hamster bakimi

Evde Hamster Bakımı

Hamster almak isteyen kişilerin öğrenmesi gereken tüm detayları; beslenme, kafes seçimi ve dikkat edilmesi gerekilen tüm konuları öğrenin. Hamster bakımı çok zor olmasa bile dikkatli olmanız gereken bazı noktalar var.hamster bakimi 2

1. Cinsini ve Cinsiyetini öğrenin

Hamster sahibi olan bir kişinin onu tanıması çok önemlidir. Çünkü hamster gibi hayvanlar cinslerine ve cinsiyetlerine göre farklı davranış biçimlerine sahiptir. Bu sebeple hamster sahibi olmanın en önemli ayrıntılarından biri bu küçük canlıyı tanımaktır. Erkek bir hamster dişilere göre daha uysal olmaktadır.

2. Yaşanabilir ve rahat bir ev verin

hamster bakimiHamster’lar için kafesleri çok önemdir. İçinde rahatça dolaşabilecekleri bir kafese sahip olmaları gerekir. Bu yüzden geniş bir kafes tercik edilmelidir. Ayrıca temizliğe çok önem veren Hamster için kafesinin temizliği de önem arz etmektedir. Kafes malzemesi olarak plastik seçilmesi en uygun olanıdır.

3. Beslenmesine dikkat edin

Hamster bakımı içerisinde en önemli konulardan birisi beslenmedir. Hamster’lar kemirgen canlılar olduğundan yumuşak yiyeceklerden hoşlanmazlar. Çünkü sindirim sistemleri yumuşak besinler için hiç uygun değildir. Daha çok sert gıdalarla beslenmesi daha ideal olacaktır. Ayrıca su da bir Hamster için hayati öneme sahiptir.

4. Davranış şeklini öğrenin

Hamster’ın neye, nasıl tepki vereceğini bilmek Hamster sahibi olmanın gereklerinden biridir. Hamster’ın davranışlarını bilmeyen birisi onu tanımış sayılamaz. Davranışları hakkında en temel bilgi çok meraklı oluşlarıdır. Saklanma içgüdüsüne sahip olduklarından bu ihtiyaçlarını giderebilecekleri düzenekler hazırlanmalıdır. Davranış şeklini tanımak Hamster bakımı konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

hamster bakimi 3

5. Ona saygı duyun

Hamster’lar bazı durumlarda, doğasına aykırı davranışlarla karşılaştıklarında huzursuz olabilir ve saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Örneğin uykusundan zorla uyandırılmış bir Hamster bu durumdan oldukça rahatsız olacaktır. Ayrıca gece canlısı olan bu küçük dostları direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmak onlar için çok kötü bir durumdur.

6. Sorumluluğunuzun farkında olun

Bir Hamster sahibi olmak büyük sorumluluk gerektirir. Onun bakımı, beslenmesi düzenli olarak yapılmalıdır. Öte yandan arkadaş canlısını bir hayvan olan Hamster’lar ilgi bekleyen canlılardır. Can taşıyan, küçük, sevimli bir hayvanın hayatı sahibine bağlı olduğundan, ona sahip olmak önemli bir sorumluluktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir