iran kedisi 2

İran Kedisi

Tüylü görüntüleri ve sahipleri ile kurdukları yoğun bağ ile bilinen İran Kedisi dünya çapında oldukça popüler bir kedi ırkı. Çok eski tarihlere dayanan geçmişi ile insanlara nesillerdir arkadaşlık eden bu kediler fazlasıyla renkli ve eğlenceli bir karaktere sahip.

İran Kedisi Tarihi

iran kedisi 2

İran Kedisi adını aldığı İran topraklarında ortaya çıkan bir ırk. Tam olarak tarihin hangi döneminde yetiştirilmeye başladığı bilinmiyor olsa da popülerliği Viktorya Dönemi’nde kazanmış bir ırk. Britanya’da gerçekleştirilen ilk kedi gösterilerinden itibaren güzelliği ile podyumlara çıkan İran Kedisi günümüzde de aynı şekilde popülerliğini sürdürüyor.

Özellikle uysal olması ve ev içerisinde beslenmeye fazlasıyla uygun bir karaktere sahip olması sayesinde İran Kedisi yıllar boyunca insanların yakın dostu olmuştur.

İran Kedisi Görünüm

iran kedisi 7

İran Kedisi oldukça kendine özgü bir karaktere sahip. Büyük ve yuvarlak bir kafaya sahip olan ırk karakteristik olarak küçük bir buruna ve kısa kulaklar barındırıyor. Genel olarak kısa bacaklı bir ırk olan İran Kedisi’nin kabarık tüylerinin altında kaslı ve atletik bir vücut bulunuyor.

İran Kedisi fazlasıyla değişken bir görünüme sahip olabilmekte. Bazı kedilerin oldukça düz bir yüze sahip olduğu sıkça görülebiliyor. Genetik bir bozukluk olmasa da bu surat yapısına sahip olan kedilerde nefes problemlerinin ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olarak bilinmekte.

Genellikle beyaz renkli tüyleri ile tanınan İran Kedisi bilinenin aksine çok farklı renklerde karşınıza çıkabilir. Siyah, gri, taba, altın rengi ve hatta mavi renkte İran Kedisi görmek bile mümkün. Yine aynı şekilde iki veya üç farklı renge sahip İran Kedilerine de rastlanabiliyor.

İran Kedisi Kişiliği, Karakteri ve Mizacı

iran kedisi 1

İran Kedisi sakin ve uslu karakteri ile bilinir. Oldukça sessiz bir ırk olan İran Kedisi nadiren miyavlar.

Ev içerisinde beslenmek için oldukça uygun yapıda olan bu kediler neredeyse tüm günü sahiplerini kucağında geçirebilir. Özellikle güneşli ve sıcak ortamları seven karakterleri nedeniyle kedinizin devamlı olarak pencereden dışarıyı izlediğini görebilirsiniz.

Taranmayı fazlasıyla seven İran Kedisi çocuklarla da oldukça iyi anlaşan bir ırk. Fazla aktif bir karaktere sahip olmaması sayesinde her yaştan çocuk ile güvenli bir şekilde bir arada kalabiliyor.

iran kedisi 4

İran Kedisi gürültülü ortamlardan hoşlanmayan bir ırk. Özellikle elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi gibi yüksek ses çıkaran ev eşyaları kedileri ürkütebilir. Yine aynı şekilde çok kalabalık ortamlarda beslenmesi uygun olmayan bir ırk.

İran Kedileri evlerinin ve yaşadıkları ortamın sıkça değişmesinden de hoşlanmıyor. Taşınmalarda veya ev eşyalarının değiştiği zamanlarda kedinizin strese girdiğini görebilirsiniz.

Ev içinde yaşamaya çok uygun olan bu ırk ev içerisindeki yüksek yerlere tırmanma eğilimi de göstermiyor. Perdelerinize veya mutfak tezgahınıza çıktığı çok nadir görülen bir durum olacaktır. Bu kedi ırkı kolay ulaşabilecekleri yerlerde olmayı tercih etmekte. Evde olmadığınız zamanlarda İran Kedinizin genellikle koltuğun üzerinde sakince oturarak vakit geçirdiğine şahit olacaksınız.

İran Kedisi Sağlık

iran kedisi 3

İran Kedisi özel olarak herhangi bir sağlık problemine sahip değil ancak bazı hastalıklara daha yatkın olduğu görülebiliyor.

Özellikle suratı düz olan İran Kedileri nefes almakta güçlük çekebilmekte. Üç yaşından itibaren ortaya çıkabilen bu problemlerde veterinerinizden destek almanız oldukça önemli. Nefes zorluğu yaşayan kedilerin sıcak ortamlar yerine klimalı yerlerde beslenmesi tavsiye edilmekte.

İran Kedisi aynı zamanda Polikistik Böbrek Hastalığına da yatkınlık gösteren bir ırk. 7 ile 10 yaş arasında ortaya çıkan bu böbrek hastalığı çoğu zaman doğru beslenme ile çözülebiliyor. Kedinizi küçük yaştan itibaren kaliteli ve uygun mamalar ile beslemeniz, düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirmeniz durumunda bu problemlerin önüne geçilebiliyor.

İran Kedisi sağlığı için mutlaka ev ortamında beslenmeli. Dışarıdan gelebilecek zararlara alışık olmaması ve fazla atletik bir karaktere sahip olmaması nedeniyle insanlardan, taşıtlardan veya diğer hayvanlardan korunması gerekmektedir.

İran Kedisi Beslenme

iran kedisi 5

İran Kedisi egzersiz yapmayı ve hareket etmeyi pek tercih etmeyen bir ırk. Bu nedenle beslenme dengesinin doğru sağlanması oldukça önemli. İran Kedileri yapıları ve karakterleri gereği obeziteye ve fazla kilo almaya yatkın. Fazla kilolu kedilerde nefes problemleri ve daha farklı sağlık problemleri görülebilmekte.

Kedinizi düzenli bir diyet ile kaliteli mamalar kullanarak beslemeniz çok önemli. Kedinizin kilosuna göre günlük olarak verilmesi gereken mama miktarını veterinerinizden öğrenebilirsiniz.

Kısırlaştırılmış İran Kedileri mutlaka düşük kalorili mamalar ile beslenmeli. Yine aynı şekilde yavru kediler için özel olarak hazırlanmış mamaları kullanmanız kedinizin gelecekte herhangi bir problem yaşamasının önüne geçecektir

İran Kedisi Bakım

iran kedisi 6

İran Kedisi oldukça yoğun bakım gerektiren bir ırk. Kabarık ve uzun tüylerinin her gün taranması tavsiye ediliyor. Fazla tüy dökmesi nedeniyle kedinizin düzenli olarak taranması önemli. İran Kedileri taranmayı oldukça seven bir ırk.

Diğer kedilerden farklı olarak İran Kedilerinin haftalık olarak banyo yaptırılması tavsiye ediliyor. Küçük yaşlardan itibaren kedinizi suya alıştırmanız durumunda banyo yaptırırken kedinizle oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Banyo sonrası kedinizin tüylerini fazla sıcak olmayan saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekiyor.

Yüz yapıları nedeniyle göz akıntıları oldukça yaygın görülebiliyor. Bu gibi durumlarda günlük olarak göz temizliği yapılması gerekebilir.

İran Kedisi Karakteristik Özellikler

  • Çocuk Dostu: 4/5
  • Apartman Yaşamı: 5/5
  • Kilo Alma Potansiyeli: 4/5
  • Genel Sağlık: 2/5
  • Zeka: 3/5
  • Kaçma eğilimi: 2/5
  • Tüy dökümü: 5/5
  • Oyunculuk: 3/5
  • Köpek dostu: 3/5
  • Enerji seviyesi: 2/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir