chartreux kedisi scaled

Chartreux Kedisi

Hakkında ayrı bir ırk olarak tanınması konusunda tartışmalar hala devam eden Chartereux Kedisi aynı zamanda Malta Kedisi, Korat Kedisi gibi isimlerle de biliniyor. Avrupa’da en çok beslenen kedi ırkı olarak kabul edilen Chartreux Kedileri ev yaşamına çok uygun bir karaktere sahip.

Chartreux Kedisi Tarihi

Chartreux Kedisinin kökenleri Fransa’ya dayanıyor. 18. Yüzyılda özellikle rahipler ve tapınaklara kapanan kişiler tarafından beslenen bu kediler sakin ve sessiz bir mizaca sahip. Bu özellikler nedeniyle özellikle tapınaklarda beslenen Chartreux Kedisi tarihin her döneminde insanların iyi birer dostu olmuş.

Yapay bir ırk olmayan Chartreux Kedisi doğal mutasyon sonucu ortaya çıkmış bir ırk. Fransa’da, İkinci Dünya Savaşı hariç her dönemde popüler olan bu kediler pek çok yetiştirici tarafından üretilmekte. Gri rengi ile bilinen bu kediler Avrupa’da en çok beslenen kedi ırkı olarak tanınmakta.

Chartreux kedisi 1

Chartreux Kedisi ile en bilinen belgeler 18. Yüzyıla dayanıyor olsa da bu tarihten önce “Gri Fransız Kedisi” olarak kayıtlara geçmiş olan ırkın Chartreux olduğu düşünülmekte. 1558 yılında ilk kez bahsedilen bu kediler o dönemlerde fare ile mücadele amacıyla beslenmekteydi.

1900’lü yılların başlarında özellikle Paris’te sokak kedisi olarak pek çok Chartreux Kedisi görülmekteydi. Toplu halde yaşayan bu kediler ilerleyen yıllardan itibaren ayrı bir ırk olarak yetiştirilmeye başlandı.

Chartreux Kedisinin özel bir kedi ırkı olup olmadığına dair tartışmalar bugün devam ediyor olsa da bu ırk 1987 yılından itibaren uluslararası kedi dernekleri tarafından ayrı bir ırk olarak tanımlanmış durumda.

Chartreux Kedisi Görünüm

Chartreux Kedisi oldukça belirgin bir görünüme sahip. Kaslı bir vücuda sahip olan bu ırk geniş ve büyük baş bölümü ile dikkat çekiyor. Özellikle erkek Chartreux Kedilerinde yanaklar diğer kedilere kıyasla daha şişkin olarak görülmekte.

chartreux kedisi 2

Chartreux Kedisinin kendine özgü kürk rengi genlerinde olan bir mutasyon sonucu ortaya çıkmakta. Pigment eksikliğine sebep olan gen sayesinde gri ve mavi renk arasında bir kürke sahip olan bu kedilerde başka renk görülmemekte. Kimi Chartreux Kedileri doğdukları zaman daha farklı renklerde görülüyor olsa da iki ile üç ay arasında tüyleri özgün renklerine dönüşmekte.

Chartreux Kedisi görünüm olarak Mavi Rus Kedisi ile benzerlik gösteriyor. Çoğu zaman iki ırk karıştırılıyor olsa da kafa bölgesindeki belirgin farklar iki ırkın birbirinden ayrılmasını sağlamakta.

Chartreux Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Chartreux Kedisi oldukça zeki bir ırk. İnsanlar ile çok yoğun bağ kurabilen bu kedi ırkı özellikle çocukluktan itibaren beraber oldukları kişilerle çok fazla bağ kuruyor. Evde tek başına uzun süre bırakılmaya uygun olmayan bu kedilerde kaçma eğilimi de oldukça düşük.

chartreux kedisi 3

Sessiz bir karaktere sahip olan bu kedilerin miyavladığı çok nadir görülmekte. Genellikle beden dili ile dertlerini anlatma eğiliminde olan Chartreux Kedileri ev ortamında beslemeye çok uygun bir ırk. Çok nadir miyavlayan bu kediler miyavladıkları zaman hafif ve kısa bir tonda ses çıkartmakta.

Kucakta olmaktan hoşlanan Chartreux Kedileri genellikle çenesinin altının ve kulaklarının arasında kalan baş bölgesinin okşanmasını fazlasıyla seviyor. Sahiplerinden günlük olarak ihtiyaç duydukları ilgiyi almak için farklı numaralar yapabilen bu kediler her insan ile kısa sürede bağ kurabilen bir mizaca sahip.

Chartreux Kedisi çok enerjik bir ırk olarak bilinmiyor ancak bu durum oyuncu olmalarının önüne geçmemekte. Özellikle zekasını kullanmayı çok seven bu ırk interaktif oyuncaklardan fazlasıyla hoşlanıyor. Eğer kedinizi gündüzleri evde tek başına bırakacaksanız ilgisini çeken oyuncakların etrafında bulunması kedinizin strese girmesini engelleyecektir.

chartreux kedisi 4

Chartreux Kedisi güçlü ve atletik bir yapıya sahip olsa da dışarıda beslenmeye uygun bir ırk değil. Her zaman için evde beslenmesi kedinizin sağlığı için tavsiye ediliyor. Yine aynı şekilde küçük yaşlardan itibaren alıştırılsa bile tasma ile gezdirilmesi önerilmemekte.

Bu ırk çocuklar ile oldukça iyi geçinmekte. Diğer hayvanlarla ve köpeklerle bir arada yaşayabiliyor olsa da düzgün şekilde tanıştırılması fazlasıyla önemli. Bazı kedilerin karakterinin köpeklerle veya diğer kediler ile birlikte yaşamaya uygun olmadığı unutulmamalı.

Chartreux Kedisi Sağlık

Chartreux Kedileri doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bir ırk olduğu için genetik hastalıklara karşı fazlasıyla dayanıklı. Herhangi bir belirgin sağlık sorunu bulunmuyor.

Bazı Chartreux Kedilerinin bacak bölümünde eklem problemleri görülebilmekte. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bu sorunun önüne geçmek için kedinize yeteri kadar egzersiz yaptırdığınıza emin olmanız gerekli. Bunun dışında, düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmeniz dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Chartreux Kedisi Beslenme

chartreux kedisi 6

Chartreux Kedileri dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duymakta. Kilo alma potansiyeli çok yüksek olmasa da protein dengesinin sağlanması çok önemli.

Dengeli bir şekilde beslendiği sürece bu ırk kedilerin özel bir diyete ihtiyacı yok.

Chartreux Kedisi Bakım

Chartreux Kedileri kısa tüylü bir ırk. Çok fazla tüy dökmeyen bu kedilerin haftada bir kez taranması yeterli olacaktır. İlkbahar bu ırkın tüy dökme mevsimi olduğu için daha fazla taranmaya ihtiyacı olabilir.

Bunun dışında düzenli veteriner kontrolleri yapıldığı takdirde Chartreux Kedilerinin ihtiyaç duyduğu herhangi bir ekstra bakım mevcut değil.

Chartreux Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 5/5
  • Genel Sağlık: 4/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 2/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 2/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir