Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi

İran Kedisi ile oldukça fazla benzerlik gösteren Himalayan Kedileri çoğu zaman ayrı bir ırk olarak kabul edilmiyor. Dünya çapında yalnızca birkaç kedi derneği tarafından ırk olarak kabul edilen Himalayan Kedileri sevimli suratları ve kabarık tüyleri ile fazlasıyla dikkat çeken, sevimli bir tür.

Himalayan Kedisi Tarihi

Himalayan Kedisinin tarihi 1931 yılına dayanıyor. Virginia Cobb ve Clyde Keeler adında iki yetiştirici tarafından ortaya çıkarılan bu ırk tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı. İran Kedisinin renkli bir türünü üretmeye çalışan yetiştiriciler daha farklı fiziksel özelliklere sahip olan Himalayan Kedisini üretmeyi başardı.

Siyam Kedisi ile İran Kedisi karışımı bir görünüme sahip olan bu ırk uzun bir süre uluslararası kedi dernekleri tarafından yeni bir ırk olarak kabul edilmedi. Çoğu zaman İran Kedisinin renkli türü olarak anılan bu kediler uzun bir süre bu şekilde yetiştirildi.

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Himalayan Kedileri üzerinde yapılan geliştirme ve araştırma çalışmaları sonucunda 1955 yılında yeni bir ırk olarak görülmeye başladı. Bunun ardından 1957 yılında bazı uluslararası dernekler tarafından tanınmaya başladı.

Himalayan Kedisi Görünüm

Himalayan Kedileri orta-büyük boyutlu kedi ırkları arasında gösteriliyor. Geniş ve güçlü bir gövdeye sahip olan bu ırk şişman gibi görünüyor olsa da aslında kaslı yapısı nedeniyle böyle bir görünüme sahip.

Kısa ve düz bir kuyruğa sahip olan Himalayan Kedileri İran ve Siyam Kedisi özelliklerine sahip. Görünüm olarak çok benzer olsa da tüyleri bu ırkın ayırt edilmesi için en önemli etmen niteliğinde.

Himalayan Kedileri tek renkli olarak görülmüyor. Genellikle yüz bölgesi siyah veya koyu gri olan bu ırk yüz bölgesi ile diğer kedilerden ayırt edilmekte.

himalayan kedisi 1

Himalayan Kedileri her renkte ve farklı desenlerde görülebiliyor. Genellikle bazı noktaları vücudunun diğer bölümlerine göre daha koyu tüylere sahip olsa da tam olarak her kedi için geçerli bir tüy rengi veya deseni bulunmamakta.

Himalayan Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

Tıpkı İran Kedilerinde olduğu gibi Himalayan Kedilerinde de oldukça sakin ve dost canlısı bir karakter görülmekte. Evde beslenmeye çok uygun olan karakteri sayesinde herkes ile rahat anlaşabilen bu ırk özellikle çocuklarla bir arada vakit geçirmeyi çok seviyor.

Himalayan Kedisi pek fazla aktiviteden hoşlanan bir ırk değil. Evde genellikle rahat ve sıcak yerlerde vakit geçirmekten hoşlanan bu ırk yüksek yerlere tırmanma veya yaramazlık yapma eğiliminde değil. Her ne kadar sakin bir ırk olsa da farklı oyuncaklardan fazlasıyla hoşlanıyor.

Himalayan Kedilerinin düşük enerji seviyesi nedeniyle ev içerisinde küçük çocuklarla beslenmesi pek uygun değil. Ancak, çocuklarınıza kediye nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğrettiğiniz sürece herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

himalayan

Himalayan Kedileri interaktif oyuncaklardan hoşlanıyor olsa da bu oyuncakları oynaması için biraz teşvik edilmeye ihtiyaç duyabiliyor. Ödül maması gibi yöntemler kullanarak kedinizin daha oyuncu olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu kedi ırkı bahçede beslenmeye hiç uygun değil. Vahşi hayvanlardan, diğer kedilerden zarar görme potansiyeli olan Himalayan Kedileri mutlaka ev ortamında beslenmeli. Yine aynı şekilde, tasma kullanılarak dışarıda dolaştırılması tavsiye edilmiyor.

Himalayan Kedileri diğer kediler ve kedi dostu köpekler ile birlikte yaşayabiliyor. Uygun şekilde alıştırmanız durumunda kediniz strese girmeden evdeki diğer hayvanlar ile birlikte yaşamaya alışacaktır.

Himalayan Kedisi Sağlık

Himalayan Kedileri genel olarak Polikistik Böbrek Hastalığı adı verilen genetik bir hastalığa yatkınlık gösteriyor. Özellikle ilerleyen yaşlarda böbreklerle alakalı sorunların görüldüğüne sıkça rastlanmakta. Bu sorunların önüne geçmek için kedinizin kaliteli mamalar ile beslendiğine, düzenli veteriner kontrolünden geçtiğine ve temiz suya erişiminin olduğuna emin olmalısınız.

Polikistik Böbrek Hastalığı kedilerde bir yaşından itibaren ultrason kullanılarak tespit edilebiliyor.

Himalayan Kedileri sıcak ortamlarda yaşamaya uygun bir ırk değil. Bazı kedilerde doğuştan gelen nefes problemleri görülebildiği için klimalı ortamlarda beslenmesi tavsiye edilmekte.

Himalayan Kedisi Beslenme

Himalayan Kedisi 2

Kedinizin ileride herhangi bir problemle karşılaşmaması için kaliteli mamalar ile beslenmesi çok önemli. Himalayan Kedilerinde görülebilen böbrek problemleri dengeli bir diyete ihtiyaç duymasına neden oluyor. Kediniz için veteriner kontrolünde özel mamalar kullanmanız gerekebilir.

Himalayan Kedileri aktiviteyi pek fazla sevmedikleri için mutlaka dengeli beslenmesi gereken bir ırk. Kilo alma potansiyelleri oldukça yüksek.

Kedinizin temiz suya her an erişebildiğinden emin olmanız gerekli. Bazı kediler beklemiş sudan içmekten hoşlanmadığı için kediler için üretilen su pınarlarından kullanmanız gerekebilir.

Tuzlu ve yağlı gıdalar Himalayan Kedileri için çok zararlı. Bu nedenle hiçbir koşulda ev yemekleri verilmemesi tavsiye ediliyor.

Himalayan Kedisi Bakım

himalayan kedi

Himalayan Kedilerinin uzun ve yoğun tüyleri kolay bir şekilde dolaşıp düğüm olabilmekte. Bu nedenle düzenli olarak taranması gerekiyor. Haftada iki defa, nazik bir şekilde taramanız hoşuna gidecektir.

Diğer kedilerden farklı olarak Himalayan Kedilerinin düzenli olarak banyo yaptırılması tavsiye edilmekte. Özellikle çocukluk yıllarından itibaren alıştırmanız durumunda banyo konusunda herhangi bir problem yaşamadan kedinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Göz akıntısı bu ırkta çok sık görülen bir problem. Günlük olarak göz çevresinin ve özellikle göz altlarının pamuk ile nazik bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Himalayan Kedisi Karakteristik özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 4/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 4/5
  • Genel Sağlık: 2/5
  • Zeka: 2/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 5/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 2/5
  • Enerji seviyesi: 1/5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir