devon rex kedi cinsi ozellikleri ve bakimi

Devon Rex Karakteri, Bakımı ve Bilmeniz Gerekenler

Kabarık yanakları, kıvırcık tüyleri, kocaman gözleri ve kulaklarıyla Devon Rex kedilerini kendine özgü bir ırk kılan çok fazla detay mevcut. Oldukça sevimli olan bu kedi ırkı karakteristik görüntüsü kadar mizacıyla da dikkat çekiyor.

Devon Rex Tarihi

Genelde görüntüsü itibariyle Cornish Rex ile karıştırılan Devon Rex ırkı herhangi bir özel yetiştirme sonucunda değil, tamamen kazara ortaya çıkmış bir tür. Terk edilmiş bir madende bulunan ilk Devon Rex kedisi kıvırcık tüyleri ile dikkat çekince bu özelliklere sahip kediler yetiştirilmeye başladı.

1960 yılında keşfedilen ilk Devon Rex kedisi tamamen doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bir ırk. Cornish Rex kedileri ile melezlenerek üretilen ilk Devon Rex yavruları baskın genleri sayesinde kıvırcık kürklerini koruyarak yepyeni bir kedi ırkının ortaya çıkmasını sağladı.

Devon Rex 2

Devon Gene 2 adı verilen bir gene sahip olan Devon Rex kedileri, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi. Bu tarihten sonra giderek daha popüler hale gelen bu ırk 1979 yılında uluslararası kedi dernekleri tarafından yeni bir ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçirildi.

Devon Rex Görünüm

Devon Rex kedileri oldukça belirgin fiziksel özelliklere sahip. İlk bakışta diğer kedilerden ayrılan görüntüleri bu ırkı dünya çapında tanınır kılmakta.

Üçgen kafası ve gözlerinin altından başlayan burnu ile dikkat çeken bu kedinin en büyük özelliği çok büyük kulaklara ve gözlere sahip olması. Yüzünün büyük kısmını kaplayan gözleri ile bir araya gelen kıvırcık tüyleri Devon Rex kedilerini fazlasıyla sevimli yapıyor.

Kürkü yumuşak olan bu kedilerin vücutlarında bazı noktalar tüysüz olabiliyor. Buna ek olarak oldukça hassas bir kürke sahip olan Devon Rex kedilerinin tüyleri taranırken kolaylıkla zarar görebilmekte. Bununla birlikte, bıyıkları da oldukça hassas olan Devon Rexlerde bıyıkların genellikle kırılmış veya hasar almış olduğunu görmek olağan.

Devon Rex Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

devon rex

Devon Rex kedileri karakter olarak fazlasıyla enerjik ve oyuncu. Yüksek yerlerde bulunmaktan çok hoşlanan bu ırk ilginç bir şekilde sahiplerinin omzuna tırmanmayı çok seviyor. Özellikle bağ kurdukları insanlar ile mümkün olduğu kadar yakın olmayı tercih eden Devon Rex kedileri uyurken de insanların bulunduğu ortamlarda bulunmayı tercih ediyor.

Çok zeki bir kedi ırkı olması sayesinde pek çok farklı numarayı öğrenebilen Devon Rex kedileri adeta bir köpek gibi eğitilebilmekte. Köpeklerle oynadığınız pek çok oyunu uygun bir eğitim ile kedinize öğretmeniz mümkün. Buna ek olarak bazı Devon Rex kedilerinin ev içerisinde kapıları açmayı öğrendiği görülebiliyor.

Devon Rex kedileri insanların davranışlarını taklit etme eğiliminde olan bir cins. Özellikle yemek yerken her zaman için insanlarla bir arada olmak isteyen bu kediler yemek saatlerini de birlikte yaşadıkları kişilere göre düzenliyor. Kilo alma potansiyeli yüksek olduğu için Devon Rex kedilerinin mutlaka dengeli bir diyet ile beslenmesi gerekli.

devon rex kedi egitim satis

Devon Rex kedileri uyurken vücut ısılarını yüksek tutmayı seven bir ırk. Çoğu zama sahibi ile birlikte bir örtünün içinde uyumayı tercih eden bu kediler kış aylarında kaloriferin başından ayrılmıyor.

Oyuncu yapıları nedeniyle Devon Rex kedileri ile birlikte yaşarken dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle sahibini oyuna çekmek için köşelerden üstünüze fırlayabilir, yüksek yerlerden kucağınıza atlayabilir.

Devon Rex kedileri hassas tüyleri ve insanlara çok fazla bağlanmaları nedeniyle dışarıda beslenmek için uygun değil. Güvenli bir bahçe olsa bile dışarıya bırakılması tavsiye edilmiyor. Yine aynı şekilde küçüklükten alıştırılmış olsa bile tasma ile gezdirilmeye uygun bir ırk değil.

Devon Rex Sağlık

devon rex 1

Devon Rex kedileri genellikle sağlıklı bir ırk olarak biliniyor olsa da kas fonksiyonlarını etkileyen bazı genetik hastalıklar yaygın olarak görülmekte. Bu hastalıklar erken teşhis edilmezse ilerleyen dönemlerde kedilerde ani ölümler görülebilmekte. Yavrulukta kan testi yaptırarak bu hastalıklara karşı önlem almanız mümkün.

Bunun dışında HCM adı verilen kalp hastalıkları Devon Rex kedilerinde genetik olarak aktarılabiliyor. Sonradan gelişme ve ortaya çıkma ihtimali olsa da bu durum fazlasıyla nadir görülmekte.

Devon Rex kedileri genetik olarak sağlam bir soydan geldikleri sürece nadiren hastalıklarla karşılaşıyor.

Devon Rex Beslenme

devon rex 003

Devon Rex ırkı kedilerde kilo almaya yatkınlık görülmekte. Bu nedenle düzgün ve kaliteli bir diyet fazlasıyla önemli. Kedinizin çok fazla yemek yemediğinden ve yeteri kadar su içtiğinden emin olmanız gerekiyor.

Her ne kadar hareketli bir ırk olsa da özellikle kısırlaştırılması durumunda fazla kalori almaması için özel formülize edilmiş mamaların tercih edilmesi tavsiye edilmekte.

Ev yemekleri Devon Rex kedileri için oldukça zararlı olabilir. Yaşlılıkta herhangi bir böbrek problemi ortaya çıkmaması için kediler için özel hazırlanan mamaları tercih etmeniz gerekiyor.

Devon Rex Bakım

devon rex 026

Devon Rex kedilerinin kürkü fazlasıyla hassas. Bu nedenle mutlaka çok narin bir şekilde taranması gerekiyor. Hasar görmesi durumunda kolayca dökülebilen kürkü kedinizi strese sokabilir. Yumuşak taraklar ile ayda bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Bu ırk kedilerin patilerini temizlemekten kaçındığı görülebilmekte. Bu nedenle birkaç haftada bir hafif nemli bir bez ile patilerini temizlemeniz gerekebilir.

Devon Rex Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 3/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 3/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 1/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 5/5
  • Enerji seviyesi: 5/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir