kedi yuzunuzu koklamasi 1

Kedi Davranışları ve Anlamları

Kediler insanlarla iletişim kurarken bazı davranışlar sergilemektedir. Bu davranışlar ile dertlerini anlatmaya çalışan sevimli dostlarımız isteklerini ve nasıl hissettiklerini de yine aynı yöntemi kullanarak belirtir.

Kedilerin büyük bir kısmı mecbur kalmadıkça sesli iletişim kurmayı tercih etmez. Çoğu zaman davranışları ile bir şeyler anlatmak için çaba gösteren sevimli dostlarımız bu davranışları da bağ kurdukları insanlara karşı yapar.

Kedinizin size karşı yaptığı hareketleri öğrenmek ve bu davranışlara uygun karşılık vermek aranızdaki bağı fazlasıyla güçlendirecektir.

Kedinin Yüzünüzü Koklaması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin en yaygın davranışlarından biri insanların yüzünü koklaması olarak gözlemlenmekte. Kediler, tıpkı köpeklerde olduğu gibi kokulara karşı fazlasıyla hassastır. Kediler sahiplerini ve insanları koklayarak bu kokuyu hafızalarına atmaya çalışır.

Kedinin Yanaklarını Sürtmesi Ne Anlama Gelir?

kedi davranislari 2

Kediler çoğu zaman belli başlı nesnelere veya insanlara yanaklarını sürter. Bu davranış uzaktan bakıldığında kedinizin kendi kendini kaşıdığı gibi algılansa da aslında daha farklı bir amaca sahiptir.

Kediler çene ve yanak bölgelerinde koku bezleri barındırır. Yaptıkları bu sürtünmenin amacı kokularını bırakarak bölgelerini işaretlemektir.

Kedinin Yavaşça Göz Kırpması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin özellikle sevdikleri insanlara bakarak yavaş yavaş göz kırpması çok yaygın görülen bir davranıştır. Bu durum kedi dünyasının “öpücüğü” olarak adlandırılır. Kediniz kendini güvende hissettiğinde ve sahibini sevdiğini göstermeye çalıştığında size bakarak yavaş yavaş göz kırpacaktır. Aynı şekilde siz de kedinize bu hareketi yaparak karşılık verebilirsiniz.

Kedinin Başıyla Vurması Ne Anlama Gelir?

kedi davranislari 4

Kediler kimi zaman ilgi görmek için türlü türlü davranışlar içine girer. Bu davranışlardan en yaygın gözlemleneni kafasını insanlara çarpmasıdır. Halk arasında “kedinin kafa atması” olarak da anılan bu davranış kedinizin ilgi ve sevgi beklediğinin göstergesidir. Kedinizi kucağınıza alarak sevebilir, dostunuzu mutlu edebilirsiniz.

Kedinin Elleri ile Hamur Yoğurma Hareketi Yapması Ne Anlama Gelir?

Kediler huzurlu hissettikleri zaman elleri ile hamur yoğurma hareketine benzer bir hareket yaparlar. Patilerini açıp kapatarak yaptıkları bu hareket tamamen içgüdüseldir. Küçük kedilerin annelerinden süt emerken yaptıkları bu hareket ilerleyen yaşlarda kediler kendilerini güvende hissettikleri zaman içgüdüsel olarak ortaya çıkar.

Bir kedi kucağınızda bu hareketi yapıyorsa kendini güvende ve huzurlu hissediyor demektir.

Kedinin Eve Böcek, Fare Getirmesi Ne Anlama Gelir?

kedi davranislari 3

Kedilerin üstün avlanma yetenekleri olduğu unutulmamalıdır. Ev dışına çıkan kedilerin sahiplerine kimi zaman ölü böcek, kuş, fare gibi “hediyeler” getirdiği görülür. Kimi zaman canlı olarak getirilen bu hediyeler kedinizin sizi sevdiğinin bir göstergesi olarak kabul edilir.

Kediler bu davranışları ile size “avlanmayı öğretmeyi” amaçlar. Maalesef bu durumun önüne geçmek mümkün değildir.

Kedinin Sırt Üstü Uzanması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin en savunmasız yeri karın bölgeleridir. Kediler sırt üstü yatarak karın bölgelerini savunmasız bıraktıklarında sahiplerine güvendiklerini gösterir. Kediniz bu şekilde yatıyorsa size karşı güven beslediğine emin olabilirsiniz. Kedinizi rahatsız etmeyecek şekilde karnından severek mutlu edebilirsiniz.

Kedinin Kuyruğunu Sahibinin Bacağına Dolaması Ne Anlama Gelir?

kedi nankor mu 2 1

Kediler kimi zaman çevrenizde dolaşırken kuyruğu ile bacağınızı sarabilir. Bu durum kedi dünyasında sarılmak anlamına gelir. Kediniz bu davranışı ile size sevgi gösterisinde bulunur. Karşılık vererek kedinizi kucağınıza alabilir ve sevebilirsiniz.

Kediler pek çok farklı davranış ile insanların ilgisini çekmeye çalışır. Kimi zaman sesli kimi zaman vücut diliyle anlattıklarıyla sahipleriyle iletişim kurmaya gayret eder. Kedinizin beden dilini daha iyi anlamanız aranızdaki bağın daha güçlü olmasını, kediniz ile daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir