Exotic Shorthair

İran Kedisine benzer görüntüsü ile dikkat çeken Exotic Shorthair ırkının bir diğer adı da “Tembeller için İran Kedisi” olarak bilinmekte. Oturmak, uyumak, yuvarlanmak dışında pek fazla şeyden hoşlanmayan bu ırk tam anlamıyla bir kucak kedisi. Saatler boyunca sizinle oturabilme potansiyeline sahip olan Exotic Shorthair kedisi çocuklarla da oldukça iyi anlaşıyor.

Exotic Shorthair Tarihi

exotic shorthair 2

Exotic Shorthair kedisi aslında herhangi bir yetiştirme amacı olmadan tamamen tesadüf eseri ortaya çıkmış bir ırk. Gümüş renkte American Shorthair kedisi üretmeye çalışan bir yetiştirici tarafından tesadüf eseri yetiştirilen Exotic Shorthair sevimliliği ile dikkat çeken bir ırk.

Günümüzde dernekler tarafından ırk kedi olarak kabul edilen Exotic Shorthair kedileri İran Kedileri ile çok benzer özelliklere sahip. Yüz ve vücut yapıları birebir aynı olan bu iki ırkı ayıran tek nokta kürk uzunlukları.

Exotic Shorthair kedileri, dünya çapında faaliyet gösteren en köklü kedi derneklerinden biri olan Cat Fanciers Association’a göre en popüler ikinci kedi ırkı.

Exotic Shorthair Görünüm

Exotic Shorthair pek çok renkte görülebiliyor. Yaygın olarak beyaz, mavi, siyah, kırmızı, krem rengi ve kahverengi renklerinde görülen Exotic Shorthair ırkı aynı zamanda birden fazla renge de sahip olabilmekte. Kimi zaman leopar desenli kedilere de rastlamak mümkün.

Vücutları pek fazla kaslı ve atletik olmayan Exotic Shorthair kedilerinin tüyleri oldukça kalın. Üst kısımlarda daha yumuşak tüylere sahip olan bu ırk derisine yaklaştıkça daha kalın ve yoğun tüylere sahip.

exotic shorthair6 1

Yetişkin erkek Exotic Shorthair kedileri dokuz kilograma kadar ulaşabilmekte. Dişilerde ağırlık dört ile yedi kilogram arasında görülmekte. Yavaş hareket etmeleri ile bilinen Exotic Shorthair kedilerinde kilo alma potansiyeli oldukça yüksek. Bu nedenle mutlaka dengeli bir diyet ile beslenmeleri gerekiyor.

Hemen okuyun;  Chinchilla Kedisi

Yuvarlak ve şişman bir yüze sahip olan Exotic Shorthair kedileri çoğu zaman İran Kedileri ile karıştırılmakta. Tüyleri ile birlikte daha basık olan burun yapısı bu İran Kedilerinden farklı kılmakta.

Exotic Shorthair Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Exotic Shorthair kedilerinin görüntüleri İran Kedilerine benziyor olsa da karakter olarak çok daha farklı bir mizaca sahip. İran Kedileri daha oyuncu ve enerjik olarak bilinirken Exotic Shorthair kedileri tam anlamıyla sakinlik arayan bir kedi ırkı.

Çok fazla miyavlamayan bu kediler genellikle sahiplerinin kucağından inmek istemiyor. Yalnız kalmaktan pek fazla hoşlanmayan Exotic Shorthair ırkı yine aynı şekilde sesli ortamlardan da rahatsız olmakta. Çocuklarla oldukça iyi anlaşıyor olsa da gürültülü bir ev ortamında kedinizin strese girmesi olası.

Exotic Shorthair 3

Exotic Shorthair kedilerinde dişi ve erkekler arasında çeşitli farklar görülebiliyor. Erkek kediler sahiplerine daha fazla bağlanırken dişi Exotic Shorthair kedileri bağımsızlıklarına biraz daha düşkün olarak bilinmekte.

Exotic Shorthair kedileri sahipleriyle ve beraber yaşadıkları insanlarla çok yoğun bağ kurabiliyor olsa da diğer insanlara karşı mesafeli bir ırk. Eve gelen misafirlere veya diğer insanlara karşı ürkek yaklaşan bu kediler yabancı birilerini gördüğü zaman saklanma eğiliminde. Çoğu zaman diğer insanlara alışabilmesi birkaç gün alabiliyor.

Her ne kadar enerjisi düşük bir ırk olarak bilinse de zekasını kullandığı oyunlar ve interaktif kedi oyuncakları Exotic Shorthair kedilerinin iyi vakit geçirmesini sağlamakta. Özellikle evde yalnız kaldığı zamanlarda kedinizi bu tarz oyuncaklar ile oyalamanız tavsiye edilmekte.

Exotic Shorthair kedileri tam anlamıyla evde beslemek için yaratılmış. Dışarıdan, çok fazla hareketli ortamlardan hoşlanmayan bu kedilerin güvenli olsa bile bahçe ortamına bırakılması tavsiye edilmiyor. Yine aynı şekilde tasma ile dolaştırılmak için uygun bir ırk değil.

Hemen okuyun;  Bengal Kedisi Bakımı, Özellikleri, Karakteri

Exotic Shorthair Sağlık

exotic shorthair 4

Exotic Shorthair kedilerinde en büyük sorun basık burun yapıları nedeniyle karşılaşabilecekleri nefes darlığı olarak bilinmekte. Özellikle sıcak ortamlarda beslenen kediler bu durum nedeniyle ciddi sorunlar yaşayabiliyor.

Normal bir Exotic Shorthair kedisi nefes almakta güçlük çekmeyecek olsa da bu konuya mutlaka dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Çok basık burunlu Exotic Shorthair kedileri hayat boyu süren hastalıklarla karşılaşabilmekte.

Bunun dışında böbrek problemlerine yaktın olan Exotic Shorthair kedilerinin mutlaka kaliteli mamalar ile beslenmesi gerekli. Eğer mümkünse Exotic Shorthair ırkı kediler için özel olarak formülize edilmiş olan mamaların tercih edilmesi öneriliyor. Ev yemekleri içerdikleri tuz ve yağ nedeniyle kediniz için oldukça zararlı olabilir.

Exotic Shorthair kedileri sıcağa karşı hassas bir ırk. Çok sıcak ortamlarda nefes darlığı yaşayabildikleri için burun yapıları normal olsa bile klimalı ortamlarda beslenmesi tavsiye edilmekte.

Exotic Shorthair Beslenme

Exotic Shorthair 5

Exotic Shorthair kedileri yaş veya kuru mama ile beslenebiliyor. Ancak kediniz için seçilen mamanın düşük sodyuma sahip olması önemli. Sağlıklarını korumak ve ilerleyen yaşlarda herhangi bir problemle karşılaşmamak için mutlaka Exotic Shorthair kedileri için özel üretilen mamalar ile beslenmesi önerilmekte.

Exotic Shorthair Bakım

Exotic Shorthair kedilerinin tüylerini taramak oldukça kolay. Çok zor düğüm olan tüy yapısı sayesinde haftada bir veya iki defa taramak yeterli olacaktır.

Basık yüz yapıları nedeniyle göz çevresinde çapaklanma kedinizi rahatsız edebilir. Herhangi bir enfeksiyona yol açmaması ve kedinizin sağlığını tehdit etmemesi için günlük olarak ılık su ve pamuk ile göz temizliği yapılması gerekli.

Exotic Shorthair özellikleri

  • Çocuk Dostu: 5/5
  • Apartman Yaşamı: 5/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 4/5
  • Genel Sağlık: 2/5
  • Zeka: 3/5
  • Kaçma eğilimi: 1/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 4/5
  • Enerji seviyesi: 2/5
Hemen okuyun;  İngiliz Kedileri

exotic shorthair fiyat

exotic shorthair sahiplendirme

Exotic Shorthair kedilerinde en büyük sorun basık burun yapıları nedeniyle karşılaşabilecekleri nefes darlığı olarak bilinmekte. Özellikle sıcak ortamlarda beslenen kediler bu durum nedeniyle ciddi sorunlar yaşayabiliyor.

Basık yüz yapıları nedeniyle göz çevresinde çapaklanma kedinizi rahatsız edebilir. Herhangi bir enfeksiyona yol açmaması ve kedinizin sağlığını tehdit etmemesi için günlük olarak ılık su ve pamuk ile göz temizliği yapılması gerekli.

Vücutları pek fazla kaslı ve atletik olmayan Exotic Shorthair kedilerinin tüyleri oldukça kalın. Üst kısımlarda daha yumuşak tüylere sahip olan bu ırk derisine yaklaştıkça daha kalın ve yoğun tüylere sahip.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
kedim hapsiriyor

Kedim Hapşırıyor

Sonraki Konu
Sfenks Kedisi

Tüysüz Kedi Cinsi: Sfenks Kedisi

Related Posts