Chinchilla Kedisi

Beyaz kürkü, yeşil gözleri ve karakteristik yüz ifadesi ile en bilinen kedi ırklarından biri olarak kabul edilen Chinchilla kedisi, sevimli görüntüsüyle herkesin ilgisini çeken bir ırk. Özellikle karakteristik yüz yapısıyla dikkat çeken bu kedi, dünya çapında pek çok kişinin en iyi arkadaşı olmaya devam ediyor. 

beyaz kedi

Genellikle İran kedisinin bir türü olarak kabul edilen Chinchilla kedisinin ilk ortaya çıktığı yer İngiltere olarak biliniyor. İlk kez 1984 yılında gösterilen bu kediler, özellikle parlak tüyleri ve özgün yüz yapılarıyla ilgi odağı oluyor. 

Chinchilla Kedisi Karakteristik Özellikleri

Chinchilla kedisi, sevgi dolu yapısı ile tam bir ev kedisi olma özelliğine sahip. Genetik olarak İran kedisinin baskın çıktığı Chinchilla kedileri, diğer kedilere kıyasla daha fazla sahiplerine düşkün oluyor. Yine aynı şekilde, daha az hareketli olan bu kediler, ev içerisinde bakılmaya fazlasıyla uygun. 

Sakin bir yapıya sahip olması sayesinde, diğer kedilerle de oldukça iyi anlaşan Chinchilla kedileri, çocuklar için de iyi bir oyun arkadaşı olabilir. Chinchilla kedileri, ebeveyn gözetiminde, çocuklarınıza kediye nasıl yaklaşması gerektiğini öğrettiğiniz sürece, sakin yapısı sayesinde küçük çocuklarla oldukça iyi anlaşabiliyor. 

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla kedileri 3.5 ile 5.5 kilogram arasında büyüyebiliyor. 12 ile 15 yıl arasında yaşam süresine sahip, doğru mamalar ile beslendiği ve düzenli veteriner kontrolünden geçtiği takdirde oldukça sağlıklı olan bu kedilerin bakımı diğerlerine kıyasla biraz daha zahmetli. 

chincilla kedisi

Uzun tüylere sahip bir kürkü bulunan bu kedilerin tüyleri çok kolay karışabiliyor. Kürk sağlığını korumak, tüy dökülmesini kontrol altında tutmak adına kedinizin tüylerini günlük olarak taramanız tavsiye ediliyor. Taranmaktan oldukça hoşlanan Chinchilla kedileri, tüm diğer kediler gibi istisnai durumlar haricinde yıkanmaması gereken bir ırk. 

Hemen okuyun;  İran Kedisi

Uzun tüylere sahip bir kürkü bulunan bu kedilerin tüyleri çok kolay karışabiliyor. Kürk sağlığını korumak, tüy dökülmesini kontrol altında tutmak adına kedinizin tüylerini günlük olarak taramanız tavsiye ediliyor.

12 ile 15 yıl arasında yaşam süresine sahip, doğru mamalar ile beslendiği ve düzenli veteriner kontrolünden geçtiği takdirde oldukça sağlıklı olan bu kedilerin bakımı diğerlerine kıyasla biraz daha zahmetli.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
Kedi

Kedilerin Öleceği Nasıl Anlaşılır? - Ölüm Belirtileri

Sonraki Konu
kedi isirir mi

Kediler Kuduz Olur Mu?

Related Posts