Kategori: Kedi Bakımı

Evde en çok beslenen hayvanlardan birisi olan minik dostlarımız kedilerin bakımı her ne kadar fazla zor olmasa da kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekilen bazı konular bulunmaktadır. Ev kedi bakımı,yeni doğmuş kedi bakımı ve kedi bakımı hakkında tüm bilgilere içeriklerimizden ulaşabilirsiniz.

Kedi Bakımı 1 – Kedinizi Tanıyın
Bir kedi sahibi olmak büyük bir sorumluluktur. Her şeyden önce onun da bir canlı olduğu be bazı ihtiyaçları olduğunun farkında olmak gerekir. Cinsini, yaşını ve az da olsa anatomisi hakkında bilgi sahibi olmak kedinin o anki ihtiyacını anlamak için çok önemlidir.

 

Kedi Bakımı 2 – Beslenme
Kedi bakımı konusunda en dikkat edilmesi gerekilen konulardan birisi onların beslenme programlarıdır. Kedilerin açlıkla arası hiç iyi değildir. Uzun süreli açlığa dayanamazlar. Ayrıca insanlardan farklı olan sindirim sistemleri için gerekli olan besinler doğal olarak insanlardan farklıdır. Öğünleri arasındaki süre kısa tutulmalıdır. Kanındaki şeker düzeyi yaratılışları gereği düşük olan kediler sık sık ve az miktarda beslenmelidir

Kedi Bakımı 3 –  Tüylerine ve Tırnaklar
Kediler tırnaklarını korunma amaçlı kullanırlar. İçeriye çekebildiklerinde dış etmenlerden korunan tırnaklar sivri ve keskin kalırlar. Kediler için tırnakları çok hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tırnak bakımına kedinin küçüklükten itibaren alıştırılması gerekir. Tüyleri ise yine tırnakları gibi bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kedinin tüyleri en önemli

sağlık göstergesi olduğundan, tüylerine bakım yapıldığı sırada kedinin sağlığı ve beslenme durumu ile ilgili de genel bir fikir edinilmiş olur.

Kedi Bakımı 4 – Kulaklarını ihmal etmeyin
Bir kedi için işitme duyusu çok büyük öneme sahiptir. Kediler etrafında olup bitenden haberdar olmak için kulaklarını kullanırlar. Bu sebeple kedilerin kulak bakımı çok önemlidir. Kulak daima temiz tutulmalıdır. Kulak bakımı pek çok kedi için zordur. Fakat küçük yaşlarda buna alıştırılırsa, hem kedi hem de sahibi açısından daha kolay bir bakım gerçekleşebilir.

Kedi Bakımı 4 –  Uyku Ortamı

Kediler huzurlu bir uyku ortamına ihtiyaç duymaktadırlar. Bir kedi için uyku ortamının en önemli özellikleri temiz olması, rahat olması ve yeterli sıcaklıkta olmasıdır.

Kedi Bakımı 5 – Onunla İlgilenin
Kedi bakımı farklı bir konu ilgi farklı bir konudur. Her şeyden önce ona sevginizi hissettirmelisiniz. Kediler ilgi isteyen canlılardır. Onların mutluluğu için ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Onlara her gün yeterli miktarda vakit ayrılmalıdır.