british longhair

Gri Kedi Cinsleri

Gri kedi cinsleri, görünümleri ile dikkat çeker ve en çok tercih edilen kedi renkleri arasındadır. En Güzel 10 gri renkli kedi ırkını yakından tanımaya ne dersiniz?

Karakter ve mizaç olarak her birinin kendine özgü farklılıkları olan birçok gri kedi türü vardır. Bu yazımızda en güzel 10 gri kedi cinsini listeledik!

Gri, gizem ve içe dönüklük havası uyandırabilen bir renktir. Bu bir kedi için mükemmel bir renktir.

10. Devon Rex

Devon Rex 1Devon Rex, sıra dışı bir kedi cinsi. Büyük, yarasaların kulaklarına benzer kulakları, sivri çehresi, üçgen başlı, yuvarlak gözleri ve kıvırcık tüyleri vardır. Vücudunda küçük, sık ve buklelerden oluşan kıvırcık tüyleri vardır. Devon Rex, son derece dışa dönük ve aktif kedilerdir.

9. Norveç Orman Kedisi

norvec orman kedisi

Evcil kedi cinsleri arasında en büyüklerinden olan Norveç Orman Kedisi, uzun ve kalın tüyleri ile dikkat çekiyor. Kulaklarının çevresinde Vaşak hayvanına benzer türyler ve boynundaki kırışıklıklar ile vahşi kedilere benzerler. Bu kedi cinsi, insanlar ile etkileşimi en fazla olan sıcak kedi türleri arasında yer alır. Konuşkan ve mükemmel avcılık yeteneklerine sahiptirler.

8. Korat

korat cat

Ülkemizde çok bilinmese de Korat cinsi, neredeyse 600 yılı aşkın var olan bir kedi cinsidir. Adını aldığı Tayland Korat bölgesinde şans getirdiğine inanılır. 1959 yılında Tayland ziyareti sırasında Amerikan büyükelçisine hediye edilen Korat cinsi kedi, ABD’de bu dönemden sonra yaygınlaşmaya ve dünyada bilinen bir kedi cinsi oldu.

Kalp şeklindeki yüzünde büyük yeşil gözleri vardır ve vücut yapıları ince olmasına rağmen kaslıdır

Korat kedileri genellikle Chartreux veya Russian Blue kedileri ile karıştırılır. Korat cinsi, üç yaşında tamamen olgunlaşır ve 30 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir!

Çok eğlenceli, çok zekidirler, ilgiyi severler ve kendilerini evin sorumlusu olarak görürler. Sahiplerinin yanında zaman geçirmeyi severler ve yalnızlıktan pek hoşlanmazlar.

7. Chartreux

Screenshot 1 2

Kökleri Fransa’ya dayanan Chartreux sakin yapısıyla tanınır ve son derece sosyal bir kedidir.

Chartreux Avrupa’nın en eski kedi cinsleri arasında bulunur ve ilk olarak 16.yüzyılda ismini duyurdu.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kaybolma noktasına gelen cins daha sonraları British Shorthairs, Rus blues ve Perslerle karıştırarak yeniden ortaya çıktılar.

Chartreux’un tüyleri yoğundur ve su tutmaz. Uçları gümüşi renkli, açık mavi-griden koyu mavi-griye kadar değişebilir. En ayırt edici özelliği, koyu turuncu gözleridir. Yanakları ve tatlı, gülümseyen bir ifade gösteren kalkık bir ağızları vardır.

Chartreux kedileri avcı olarak doğarlar ve farelerden kurtulma konusunda hariakdır. İyi huylu, sadık, sessiz ve çocuklara karşı iyiler ve ele alınış şeklini beğenmezlerse sıfırdan uzaklaşmayı tercih ederler.

6.Sphynx

Sphynx tüysüz bir kedi cinsidir ve kürkleri olmamasına rağmen ciltlerinde gri renk bulundurur. Sfenks’in üçgen kafası, büyük sivri kulakları ve kıvrak, atletik bir gövdesi ve  iri gözleri vardır. Bazıları tamamen tüysüz olmayabilir ve kulaklarının ve ayaklarının etrafında bazı yumuşak küçük tüyler olabilir.

Sessiz bir kucak kedisi arıyorsanız, Sphynx size göre değil! İnsanları severler ve onlara çok bağlıdırlar ve diğer kedilerin, evcil hayvanların ve çocukların arkadaşlığından zevk alırlar. Özel cilt ihtiyaçları nedeniyle düzenli bir bakım rutini gerektirirler, bu nedenle gri bir Sphynx yavru kedi aramadan önce yapılacak işin farkında olduğunuzdan emin olun.

5. Rus Mavisi – Russian Blue

russian blue

Dünyanın en popüler gri kedi ırklarından bir diğeri de Mavi rus kedisidir. Bu kedilerin parlak, kalın tüyleri ve harika yeşil gözleri vardır.

Bu kedi türü son derece uzun bir süre yaşayabilir ve bu nedenle uzun süreli bir arkadaş arayanlar için harika bir seçimdir. Alerjan taşımadıkları için cinsin alerjiden muzdarip olanlar için de iyi olduğu bilinmektedir.

Bazıları bu türün Rusya’dan geldiğine inanmasına rağmen Mavi Rus kedisi‘nin kökenleri  çok net değildir. İskandinavya’da benzer tüylere sahip çok sayıda kedi bulunur ve yoğun tüyleri kuzeyde yaşamanın önemli bir göstergesidir.

Güneşte parıldayan yoğun, ipeksi, pelüş bir kürkleri bulunur. Yavrularının gözleri sarıdır ve dört aylık olduklarında göz bebeğinin etrafında parlak yeşil bir halka belirir. Büyüdükçe gözleri canlı bir yeşile döner. Chartreux gibi, hafifçe kalkık ağızları nedeniyle bir ‘gülümsemeleri’ var.

Russian Blue kedileri nazik, utangaç ve sessizdir, ancak oynamayı ve yüksek yerlere atlama ve tırmanmanın tadını çıkarmayı sever.

4.Scottish Fold

scottish fold 1

Scottish Fold’un en belirgin özelliği öne doğru kıvrılan kulaklarıdır. İri yuvarlak gözleri ve yuvarlak, tıknaz görünümlü orta büyüklükte bir gövdeleri vardır. Scottish Fold hem kısa hem de uzun tüylü versiyonlarda gelebilir. Bu kediler çok sesli ve konuşmayı severler, ancak diğer bazı cinsler kadar gürültülü olmasalar da. Ayrıca çok sevecen ve ilgi çekici arkadaşlar.

3. Nebelung

5cd03da2ccfe9225761356

Nebelung Rusya’da ve Nehelheim Cattery Cora Cobb tarafından geliştirilen bir kedi cinsidir. İlk olarak 1986’da ortaya çıktı.

Nebelung, Mavi Rus ile genetik özellikleri paylaşır ve kalın bir astar ile ipeksi, gri-mavi orta uzunlukta bir kürkü vardır. Orta büyüklükte boyutları, gelişmiş kasları, ince bacakları ve uzun tüylü bir kuyruğu vardır. Gözleri oval şekillidir.

Zeki, eğlenceli ve çocuklarla iyi geçinen bir cinstir. Nebelunglar, sahiplerini evin etrafında takip etmeyi sevdikleri için genellikle köpek benzetmesi yapılır.

Bu oldukça nadir bir türdür ancak ABD, Kanada, Fransa, Hollanda, Belçika, Polonya, Almanya, Ukrayna ve Birleşik Krallık’ta bulunmaktadır.

2. Blue Persian

blue persian

Her ne kadar bu cins saç bölgesinde diğer kedilere oranla daha fazla bakım gerektirse de görkemli gri paltoları uğraşmaya değer.

Bu kedigillerin aynı zamanda tatlı, nazik kişilikleri olduğu ve bu nedenle sakin bir kedi arayanlar için ideal evcil hayvan oldukları bilinmektedir.

1.British Shorthair – Longhair

british longhair

 

British Shorthair Chartreux ile kolayca karıştırılabilir, ancak aynı cins değildirler. British Shorthair kedisinin muhteşem kalın bir kürkü vardır ve tıpkı Chartreux gibi çok sağlamdır, ancak daha az kürke sahiptir ve çok daha yumuşaktır.

Bu gri kedi cinsinin çok sakin ve rahat olduğu bilinmektedir ve bu nedenle daha sessiz evler için uygundur. Elbette sahiplerinden gelen etkileşimi sevmelerine rağmen, çok bağımsız bir cinstir.

British Shorthair, 1871’de Büyük Britanya’da, Londra’daki Crystal Palace’da bir kedi sergisi sırasında ortaya çıktı. Cinsin “babası”, ilk profesyonel kedi yetiştiricisi olan ve ilk kedi gösterisinin kurallarını belirleyen Harrison Weir’dir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında, bu güzel gri kediler de dahil olmak üzere insan yaşamı ve hayvanlar, İngiltere’de çoğunlukla yok edildi. Fars kedileri daha sonra cinsi yeniden oluşturmak için kalan Britanya ile ilgili Shorthairs ile çiftleştirildi.

Yuvarlak yüzlü, iri yuvarlak gözlü ve yuvarlak gövdelidir. Orta ve büyük boy kedilerdir.

British Shorthair kedileri sessiz, sakin, arkadaş canlısı ve rahattır. Diğer ırklardan daha az aktiftirler ancak oyun oynamaktan zevk alırlar, bu nedenle çocuklu bir aileye uyum sağlamak sorun olmamalıdır. Oldukça bağımsız kediler oldukları ve kendilerini eğlendirmekten mutlu oldukları için onları sürekli eğlendirmek zorunda kalmamalısınız. Tek başına oyun oynamayı sevmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir