günümüze kadar ulaşmayı başardı.

1950’li yılların başlarında tekrar yetiştirme programlarına dahil edilen Birman Kedisi saf ırk olarak ancak 1960’lı yıllarda tekrar üretilebildi. Bu tarihe kadar İran ve Siyam kedisi melezi olarak bilinen Birman Kedisi, 1965 yılında, Birleşik Krallık’ta yapılan yetiştirme çalışmaları ile tekrar ırk kedi olma özelliği kazandı.

Birman Kedisi, Burma’dan geldiği düşünülen bir ırk. Ancak kedinin batı dünyasında tanındığı yer Fransa olduğu için köken olarak Fransa’dan bahsedildiği de görülmekte.

Birman Kedisi Görünüm

birman kedisi 4

Birman Kedisi, Siyam Kedisine benzer kürk özelliklerine sahip. Orta boyda tüy uzunluğuna sahip olan bu kedilerin kürkü oldukça ipeksi. Yuvarlak ve geniş bir kafaya sahip olan ırkın orta boyutta kulakları bulunuyor. Neredeyse her zaman mavi gözleri ile tanınan Birman Kedileri fazlasıyla sevimli bir görünüme sahip.

Hemen okuyun;  Ankara Kedisi

Birman Kedisi güçlü vücudu ile bilinmekte. Atletik ve kaslı yapısı enerjisi ile birleşince oldukça oyuncu bir karaktere bürünen bu ırk avcılık yeteneklerini de genetik kodunda bugüne kadar ulaştırmış.

Birman Kedisinin tüyleri çok belirgin renk geçişlerine sahip. Aniden beyazdan siyaha dönmek yerine krem rengi geçişlere sahip olan kürkü ırkın en belirgin fiziksel özelliklerinden. Birman Kedileri çoğu zaman farklı pati, yüz ve kuyruk renkleri ile ayırt edilmekte. Gövdelerindeki kürkten daha farklı renkte olan bu bölümler kedinin en ayırt edici özelliklerinden kabul ediliyor.

Birman Kedileri 2.5 ile 5.5 kilogram arasında değişen ağırlıklarda görülebilmekte. Dişi ve erkek kediler arasında çok fazla kilo farkı görülmüyor.

Birman Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

birman kedisi

Siyam Kedileri ile neredeyse aynı karakteristik özelliklere sahip olan Birman Kedisi bu ırka kıyasla daha konuşkan. Karnı acıktığında veya başka bir ihtiyacı olduğunda yumuşak bir tonda miyavlayarak derdini anlatan bu ırk sahibinden gelecek cevaptan da oldukça hoşlanmakta.

Birman Kedisi zeki bir ırk olduğu için çoğu zaman sahiplerinin yaptığı her işe ilgi gösterme eğilimine sahip. Evde basit işler yaparken veya başka konularla ilgilenirken kedinizin sizi büyük bir merakla izlediğine şahit olabilirsiniz.

Birman Kedisi meraklı olsa da oldukça sakar bir mizaca sahip. Çoğu zaman merak duygusu baskın gelen kedilerin bir yerlere sıkıştığını veya kendini zor durumda bıraktığını görmek mümkün. Bu nedenle kedinizi evde tek başına bırakırken ev içerisinde gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Sahipleri ile yoğun bağ kuran Birman Kedisi enerjisini attığı zaman sahibinin kucağında uyuma eğilimine sahip. Çoğu zaman yaramaz bir bebek gibi davranan bu ırkın parlak objelere olan ilgisi de oldukça yoğun.

Birman Kedisi dışarıda beslenmeye uygun bir ırk olmasa da merak duygusu nedeniyle doğaya büyük bir ilgi duyuyor. Eğer küçük yaşlardan itibaren tasma ile dolaştırmaya alıştırırsanız kedinizle birlikte parkta çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Sakar bir kedi olması nedeniyle tek başına bahçeye bırakılması tavsiye edilmemekte.

Hemen okuyun;  En Uysal ve Sıcakkanlı Evcil Kedi Cinsleri

Birman Kedisi Sağlık

birman kedisinin ozellikleri nelerdir

Birman Kedisi genel olarak sağlıklı bir ırk olarak kabul edilse de bazı kedilerde böbrek hastalıklarına yatkınlık görülebilmekte. Bu durum nadiren ortaya çıkıyor olsa da erken yaşlardan itibaren yapılacak kan testleri ile hastalığın tedavi edilmesi gerekebilir.

Birman Kedisi Beslenme

Bu ırkın böbrek hastalıklarına yatkın olması nedeniyle kaliteli mamalar ile dengeli bir diyete sahip olması çok önemli. Ev yemekleri içerdikleri yağ ve tuz nedeniyle kedilerde böbrek hastalıklarına neden olabilmekte. Bu nedenle özellikle bu hastalıklara yatkın kedilerin ev yemekleriyle beslenmemesi tavsiye ediliyor.

Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için temiz suya devamlı erişimi bulunması gerekli. Kimi kediler beklemiş sudan içmekten hoşlanmadığı için kedi pınarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Birman Kedisi Bakım

Birman Kedisi yoğun bir kürke sahip olsa da yumuşak ve ipeksi dokusu sayesinde çok fazla bakıma ihtiyaç duymuyor. Haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

birman kedisi 5

Eğer küçük yaşlardan itibaren taranmaya alıştırırsanız kediniz ile çok sağlıklı bir bağ kurabilirsiniz. Birman Kedisi taranmaktan ve kendisine ilgi gösterilmesinden çok hoşlanan bir ırk.

Kedinizin böbrek hastalıklarına yatkınlığı nedeniyle düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi çok önemli.

Birman Kedisi Ek bilgiler

Birman Kedisi aynı zamanda “Burma’nın Kutsal Kedisi” adıyla da biliniyor. Batıya tanıtılmadan önce, Burma’da soylular ve rahipler tarafından beslendiği düşünülmekte.

Birman Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 3/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 3/5

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
kedi isimleri

En Popüler Erkek Kedi İsimleri

Sonraki Konu
kedi

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? Neden Vardır?

Related Posts