Kedilere dair herşey

Kedi Kısırlaştırma – Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Kısırlaştırma, hem siz hem de kediniz için bir dizi büyük fayda sağlar ve kedinizi mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Erkek kedi kısırlaştırma, dişi kedi kısırlaştırma ve kedi kısırlaştırma fiyatları ve ücretleri hakkında bilgi edinin.

Kedi Kısırlaştırma Nedir?

Kısırlaştırma, hem dişi hem de erkek kedilerin üremesini önlemek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Erkeklerde testisler çıkarılır (testosteron hormonunun ana kaynağıdır) bu nedenle bu hormonun seviyeleri ameliyattan sonra düşer.

Yumurtalıkları alma (sadece yumurtalık çıkarma) dişi kedilerin kısırlaştırılması için kabul edilen bir tekniktir. Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra artık hamile kalamayacak ve ayrıca herhangi bir mevsimi olmayacaktır.

Her durumda, kısırlaştırma genel bir anestezi içerir. Kediniz sabah muayenehaneye gelecek, ameliyatı olduğu gün kalacak ve çoğu durumda aynı gün sizinle tekrar bir araya gelecektir. Tüm cerrahi prosedürler bazı riskler getirse de, veteriner muayenehanelerimizde uygulanan en yaygın prosedür kısırlaştırmadır ve teknikler çok güvenlidir. Kedilerin kısırlaştırılması da nispeten hızlı bir işlemdir, özellikle de erkekler için riski düşük tutmaya yardımcı olur.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları ve Kedi Kısırlaştırma Ücreti

Kedilerde kısırlaştırma fiyatları, veteriner ve gittiğiniz lokasyona göre farklılıklar göstermektedir.

  • Dişi kedi kısırlaştırma fıyatı: 600-750 TL,
  • Erkek kedi kısırlaştırma fıyatı: 350-500 TL,
  • Dişi köpek kısırlaştırma fıyatı: 900-1200 TL,
  • Erkek köpek kısırlaştırma ise fıyatı: 500-700 TL arasında değişiyor.

Dişi Kedi Kısırlaştırma

Kedinizin hamile kalmasını önlemek için, kısırlaştırma adı verilen basit bir ameliyat için veterinere gitmesi gerekecektir (aynı zamanda ‘düzeltme’, ‘kısırlaştırma’ veya ‘yaptırma’ olarak da bilinir).

Hemen okuyun;  Kedilerin Tüy Dökmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Dişi kediniz yaklaşık dört aylıkken, erkek kedilerin dikkatini çekmeye başlayacaktır. Bu nedenle, henüz yavru kedi iken hamile kalmasını önlemek için dört aylık olmadan kısırlaştırılması önemlidir.

Kedilerin kısırlaştırılmadan önce yavru kedi sahibi olmasının iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz – ama bu doğru değildir. Kısırlaştırıldıktan sonra, yavru kediniz dışarı çıkma, ağaçlara tırmanma ve oyun oynama gibi kedilerin yapmaktan zevk aldığı her şeyi yapabilecektir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma

Erkek kedinizin, basit bir ameliyatı olması gerekecek. Bu, çok kötü kokan bölgesini işaretlemek için evinize püskürtmesini ve kavgalar nedeniyle kötü yaralanmalara neden olabilir. Ayrıca, kısır erkek kediler eve daha yakın olma eğilimindedir

Kedinizin kısırlaştırılması, onu insanlarda HIV ile aynı, ancak kediler için olan FIV adı verilen kötü bir hastalıktan koruyacaktır . Kedi ısırıklarıyla, genellikle bir dişi için kavga eden erkekler arasında yayılır.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları ve Zararları

  • Hamilelik riski yok. Hamilelik zor bir dönemdir ve kediler üremekten alabileceğimiz duygusal ödülü alamazlar. Kediler yılda birden fazla yavru doğurabilir ve hamilelik ve doğum hem kediniz hem de yavru kediler için riskler taşır.
  • Rahim enfeksiyonu riskini ortadan kaldırır. Dişi kedilerde rahim enfeksiyonu (pyometra adı verilir) meydana gelebilir ve bazen ölümcül olabilir. Kısırlaştırmak, kedinizin bir pyometra geliştirme riskini tamamen ortadan kaldırır.
  • Kısırlaştırma, kedinizin hareketini azaltmaya yardımcı olur. Özellikle erkek kedilerde bu tahrik, trafik kazalarına ve kayıplara neden olabilir. Evden kaçma dürtüsü olan kediler, yüksek pencereler, küçük boşluklar ve diğer tehlikeli yollar da dahil olmak üzere yöntemlerinde oldukça yaratıcı olabilirler.
  • Kedilerde meme (meme) kanserleri ortaya çıkabilir. Erken kısırlaştırma, bu kanserlerin oluşma riskini büyük ölçüde azaltır.

Kedi Kısırlaştırmak için kaç yaşında olması gerekir?

Sağlıklı köpekler ve kediler, vücut ağırlıkları iki kilodan fazlaysa, sekiz haftalıkken kısırlaştırılabilir.

Hemen okuyun;  Kedi Aknesi

Dişi Kedi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra, muhtemelen biraz tuhaf hissedecektir. Anestezik onları uykulu hissettirecektir, bu yüzden sessiz bir yerde dinlenmelerine izin verin. Yakındaki su ve yiyeceklerle sıcak ve güvenli bir yeri takdir edecekler.

Birkaç saat iştahlarını kaybetmeleri normaldir, ancak on iki saat sonra hala garip davranıyorlarsa veya yeterince yemek yediklerini düşünmüyorsanız, daha fazla tavsiye için veterinerinize başvurun.

Ameliyattan hemen sonraki günlerde kedinize göz kulak olun. Dışarıdaki kediler tamamen iyileşene kadar içeride tutulmalı ve hatta iç mekan kedilerinin bile çok yorucu bir şey yapmaları engellenmelidir. Her zaman ilk önce veterinerinizin bakım sonrası tavsiyelerine uyun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir