kedi nanesi 4

Kedi Nanesi

Kedi nanesi daha önce duydunuz mu? Evcil hayvan sahiplerinin genel olarak bildiği kedi nanesi, kediler için sıkça alınan ürünler arasında yer alır.

Kedi nanesi kediler için nasıl bir etkiye sahiptir? Kedi nanesi nasıl ve neden kullanılır ve zararı var mıdır? Bu konuları inceleyeceğiz.kedi nanesi

Kedi Nanesi Nedir?

Bilimsel adı Nepeta cataria olarak bilinen Catnip (kedi nanesi),  nane ailesinin bir üyesidir.Avrupa, Asya ve Afrika’da olmak üzere, artık tüm dünyada bulunmakta ve yabani ot olarak yetişmektedir. Kedi Nanesi, kuraklığa dayanıkl  ve birçok böceği kovduğu için birçok bahçede süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

[symple_box style=”boxnotice”] Eğlenceli bilgiler: Aslanlar ve kaplanlar gibi büyük kediler de etkilenir 🙂
[/symple_box]

Kedi Nanesi Kedileri Nasıl Etkiler?

Kedi nanesinin kediler üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır, ancak tüm kediler için geçerli değildir bu durum. Kedilerde hassasiyet katılımsal bir konudur ve kedilerin %50 – 75’i kedi nanesine tepki verir.

Kediniz kokuyu aldığında, bitkinin yapraklarında bulunan yağı serbest bırakmasına yardımcı olmak için ovmaya, çiğnemeye ve yuvarlamaya başlarlar. Kedinizin burnuna girdiğinde ise, duyu nöronları üzerindeki reseptörlere bağlanır. Bu durum beynin davranış ve duyguyu kontrol eden alanlarını harekete geçirir. Catnip kısa süreli etkilidir ve dozu tepkilerini değiştirir. Kediniz ne kadar tüketirse etkisi de o kadar fazla olur.kedi nanesi 3

Kedi nanesi’ne tepki gösteren kediler, oturma odanızın etrafında dolanıp, uzaklara dalıp hayaller kurmaya kadar farklı tepkiler gösterebilir 🙂

Kedinizin, kedi nanesine nasıl tepki vereceğini belirleyen bazı faktörler vardır:

  • Kedinizin kedi nanesi koklaması veya yemesi       (kedi nanesi kokusu yutulurken uyarıcı bir etki yaratırken yatıştırıcı bir etkiye yol açar)
  • Kedinin duyarlılığı
  • Kedinizin yaşı (genç yavru kediler, kedi nanesi’nden genelde çok etkilenmez)
  • Koklanan veya tüketilen catnip miktarı
  • Mevcut kedi nanesi deneyimi ile önceki deneyim arasındaki sürenin uzunluğu (kedi nanesi 10-15 dakika kedinizi etkiler ve sonra kediniz, etkileri birkaç saatliğine tekrar deneyimleyemez)

Kedi Nanesi İnsanlar Tarafından Tüketilbilir mi?

Evet. Kedi nanesi sadece kediler için değildir. İnsanlar için

Catnip, insanlar tarafından doğal bir ilaç ve rahatlama bitkisi olarak kullanılmıştır . Nepeta cataria baş ağrısı ve mide bulantısı ile ilgili yardım söylenen çay yapmak için kullanılabilir olmuştur. Öyleyse, merak ediyorsanız, insanlar için kedi nanesi yenilebilir mi, cevap evet.

kedi nanesi 2

Bu bitkiyi bilmeyen bazı kişiler, kullanıldığında kediler ile aynı etkileri yaşayabileceğini düşünebilirler ama maalesef yanılıyorlar. Temel olarak, kedi nanesi, papatyaya benzer özelliktedir ve yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir madde görevi görür . Bu bitki aynı zamanda doğal bir sivrisinek kovucu olarak da kullanılabilir .

Hayır tehlikeli değil. Bağımlılık yapmaz ve kediler için son derece güvenlidir. Kedi nanesini çok fazla tüketen bir kedi ancak mide rahatsızlığı yaşayıp problem yaşayabilir. Bu durum kusmaya veya ishale neden olabilir, ancak kısa sürede normal haline geri dönecektir.. Eğer bu durum yaşanırsa, kedi nanesi’ni bir süreliğine vermemekte fayda var.

Kedi nanesinin güvenirliği, kedinize bağlıdır ve ölçülü, dikkatli şekilde kullanmak son derece önemlidir.

Kediler için ne kadar kedi nanesi güvenli olduğu, kediye bağlıdır, ancak dikkatli olmalısınız ve ölçülü bir şekilde kedi nanesi vermelisiniz.

Kedinize Kedi Nanesi Nasıl Verilir?

Kedinize bu bitkiyi vermeye ve onu rahatlatıp eğlendirmeye hazır olduğunuzda, birkaç farklı yolla bunu yapabilirsiniz:kedi nanesi 4

  • Kedi nanesi ile önceden doldurulmuş kedi oyuncakları
  • Catnip bitkisi (kışın catnip içeride tutulabilir)
  • Kedi nanesi spreyi

Kedinizin en çok hangisini sevdiğini görmek için birkaç farklı türde kedi nanesi ürünü denemek isteyebilirsiniz.

Kedi Nanesi, Kedinizin Keyif Alacağı Bir Evcil Hayvan Ürünüdür

Kedi nanesi, kedilerin stresini düşürmeye yardımcı olan üründür. Veteriner kliniklerinde, barınaklarda ve koruyucu evlerde kullanılabilir . Catnip, kediler için zehirli değildir.

 

Kedi Nanesi Tüketen Kedilerin Komik Hallerini İzleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir