erkek kedi

En İyi Yavru Kedi Mamaları

Yavru kedilerin beslenmeleri sağlıklı bir gelişim sergileyebilmeleri açısından çok önemli. İleride oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmek, tüy dökmenin azalması ve böbrek problemleri gibi hastalıklarla karşılaşılmaması açısından mama seçimi en doğru şekilde yapılmalı. 

Yavru Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kediler için mama seçimi yaparken özellikle içinde bulunan vitamin, mineral ve besin değerlerine dikkat etmek gerekiyor. Kedilerin sağlıklı bir gelişim sergileyebilmesi için mamada bulunan protein, taurin gibi maddelerin dengeli olması, tahıl içeriğinin uygun seviyelerde bulunması oldukça önemli. 

erkek kedi

  • Yağ Oranını Kontrol Edin: Yavru kedilerin sağlıklı bir büyüme gösterebilmesi için mama içeriğinde en az %18-20 oranında yağ bulunması öneriliyor. Yağlar kediniz için besleyici niteliğe sahip olduğu gibi aynı zamanda enerji sağlayarak kedinizin daha hareketli olmasını sağlayacaktır.
  • Protein Oranı Çok Önemli: Kedilerin beslenmesindeki en temel madde proteindir. Bu nedenle hayvansal proteinlerin yavru kedi mamalarında mutlaka büyük oranda bulunması gerekir. Tavuk, hindi, balık veya büyükbaş hayvanlardan elde edilebilen bu proteinlerin mama içerisindeki oranı en az %30 değerinde olmalıdır.
  • Organların Sağlığı İçin Yağ Asitlerine Dikkat Edin: Özellikle yavru kedilerin kalp, göz ve deri sağlıkları için dengeli şekilde yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri başta olmak üzere, mama içerisinde yeterli miktarda bu maddelerin bulunuyor olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Vitamin ve Mineral Dengesi: İleride yaşanabilecek hastalıklar ve bağışıklık sistemi sorunlarına karşı kedinizin yeteri kadar vitamin ve mineral aldığına dikkat etmeniz gerekli. Protein ve yağ oranı yüksek olsa da içinde yeteri kadar vitamin ve mineral olmayan bir mama tercih etmeniz kedinizin doğru beslenmesi için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle mama seçiminde vitamin ve mineral dengesine dikkat etmelisiniz.
  • Mutlaka Taurin İçeren Mamalar Tercih Edin: Taurin maddesi kedilerin organ sağlığı, sindirim ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bu madde kediler tarafından doğal olarak üretilemediği için mutlaka dışarıdan alınmalıdır. Tercih edeceğiniz yavru kedi mamalarında yeteri kadar taurin bulunduğundan emin olmanız gerekli.

En İyi Yavru Kedi Mama Önerileri

Vitamin ve mineral oranı dengeli, protein ve yağ açısından zengin en iyi yavru kedi mamalarını sizler için listeledik.

N&D Prime Tahılsız Yavru Kedi Maması

Farklı aromalarda bulabileceğiniz N&D Prime Yavru Kedi Mamaları en zengin içeriğe sahip kedi mamalarından biri olarak biliniyor. Yavru kediler için fazlasıyla dengeli bir diyet sağlayan bu mamada tahıl mevcut değil. 

Mama içeriğinde %44.00 oranında protein, %20.00 yağ bulunuyor. Oldukça yüksek ve dengeli olan bu oranlar ile birlikte mama içerisinde taurin ve çeşitli vitamin, mineral takviyeleri de bulunuyor. 

nd mama
Royal Canin Kitten Kedi Maması

royal canin kittenRoyal Canin Kitten Kedi Maması, kediler için dengeli bir diyet sunarken aynı zamanda kedinizin su alımını da artırıyor. Hem yaş hem de kuru mama içeren bu kedi maması kediniz için oldukça besleyici.
Mama içeriğinde %36 oranında protein mevcut. %18 yağ oranına sahip olan bu mamada %2.3 oranda lif de mevcut. İçerik olarak, üçte biri yaş mama bazlı olan Royal Canin, yavru kediler için en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesi.

Profine Düşük Tahıllı Yavru Kedi Maması

profine mamaDeniz mahsullü, tavuklu ve ördekli gibi farklı çeşitleri bulunan Profine yavru kedi mamasında dengeli bir beslenme için gereken her şey mevcut. Bağışıklık sistemini destekleyen çok sayıda mineral ve vitaminin bulunduğu bu mamada %37 oranında protein bulunuyor. %19 yağ içeriği ile besleyiciliği oldukça yüksek olan Profine yavru kedi mamasında taurin ve vitamin destekleri de yer almakta.

LaVital Kitten Kedi Maması

lavital kittenBalık bazlı protein ağırlıklı hazırlanan formülü ile ön plana çıkan LaVital markası dengeli ve besleyici bir diyet için tercih edilebilir. Kolay sindirime yardımcı olacak farklı katkı maddeleri bulunan bu mamada protein oranı diğer mamalara kıyasla biraz daha az.
Mama içerisinde %34 protein, %19 yağ bulunuyor. Bunun dışında Omega-3 ve 6 gibi destekler de mamada yer alıyor.

Pro Choice Pro Kitten Kedi Maması

prochoice
Yavru kediler için özel olarak hazırlanan edilen bu mamada yüksek oranda protein ve yağ mevcut. Buna ek olarak vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından fazlasıyla zengin. Dengeli bir beslenme sağlayan Pro Choice Pro Kitten’da %38 oranında protein bulunuyor. Mamada bulunan yağ oranı ise %18.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir