blue point

Blue Point Kedi

Blue Point kedi cinsi, beyaz, gri, mavi ve siyah renklerdedir. Blue Point siyam kedisi, güzelliğinin yanı sıra zekası ve ses eğilimi ile dikkat çekmektedir. Çok konuşkan bir kedi cinsidir. Cins yüzyıllardır var olmuştur, ancak 1934’te resmi olarak tanınmaya başlamıştır. O zamandan beri, tüm ırkların en tanınmışlarından biri haline gelmiştir. Yalnızca dört resmi Siyam türü vardır ve diğerlerinin kaynaklandığı ana renk noktası olarak kabul edilen Mühür Noktası olduğu için Blue Point kedi cinsi bulmak daha zordur.

blue point

Blue Point Kedi Özellikleri

Yükseklik: 10-12 inç
Ağırlık: 5-11 lira
Ömür: 10-13 yıl
Renkler: beyaz, gri, siyah, mavi
İçin uygun: Konuşkan, sadık bir kedi isteyen bireyler ve aileler
Mizaç: Sevecen, oyuncu, vokal, zeki

Blue Point kediler, ayrı bir kedi ırkı değil, ünlü Siyam kedi ırkının tanınan renkli bir baskısıdır. Blue Point Siyam kedileri sivri tüyleri, dışa dönüklükleri ve oyuncu yapıları nedeniyle birçok kedi severin kalbini kazandı – belki sizinki de dahil.

Bir Bakışta Blue Point Siyam Kedisi

 • Menşei: Tayland
 • Erkek Blue Point Siyam kedisi
 • Ağırlık aralığı: 4 – 6 kg
  Boy aralığı: 29 – 31cm
 • Dişi Blue Point Siyam kedisi
 • Ağırlık aralığı: 2,5 – 4,5 kg
  Boy aralığı: 27 – 31cm
 • Göz rengi: Mavi
 • Yaşam Beklentisi: ortalama 8 – 15 yıl
  Tüy Dökülme Eğilimi: çoğu ırktan daha az
 • Ceket uzunluğu
 • Bali dili: uzun saç
  Colorpoint Siyam: kısa saç
 • Ceket Tipi: parlak

Blue Point Siyam Kedisi Kişilik Özellikleri

Blue Point Siyam kedisi diğer Siyam kedileri gibi sevecendir. Sadık bir kedi cinsidir ve evde en sevdikleri kişiyi takip etmeyi severler. Sevdiği ebeveynlerinin yanındayken yüksek sesle konuşmalarını görebilirsiniz. Kedilerin miyavlaması, ebeveynlerinin arkadaşlığını ve ilgisini takdir etmesidir.

blue point kedi

Blue Point Siyam oldukça enerjik kedilerdir; sahiplerine sabah yürüyüşlerinde veya hafta sonu yürüyüşlerinde eşlik etmeyi çok isterler. Onları yürüyüşe çıkarmak istiyorsanız, en iyi kedi koşum takımını almalısınız . Ayrıca kedinize tasmalı yürümeyi de eğitmeniz gerekir .

Çoğu insan kedilerin köpekler gibi eğitilemeyeceğine inandığından, kedi eğitimi gibi bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Ama kedilerin dünyadaki en zeki yaratıklardan biri olduğunu ve ne yaptığınızı bildiğinize göre kolayca eğitilebileceğini söylediğimizde bize inanın. Blue Point Siyam kedilerinin zekalarıyla bilindiği göz önüne alındığında, onlara tasma üzerinde nasıl yürüyeceklerini öğretmek veya kedileri ısırmaktan alıkoymak kolay olabilir.

Dışa dönük bir yapınız yoksa, kedinizle bire bir etkileşimli oyun seansları için biraz zaman ayırmanız gerekecektir. Enerjilerinin tamamen sağlıklı bir şekilde harcandığından emin olmak için düzenli kedi egzersizi yapmalısınız – bastırılmış enerji, kedilerin davranış sorunları geliştirmesine neden olabilir.

Blue Point Siyam Kedisi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Blue Point Siyam kedisini sahiplenmeyi düşündünüz mü? Pekala, bunu yapmadan önce, birkaç şeyi bilmelisiniz. Bir, Blue Point Siyam kedileri harika bir aile hayvanıdır, bu yüzden tebrikler! İki, Blue Point Siyam Kedisi sevgi dolu ebeveynlerinin ilgisiyle gelişir. Blue Point Siyam kedisini, yalnızca onları evcilleştirmek, onlarla oynamak ve düzenli egzersizler yapmak için yeterli zamanınız varsa eve getirin. Üç, Blue Point Siyam ve diğer Siyam kedileri yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle, yalnızca aile üyelerinden biri her zaman evde olacaksa bir eve getirmelisiniz. Blue Point Siyam kedisi, kedilerini her gün önemli bir süre evde yalnız bırakmak zorunda kalacak çalışan ebeveynler için iyi bir seçim yapmaz.

Dört, Blue Point Siyam kedileri ve kedileri ağaçlara tırmanmayı sever. Bu nedenle, ağaçların olmadığı evinizde, Mavi Siyam kedinizi kitaplıkların ve kapıların üzerinden tırmanırken bulabilirsiniz. Bu tırmanış sırasında bazı şeyleri devirebilir. Blue Point Siyam kedinizin evinize bir orman gibi davranmasını istemiyorsanız, ona bir kedi penceresi levrek veya çok katlı bir kedi ağacı almayı düşünmelisiniz.

Blue Point Kedisi Tüy Döker mi?

Evet Blue Point Siyam kedileri tüy döker ancak diğer kedi ırklarına göre çok az tüy dökerler. Blue Point Siyam kedileri kısa tüylüdür ancak tüyleri ipeksi ve çok az tüy döker. Haftalık fırçalama ile kedi montunuzdaki ölü tüylerden kolayca kurtulabilir, dökülmeyi daha da azaltabilirsiniz.

Blue Point Siyam Kedisi Hakkında Az Bilinen 3 Gerçek

cat blue lilac point

1. CFA Siyam Irk Standardı dört resmi rengi kabul eder

Blue Point, Cat Fanciers Association (CFA) Siyam Irk Standardında kabul edilen dört resmi renkten biridir . Diğerleri Mühür, Çikolata ve Leylak rengidir.

2.Tüm Siyam kedileri beyaz doğar

Siyam kedilerinin tüy rengine teknik olarak “sıcaklığa duyarlı albinizm” denir. Siyam kedisinin kürkünün gösterdiği renk miktarı, cilt yüzeyinin sıcaklığına göre belirlenir. Bir kedinin ekstremiteleri veya noktaları, çekirdeklerinden daha soğuktur.

Bu, daha soğuk bölgelerde – bir yavru kedinin yüzü, kuyruğu ve alt bacakları – kürkteki rengin geliştiği anlamına gelir. Vücutlarının geri kalanında albinizm gelişir ve tüyleri soluk kalır.

Anne rahmindeki sıcaklık sabit olduğu için tüm Siyam kedilerinin beyaz doğmasının nedeni de budur. Siyam kedi yavruları doğar doğmaz tüyleri sıcaklıktaki değişime tepki vermeye ve noktaları gelişmeye başlar. Bu biraz zaman alabilir, ancak yavrular 6-8 haftalık olduklarında, noktalarının ne renk olduğunu görmek mümkün olmalıdır.

3.Siyam cinsi Siam’dan geliyor

Siam Krallığı, bu türün izlerinin 1350 yılına kadar geriye götürülebildiği yerdir. Dünyanın bu bölgesi artık Tayland’ın bir parçasıdır. Cins, Batı’da ilk kez 1890’da Birleşik Krallık’taki Crystal Palace Cat Show’da gösterildiklerinde görüldü.

Alışılmadık görünümleri dikkat çekiciydi ve hızla aranan bir tür haline geldiler. Siyam kedilerinin zarif, uzun gövdeleri, büyük kulakları ve badem şeklindeki gözleri vardır. Çoğu zaman çarpıcı mavi gözleri de vardır.

Blue Point Kedisi – Sağlık ve Koşullar 

Renkleri ne olursa olsun, birkaç farklı sağlık durumu herhangi bir Siyam kedisini etkileyebilir. Herhangi bir saygın yetiştirici veya veterineriniz size daha fazla ayrıntı verebilir.

Küçük Koşullar

 • Progresif retinal atrofi
 • Lens lüksü
 • Hipertrofik kardiyomiyopati
 • Karaciğer sorunları
 • pankreatit
 • Kanser

Ciddi Koşullar

 • Alt solunum yolu hastalığı
 • Astım
 • bronş hastalığı

Blue Point Siyam ne kadar büyür?

Tipik olarak, diğer renk noktalarına kıyasla Blue Point Siyam’ın boyutu söz konusu olduğunda çok fazla fark yoktur.

Siyam kedileri nispeten küçük ve ince oldukları için bilinir ve genellikle cinsiyete ve yaşa bağlı olarak 6 ila 12 pound arasında bir ağırlığa sahiptirler. Yükseklik açısından, genellikle yaklaşık 8 ”-10” boyunda ölçeceklerdir.

Siyam kedilerinin daha az ağırlık taşıdıkları için normal moggie’nizden daha zayıf göründüğünü düşünebilirsiniz, ancak aslında durum böyle değil. Siyam kedileri, tipik olarak kedilerle ilişkilendirdiğimiz kabarık ve yoğun kürkün aksine, kısa tüyleri nedeniyle açıkta kalan bir fiziğe sahiptir.

Örneğin, tekir kedilerin ortalama ağırlığı da 8 – 12 pound!

Blue Point Siamese’nin iki yıl sonra tamamen büyüdüğü kabul edilirken, tüyleri yaşamları boyunca değişmeye devam edecektir.

Siyam Kedisi Renkleri

 • Blue Point Himalayan: Bu mavi gözlü güzelliklerin, bir İran kedisinin bir Siyamla çiftleşmesiyle ortaya çıktığı söylenir. Gözleri Siyam gibi parlak mavi; ancak kürkleri uzun ve kabarıktır, İranlı ebeveynlerininkine benzer.
 • Blue Point Birmanya: Birmanya aslında Siyam’ın uzak kuzenleridir. Tarih kitaplarına bakarsanız, Birmanya’nın atalarının Siyam olduğunu görürsünüz.
 • Blue Point Tabby : Blue Point Tabbies’in kesinlikle çok sevimli olduğunu söylemeliyim! Mavi-gri çizgili hafif, renkli krem ​​mantolar giyerler. Kürkleri bir Siyamınkinden daha kabarıktır ve çizgilerini tekir ebeveynleri gibi gururla gösterirler.
 • Blue Point Balinese: Bu Balinese ve Blue Pointed Siyam karışımları, Seal Point Siyam’dan çok daha koyu kürklere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir