cornish rex 1

Cornish Rex Karakteri, Bakımı ve Özellikleri

Alışılmadık görüntüleri ve diğer tüm kedilerden çok daha farklı olan tüyleri nedeniyle ilgi çeken Cornish Rex kedileri ilk günden beri insanların sadık dostu olmaya devam ediyor. Doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bu kedi ırkı oldukça zeki ve apartman yaşamına fazlasıyla uygun.

Cornish Rex Tarihi

Cornish Rex, ilk olarak 1950 yılında Cornwall’da doğan bir ırk. İsmini Rex Tavşanı’na benzeyen kürkünden alan bu ırk görünümlerindeki özgünlük nedeniyle ilk andan itibaren yetiştiricilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Kıvırcık tüylere sahip olan Cornish Rex kedileri 1960 yılına kadar yetiştirilmeye çalışılmış olsa da bu tarihe kadar çok fazla Cornish Rex kedisi üretilemedi. Yapılan gen araştırmaları sonucunda bu ırka özgün özelliklerini kazandıran genin çekinik gen olduğu keşfedildi.

cornish rex

Yetiştiriciler bu tarihten sonra kedilerin özelliklerini kazandıran geni daha baskın yapmak için pek çok farklı yetiştirme programı ile çalıştı. Mavi Rus Kedisi, British Shorthair gibi pek çok farklı kedi ırkı ile çiftleştirilen Cornish Rex ırkının gen yapısı zaman içerisinde güçlendirilerek ırkın devamlılığı sağlandı.

Cornish Rex kedisi ilk olarak 1957 yılında ABD’ye getirildi. Büyük ilgi çeken bu kedi 1964 yılında tüm uluslararası kedi dernekleri tarafından özel bir ırk olarak tanındı.

Cornish Rex Görünüm

Cornish Rex kedileri oldukça ilginç bir görünüme sahip. Özellikle ırka özgün bir görünüm kazandıran kıvırcık tüyleri en ilgi çekici özellikleri. Genetik mutasyon sonucu ortaya çıkan kürkü oldukça kısa.

Cornish Rex kedileri atletik ve kaslı bir vücuda sahip. Sıkı bir gövdeye sahip olan bu ırk kediler dışarıdan bakıldığında hafif gibi görünüyor olsa da oldukça ağır bir yapıya sahip. Vücutlarının kaslı olması bu ağırlığın en temel sebebi olarak biliniyor.

cornish kedisi 2

Bazı kaynaklarda Cornish Rex kedilerinin kürklerinin hipoalerjenik olduğuna dair görüşler bulunmakta. Ancak bu konu ile ilgili yapılan son araştırmalar herhangi bir anti alerjik özelliği olmadığını kanıtlamış durumda.

Cornish Rex kedileri pek çok farklı renkte kürke sahip olabilmekte. Tek renkli olan kediler daha yaygın görülse de benekli, çizgili, iki veya üç renkli kedilere rastlamak da mümkün. Irkın kürk uzunluğu da yine aynı şekilde kediden kediye değişkenlik gösterebiliyor. Çoğu zaman kısa veya orta-kısa tüy uzunluğu görülmekte.

Cornish Rex Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Cornish Rex kedileri oldukça sadık ve dost canlısı bir ırk olarak biliniyor. Bu ırk çocuklarla sıkı bağlar kurabildiği gibi apartman yaşamına fazlasıyla uygun. Bu ırk her ne kadar enerjik ve oyuncu bir ırk olsa da apartmanda kolayca beslenebiliyor.

Cornish Rex kedileri kendilerine ilgi gösteren insanlara karşı büyük bir sadakat beslemekte. Özellikle çocukluktan itibaren birlikte yaşadığınız Cornish Rex kedilerinin size çok fazla yakın davrandığını görmeniz olası. Bu kediler genellikle ev içerisinde sahiplerinin yaptığı işleri izleme eğilimine sahip. Odadan odaya sizi takip ettiğini görmeniz de olası.

cornish kedisi

Sessiz bir ırk olan Cornish Rex kedileri nadiren miyavlamakta. Çoğu zaman kendi başının çaresine bakabilen bu kediler sadece ihtiyaçlarını belli etmek için sesli iletişim kurmakta. Bunun dışında genellikle dertlerini beden dili ile anlatmayı seviyor.

Oyun oynamaktan çok hoşlanan Cornish Rex kedileri gün içerisinde zekalarını kullanmaktan çok hoşlanıyor. İnteraktif oyuncaklardan hoşlanan bu ırkın gün içerisinde enerjisini atması için mutlaka keyif aldığı oyuncaklar ile bir arada bırakılması tavsiye edilmekte.

Cornish Rex kedileri hassas bir kürke sahip oldukları için dışarıda beslenmeye uygun değil. Güneş ışığı ve soğuk hava kedinize ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle Cornish Rex kedilerinin ev ortamı dışına bırakılması tavsiye edilmiyor. Yine aynı şekilde, tasma kullanarak gezdirmeniz de kedinize zarar verebilir.

Cornish Rex kedileri çocuklar ile bir arada yaşamaya yatkın bir ırk olsa da her kedinin kendine özgün bir karakteri olduğunu unutmamanız gerekli. Bu nedenle kedinizi diğer hayvanlarla ve çocuklarla tanıştırırken kontrollü olmanız, alışma süreci kesin olarak bitene kadar yalnız başına bırakmamanız önerilmekte.

Cornish Rex Sağlık

cornish kedisi 3

Cornish Rex kedilerinin tüylerinin kısa olması nedeniyle mutlaka sıcak ortamlarda beslenmesi gereken bir ırk. Isıya karşı çok ciddi hassasiyetleri olması nedeniyle bu kedilerin dışarıda beslenmeleri tavsiye edilmemekte.

Cornish Rex kedileri HCM adı verilen kalp hastalığına daha yatkın bir ırk olarak biliniyor. Bu hastalık genetik olarak aktarıldığı için kedinizin sağlıklı bir soydan geldiğinden emin olmanız önemli.

Bu konular dışında herhangi bir özel sağlık problemi bulunmuyor. Cornish Rex kedileri sağlıklı bir ırk olarak bilinmekte.

Cornish Rex Beslenme

Cornish Rex kedilerinin herhangi bir özel beslenme gereksinimi bulunmamakta.

Kedinize ev yemekleri vermediğiniz, kuru ve yaş mama dengesini ayarladığınız sürece sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesini sağlayabilirsiniz.

Cornish Rex Bakım

Cornish Rex ırkında fazlasıyla hassas ve kısa bir kürk bulunuyor. Diğer kedilerin aksine Cornish Rex kedilerini mümkün olduğu kadar az taramanız tavsiye edilmekte. Tüylerinin hassas olması sık taranma ile zarar görmesine neden olabilir. Özellikle gövdesinin alt kısmında çok az tüy bulunması taranırken oldukça dikkat edilmesini gerektirmekte.

Kedinizin kulak ve patilerinin daha fazla kirlendiğini görebilirsiniz. Haftalık olarak kulak ve patilerini temizlemeniz tavsiye edilmekte.

Cornish Rex Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 5/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 4/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 2/5
  • Oyunculuk: 4/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 4/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir