Kedilere dair herşey

Kedi Çimi

 Kediler etobur olmalarına rağmen, bazı sebzeleri çiğnemek için can atarlar. Yeşillik özlemlerini tatmin etmenin en güvenli yolu, onları biraz kedi çimi ile beslemektir!

Kedi otu ile karıştırılmaması gereken kedi çimi, evinizin konforundan kolayca yetiştirilebilen farklı çim türlerinin karışımıdır.

Kedi Çimi Nedir?

Kedi otu ile karıştırılmaması gereken kedi çimi genellikle arpa, çavdar, yulaf veya buğday tohumlarından yetiştirilir.

Kedi çimi, yetiştirmesi kolay, az bakım gerektirir.

Birçok süpermarkette tohumlar, toprak ve bir saksı kabı dahil ihtiyacınız olan her şeyi içeren çeşitli kedi çimi kitleri bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey su ve güneş ışığıdır ve bir hafta içinde, kediniz güvenli ve sağlıklı bir beslenme için kendi organik bahçesine sahip olacak.

Kedi Çimi Çeşitleri

 1.  Çayır yulafı: Yulaf otu hafif tatlıdır ve diğer kedi otu türlerinden daha lezzetlidir. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır ve sindirime yardımcı olan çözünür lif içerir.
 2.  Buğday çimi: Buğday çimi, mineraller, vitaminler ve amino asitlerle doludur. Sadece kediniz için değil, diyetinize eklendiğinde size de fayda sağlayabilir.
 3.  Ryegrass: Diğer benzerlerinden farklı olarak, çavdar çok daha esnek ve dayanıklıdır. Bu, onu kemirirken uzanmaktan zevk alan kediler için mükemmel bir çim haline getirir.
 4.  Arpa Otu: Bu tatlı, yumuşak yeşillikler hayati besinler açısından zengindir ve iyi bir lif kaynağıdır

Kediler Neden Çim Yer?

Kedilerin neden çim yediğine dair net bir yorum olmamakla birlikte bazı görüşler var. Vahşi doğada, kediler avlarını yedikten sonra ot yerler. Çoğu durumda çim, kedinin kusmasına neden olur. Bunun doğanın, kedinin avının sindirilemeyen kısımlarını dışarı atmasına yardım etme yolu olduğuna inanılır.

Kediniz hiç fare veya kuş avlamamış olsa bile, içgüdüsel olarak kedi çimi ile beslenecektir.

Neden? “Bu davranışsal bir içgüdü” deniliyor. “Çim ayrıca, kedilerin tüy yumağı atmasına veya müshil gibi davranarak onları sindirmesine yardımcı olan bir lif türüdür .”

Diğer bir yorum ise kedilerin bazı eser mineraller için çim yiyebileceği ve A ve D vitaminlerinin de antibiyotiklerin keşfinden önce ağrı, enfeksiyon, ülser, cilt hastalıkları ve anemi için bir çare olan klorofil içerdiğidir . Çim ayrıca, kedinin dolaşımına yardımcı olmak için oksijeni kana taşıyan protein olan hemoglobin üretimine yardımcı olan folik asit içerir . Ayrıca nefes temizleyici klorofilin faydası da var.

Hemen okuyun;  Kedim Yemek Yemiyor

Kedi Çimi Ne İşe Yarar?

Doğal lif kaynağı
Kedi çimi, bir kedinin sindirimine yardımcı olan lif bakımından zengindir. Bu, düzenli bağırsak hareketlerine sahip olmalarını ve hazımsızlığa karşı koymalarını sağlar.

Ek besinler

Temel besinler açısından zengin olan çim, kedilerin sağlıklı büyümesini ve gelişimini destekler. Sağlıklı, dengeli beslenen kediler bile lif nedeniyle sindirim sürecini hızlandırarak kedi çiminden faydalanabilir. Kediniz çok fazla çim yiyorsa, diyetlerinde yeterli miktarda lif bulunmayabilir.

Damak zevki
Ot tüketmek, her zaman kedinizin yetersiz beslendiği anlamına gelmez; bazı kediler ot yemekten hoşlanırlar çünkü onu lezzetli ve çekici bulurlar.

Rahatsız bir mideyi tedavi eder

Kediler kendilerini tımar ederken tüy yumağı yemeye eğilimlidirler . Bu nedenle teoriler, kedi otunun sindirim sistemlerinde tıkanmış tüylerden kurtulmaya yardımcı olmak için bir kusma aracı görevi gördüğünü öne sürüyor.

Kediler ayrıca içgüdüsel olarak kendilerini kusturmak için ot tüketebilirler. Midelerinin aynı fikirde olmadığı bir şeyi yediklerinde, kusmaları onların istenmeyen maddeyi almalarına izin verir.

Evde Kedi Çimi Evde Nasıl Yetiştirilir?

Kedi çim kitiniz büyük olasılıkla takip etmesi kolay talimatlarla birlikte gelecektir, ancak işte kedi otu bakımı ve yetiştirmek için bazı temel ipuçları:

 • Filizlenmeden önce tohumlar nemli tutulmalı ancak asla ıslatılmamalıdır. Filizler göründüğünde daha az su kullanın.
 • Tohumların filizlenmesi için üç ila yedi gün bekleyin.
 • Çim, kedinizin filizlendikten 10 ila 14 gün sonra yemesi için hazır olacak ve bir ila üç hafta sürecektir.
 • Bir sprey şişesiyle günlük olarak doğal ışık ve su altında tutmaya devam edin.
 • Küflenmeye neden olacağından aşırı su kullanmayın.
 • Kedinizin doğrudan kaptan yemesine izin verin.
 • Çim solmaya veya rengini değiştirmeye başladığında yeni bir kap yerleştirin.tr

Kedi Otu Güvenli midir?

Kedi otu, yabancı ot öldürücüler veya diğer böcek ilaçları ile tedavi edilebilen dış mekan otlarına ve zehirli olabilen bazı ev bitkilerine güvenli bir alternatiftir. Kedinize doğal bir davranış sergileme fırsatı sağlar. Dışarıdaki kediler için, kapalı bir bahçe, komşuların muhtemelen böcek ilacı ile kaplı çimenlerini kemirmeye sağlıklı bir alternatif sağlar. İç mekan kedileri için dış mekanın lezzetli bir tadı sunar.

Hemen okuyun;  Kedilerde İshal Problemi - Kediler Neden İshal Olur?

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir