muhabbet kusu

Evde Muhabbet Kuşu Beslemek

Evlerimizde en çok beslediğimiz hayvanlardan birisi olan muhabbet kuşlarının bakımından eğitimine kadar bilmeniz gereken tüm detayları 8 adımda sizler için derledik.

1- Eğitim & Evcilleştirmek

Muhabbet kuşları oldukça cana yakın canlılardır. Evcilleştirilmeleri kolaydır. İnsanlarla etkileşim içine girebilir, insanların etkisiyle ötüşünü değiştirebilir, bazı kelimeleri söyleyebilir hatta oyun bile oynamaya yetecek kapasiteleri bulunmaktadır. Papağangiller ailesine mensup olan muhabbet kuşları pek çok kelimeyi telaffuz edebilirler. Öğrenme yetileri azımsanmayacak kadar fazladır.

2- Kafes Seçimi

muhabbet kusu

Bu güzel, hiperaktif kuşlar için kafes seçerken çok seçici olunmalıdır. Olması gerekenden daha küçük kafesler muhabbet kuşunu rahatsız edecek ve huzurlu bir ortamdan uzak yaşamak zorunda kalan bu sevimli canlı mutsuz bir hayat sürecektir. Son derece hareketli bir kuş türü olan muhabbet kuşları, geniş kafeslerde daha rahat etmektedirler. Yüksek kafeslerden çok geniş kafesler tercih edilerek bu kuşlara daha rahat bir yaşama alanı sağlanabilir.

3- Muhabbet Kuşunun Beslenmesi

Muhabbet kuşlarının anavatanı olan Avustralya’da yaşayan muhabbet kuşları tohum ile beslenmektedir. Bu doğrultuda tohum benzeri gıdalarla muhabbet kuşları dengeli bir şekilde beslenebilir. Arpa, yulaf, buğday gibi tahıllar muhabbet kuşları için gayet besleyici besinlerdir.

4- Aktivite Yapın!

Muhabbet kuşları düzenli olarak kafeslerinde çıkarılarak evin içinde uçurulabilir. Bu tarz antrenmanlar muhabbet kuşunun ev içinde, ev halkıyla sosyalleşmesine olanak tanır. Enerjisini bu yolla atan muhabbet kuşları rahatlamış olurlar.

5- Muhabbet Kuşu Temizlik ve Bakımı

 

muhabbet kusu 2

Muhabbet kuşu bakımında temizlik çok önemlidir. Kafesinin, kaplarının ve varsa oyuncaklarının düzenli aralıklarla güzel bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bununiçin bulaşık makinesi kullanışlı olabilir.

6- Eğitim & Konuşturmak

Muhabbet kuşları oldukça sosyal kuşlardır. Zekâları çok fazla kelime öğrenebilecek kadar gelişmiştir. Evcilleştirilmesi ve eğitilmesi mümkün olan bu canlılara ne kadar ilgi gösterilirse o kadar verim alınabilmektedir. Sevgi ve ilgi düşkünü bu güzel kuşlar bulundukları yerlerin en büyük neşesi haline gelebilmektedirler.

7- Muhabbet Kuşu Türleri ve Fiyatları

Muhabbet kuşları arasında en çok tercih edilenler arasında 8 adet tür bulunmaktadır. Diğer cinsler bunlara nazaran evlerimizde beslemek için daha az tercih edilmektedir.muhabbet kusu 3

  1. Açık yeşil renkli muhabbet kuşu: Genelde en çok gördüğümüz açık yeşil renkli muhabbet kuşları konuşmaya en elverişli türlerden birisidir.
  2. Jumbo, Show, Şov muhabbet kuşu: Jumbo muhabbet kuş türü ise büyüdükçe tüylerinin ortaya çıktığı ve gagasının üstünün tüyler ile kapandığı muhabbet kuşu cinsidir.
  3. Beyaz muhabbet kuşu: Tamamen beyaz renkte olan ve genelde “albino” ismiyle anılan bu muhabbet kuşu cinsi bembeyaz görüntüsü ile oldukça ilgi çekicidir genelde bu nedenle tercih edilir fakat deri hastalıklarına oldukça elverişlidir, bu nedenle bakımı iyi olmalıdır.
  4. Lutino muhabbet kuşu: Vücudunun tamamı sarı renkte ve onun tonlarını barındıran kuş cinsine verilen isimdir. Ortalama fiyatı: 100₺
  5. Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu: Gök mavisi renk tonlarını barındıran muhabbet kulu cinsi genelde evlerimizde en çok beslenenen türlerden birisidir.Bazı türlerde kafasının üstünde siyah renkli yatay çizgiler barındırabilir. Ortalama fiyatı: 60₺
  6. Gri Muhabbet kuşu: Gök mavisi muhabbet kuşu ile neredeyse aynı uzunlukta olan bu cinsde farklılık renkten oluşmaktadır. Gövdesi ve kanatları grinin tonlarını barındırmaktadır. 
  7. Pakistan Muhabbet kuşu: Diğer muhabbet kuşu türlerinden daha ufak bir yapıda olan(genel olarak serçe büyüklüğü diyebiliriz) bu kuş türü göğüs ve kanat alanında birçok farklı rengi barındırmaktadır.
  8. Çekoslavak Muhabbet kuşu: Kanat ve kuyruk türünün uzun olduğu muhabbet kuşu cinsidir ve diğer türlerden daha iri bir yapısı bulunmaktadır.

8- Muhabbet Kuşunu Nasıl Konuşturulur?

muhabbet kuşlarının konuşması için yapılması gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Öncelikle muhabbet kuşunuzun size alışkın olması ve genç olması gerekmektedir, genç türler konuşmaya daha yatkındır. Onlara öğretmek istediğiniz kelimeler kısa  ve söylenmesi kolay olmalıdır. Onun yanındayken sürekli aynı kelimeleri tekrarlamanız halinde bir süre sonra sizi taklit edecek ve sizin öğrettiğiniz kelimeleri söylemeye başlayacaktır.

Bunun yanısıra yaptırdığınız aktivitelere göre kelimelerde kullanmanız ve eylem içerisinde istediğiniz şekilde ötmesini sağlar. Odaya girdiğinizde “merhaba” duşa sokarken “bıcı bıcı”, onunla iletişime geçerken ismiyle hitap etmeniz daha kolay bir şekilde öğrenmesini sağlayacaktır.

Bunun yanısıra artık yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biriside kaset ile sürekli aynı kelimeleri dinletmektir, bunun için özel doldurulan kasetler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir