Habeş Kedisi (Abyssinian)

Güçlü ve atletik yapısı, uzun bacakları ve ortalama boyutu ile dikkat çeken Habeş Kedisi (Abyssinian) hem oyuncu hem de sakin karakteri bir arada barındırıyor. Tüm özellikleri ile gerçekten farklı bir ırk olan Habeş Kedileri aynı zamanda oldukça dost canlısı.

Habeş Kedisi Tarihi

habes kedisi ozellikleri 3

Habeş Kedisinin tarihi çok eski yıllara dayanıyor. Antik Mısır’da görülmeye başlanan bu kedilerin anıt mezarlarda ve farklı papirüslerde çizimlerine rastlamak mümkün.

İngiltere’ye Roma döneminde getirilen Habeş Kedisi ilk olarak bu dönemde bilinmeye ve tanınmaya başladı. Bu döneme kadar Mısır’da hem halk hem de soylular tarafından beslenen, evleri fare ve diğer haşerelerden koruyan bu kediler günümüzde de geçmişte olduğu kadar popüler. Antik Mısır kayıtlarında Habeş Kedilerinden sıkça bahsedildiğine rastlamak mümkün.

Resmi olarak Habeş Kedisi ilk kez 1882 yılında Britanya’da kayıtlara geçti. Zula isimli bir Habeş Kedisi, günümüzde Somali sınırları içerisinde kalan Habeşistan bölgesinden İngiltere’ye getirildi. Habeş Kedisini Avrupa’ya ilk getiren ve bu sayede tanınmasını sağlayan kişi Kaptan Barrett-Leonard olarak biliniyor.

habes kedisi ozellikleri 4

Habeş Kedisi bilinen en eski kedi ırklarından biri. 1882 yılından bu yana ırk kedi olarak kayıtlara geçen Habeş Kedileri 1903 yılında Frances Simpson tarafından yayınlanan resimli kedi kitabı ile tüm dünyada tanınmaya başladı.

Habeş Kedisi evcilleştirilmiş ilk kedi ırklarından biri olarak biliniyor.

Habeş Kedisi Görünüm

Habeş Kedisi neredeyse her renkte görülebiliyor. En yaygın görülen renk turuncu ve sarı arasında, tabaya yakın bir renk olarak kayıtlara geçmiş. Bunun dışında mavi, kahverengi, gümüş rengi, beyaz ve daha pek çok farklı tüy renginde Habeş Kedisi görülmekte.

Hemen okuyun;  Mavi Rus Kedisi - Russian Blue Kedi Özellikleri ve Bakımı

Habeş Kedisi özellikle minyatür bir pumaya benzetiliyor. Atletik yapısı ve uzun bacakları ile bu lakabı hak eden kediler aynı zamanda çok iyi birer avcı.

habes kedisi 7

Ortalama boyutlarda kaslı bir vücuda sahip olan bu kedi ırkı badem şeklinde ela, yeşil veya kahverengi gözlere sahip. Yumuşak ve kısa-orta uzunlukta tüylere sahip olan Habeş Kedisi nadiren de olsa birden fazla renkte görülebiliyor.

Habeş Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Habeş Kedisi oldukça ilginç bir mizaca sahip. Kimi Habeş Kedileri oldukça sessiz olurken bazı kedilerin çok konuşkan olduğu görülebiliyor. Tamamen kedinizin karakterine göre değişen bu özellik zaman içerisinde, kediniz yaşlandıkça değişebilmekte.

Habeş Kedisi sakin ve kibar bir ses tonuna sahip. İhtiyaçlarını sesli olarak anlatma eğiliminde olan kedilerin miyavlaması genellikle kuş sesine benzetiliyor. Hafif ve kısa aralıklarla miyavlayan kediler karnının acıktığını veya farklı bir ihtiyacı olduğunu bu şekilde belirtebiliyor.

habes kedisi 1

İnsanlar ile iyi anlaşan bu kedi ırkı sahiplerine çok kısa sürede bağlanması ile tanınıyor. Köpeklere benzer şekilde ev içerisinde sahiplerini takip eden bu kediler özgürlüklerine oldukça düşkün. Çoğu zaman kucağa alınmayı sevmiyor olsa da sahiplerinin ve insanların peşinden, yakınından ayrılmıyor.

Oyun oynamayı çok seven Habeş Kedisi yoğun bir enerjiye sahip. Bu enerjiyi atmak için kendi kendine oyun üretebiliyor olsa da insanlarla oyun oynamaya da çok sık ihtiyaç duymakta. Özellikle tırmanmayı çok seven Habeş Kedisi genellikle ev içerisinde yüksek noktalara tırmanmayı fazlasıyla seviyor.

Habeş Kedisi bahçeli evlerde beslemek için uygun bir ırk. Özellikle ağaçlara tırmanmaktan ve bahçede koşmaktan çok keyif alan bu ırk uygun şekilde koruma altına alınmış bir bahçede keyifle vakit geçirecektir.

Habes Kedisi 2

Eğer kedinizi bahçeye bırakmayı planlıyorsanız dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı önlem almanızda fayda var. Bahçeden dışarıya çıkmaması, araçlardan ve yırtıcı hayvanlardan uzak kalmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Hemen okuyun;  En Uysal ve Sıcakkanlı Evcil Kedi Cinsleri

Habeş Kedisi sadece bahçede değil uygun oyuncakları vermeniz ve enerjisini atmasına fırsat sağlamanız durumunda evde beslenebilir. Bu kediler her ne kadar dışarı çıkmaktan hoşlanıyor olsa da tasma ile gezdirilmeye pek uygun bir ırk değil. Ancak, küçüklükten itibaren tasmaya alıştırılması durumunda insanların az olduğu parklarda kedinizi gezdirebilirsiniz.

Habeş Kedisi Sağlık

Habeş Kedileri genetik olarak “pyruvate kinase deficency” hastalığına yatkın bir ırk. Bu hatalık genetik olarak aktarılıyor. Pek çok Habeş Kedisinde bu problem görülebilmekte. Kansızlık ve vücut fonksiyonlarında zayıflamaya sebep olan bu hastalık gençlikte kendini çok fazla belli etmiyor olsa da üç yaşından itibaren kedinizi olumsuz etkileyebilir.

habes kedisi 4

Bunun dışında genetik olarak aktarılan retina problemleri kimi zaman Habeş Kedilerinde görme kaybına neden olabilmektedir. Her iki hastalık için veteriner tarafından DNA testi yapılması tavsiye edilmekte.

Bazı kediler bu hastalıkları atlatabiliyor olsa da kimi zaman kedinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabiliyor.

Habeş Kedisi Beslenme

Habeş Kedisinin doğru şekilde beslenmesi çok önemli. Kedinizin kilosuna ve aktivite miktarına göre farklı porsiyonlarda diyetlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

habes kedisi 6

Habeş Kedisinin genellikle kuru mama ile beslenmesi tavsiye ediliyor. Bunun dışında zaman zaman yaş mama ile kedinize ödül verebilirsiniz. İlerleyen yaşlarda diş ve böbrek sorunlarının önüne geçmek için kedinizi ev yemekleri ile beslememeniz tavsiye ediliyor.

Habeş Kedisi Bakım

Habeş Kedilerinin bakımı oldukça kolay. Taranmaktan çok hoşlanan bu kedileri haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Daha parlak tüylere sahip olmasını istemeniz halinde kuru kedi şampuanlarını kullanarak kedinizin tüylerini daha parlak hale getirebilirsiniz.

Taranma ihtiyacı dışında özel bir bakım gerektirmiyor.

Habeş Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 3/5
  • Apartman Yaşamı: 3/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 3/5
  • Genel Sağlık: 2/5
  • Zeka: 5/5
  • Kaçma eğilimi: 4/5
  • Tüy dökümü: 3/5
  • Oyunculuk: 5/5
  • Köpek dostu: 5/5
  • Enerji seviyesi: 4/5
Hemen okuyun;  Ragdoll Kedisi - Özellikleri, Bakımı ve Karakteri
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
singapura kedisi 2

Singapura Kedisi

Sonraki Konu
kedi 4

Kediler Neden Isırır? - Isırma Nedenleri

Related Posts