Kedi Aknesi

Kedilerde özellikle çene altında oluşan kedi aknesi, siyah noktalar ile kendini belli eden bir hastalık. Çene altında bulunan tüy köklerinde yağ ve kir birikmesi nedeniyle ortaya çıkan bu sorunun çözümü oldukça basit.

Kedi aknesi nasıl anlaşılır?

IMG 5449

Kedi aknesi kendini oldukça rahat belli eden bir sorundur. Kedinizin çene altında, siyah noktalara ve kire benzeyen renk farklılıklar oluşması durumunda akneden şüphelenebilirsiniz. Kaşıntı gibi diğer semptomlara rastlamak mümkün olsa da kedi aknesini siyah noktalardan kesin olarak tespit edebilirsiniz.

Kedi aknesi zararlı mıdır?

Kedi aknesinin tüy dökülmesi ve kaşıntı dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak kedinizin akne bulunan bölgeyi çok sık kaşıması nedeniyle yara oluşumu gibi durumlar görülebilir. Bunun önüne geçmek için tedavi uygulanmalıdır.

Kedi aknesi tedavisi

Bu hastalığın tedavisi için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Pamuk üzerine damlatacağınız elma sirkesi ile kedinizin çene altını günlük olarak temizlemeniz akneyi büyük ölçüde azaltacaktır. Eğer yoğun bir akne durumu görülüyorsa veteriner tarafından verilen ilaçlar ve kremler ile sorununuzu çözebilirsiniz.

Kedi aknesi için ne yapmalı?

Kedi aknesi kimi zaman kronik olarak tekrar edebilir. Tekrar etmesi durumunda akneyi azaltmak için düzenli temizlik yapmanız gerekmektedir ancak kronik kedi aknesinin temelli bir çözümü bulunmamaktadır.

Kedi Aknesi İnsana Geçer Mi?

Bu hastalık deri altında biriken kir ve yağlar nedeniyle ortaya çıkar. Herhangi bir bulaşıcı enfeksiyon olmadığı için insana geçmesi mümkün değildir. Düzenli bir temizlik uygulayarak kedinizin bu problemden kurtulmasını veya etkilemeyecek şekilde azaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Hemen okuyun;  Kedi Piresi İnsana Geçer Mi? Nasıl Yok Edilir?
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
habes kedisi ozellikleri 4

En Uysal ve Sıcakkanlı Evcil Kedi Cinsleri

Sonraki Konu
british shorthair 4

İngiliz Kedileri

Related Posts