kedi egitimi 2

Kedi Nasıl Eğitilir – Kedi Eğitimi

Kediler de tıpkı köpekler gibi eğitimden geçirilebilir. Köpeklere kıyasla daha basit konuları öğreniyor olsalar da uygun teknikleri kullanarak kedinize eğitim verebilirsiniz.

Kedilere Hangi Konularda Eğitilebilir?

Kedileri basit şartlanma ile öğretilebilen her konuda eğitmek mümkündür. Bunlar arasında en yaygınları aşağıdaki gibidir;

  • Pati verme
  • “Gel” komutuna alıştırma
  • “Otur” komutuna alıştırma
  • Tasma ile gezmeye alıştırma

Kedi Eğitirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi egitimi 2

Kedileri eğitirken öncelikle kedilerin odak sürelerinin insanlara kıyasla çok daha kısa olduğu unutulmamalıdır. Kedilerin özgürlük seven yapısı ile birleşen bu özellikleri eğitimlerinde belli konulara dikkat edilmesini gerektiriyor.

Öncelikle, kedinizi cezalandırma yoluyla eğitemeyeceğinizi unutmamalısınız. Kedinize eğitim verirken her zaman için ödül maması gibi pozitif teşvikler kullanmanız gerekir.

Kedinizin komutları anlayabilmesi için vereceğiniz komutların basit sesler veya kısa kelimeler olması gereklidir. Tek ton ile “gel” diyerek kedinizi yanınıza çağırmaya alıştırabilirsiniz. Ancak bu komutu çok uzun tutarsanız kedinizin ilgisi dağılacaktır.

kedi egitimi 3

Eğitim verirken mutlaka doğal olarak gelişiyor gibi gösterilmesi gereklidir. Kedinizi eğitmek için özel bir zaman dilimi ayırmadan, doğal gelişen olayları eğitime dönüştürmeniz gereklidir.

Kedinize çeşitli komutlar öğretirken bunları sıraya koymanız fazlasıyla önemli. Birden fazla komutu aynı anda öğrenmeleri kafalarını karıştıracaktır.

Kedinize ödül maması kullanarak eğitim vermeniz gerektiği için ölçülü olmayı ihmal etmemelisiniz. Çok fazla ödül maması vermeniz kedinizin sağlığı için zararlı olabilir.

Son olarak, kedilerin öğrenme kapasitelerinin kimi zaman kedi cinslerine göre daha sınırlı olacağını unutmamanız gerekli. Eğer sabırlı bir insan değilseniz kedinizi eğitmek size uygun bir şey olmayabilir. Kedi eğitimi zaman ve emek gerektiren bir iştir.

Kedilere Pati Ver Nasıl Öğretilir?

kedi egitimi 4

Kedilere pati verme komutunu öğretmek için öncelikle ödül mamasına ihtiyacınız var. Kedinize bu komutu öğretmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Kediniz ile aynı seviyede oturun.
  • Patisine dokunarak “pati ver” komutunu tekrar edin.
  • Patisini hareket ettirdiği zaman kedinizi sevin veya ödül maması verin.
  • Bir süre sonra kediniz bu numarayı öğrenecek ve patisine dokunmadan hareket ettirmeye başlayacaktır.
  • Numarayı tam olarak kavraması için tekrarlar yapmanız tavsiye edilmekte. Yine aynı şekilde zaman zaman ödül maması vererek numarayı unutmamasını sağlayabilirsiniz.

Kedilere Gel Komutu Nasıl Öğretilir?

Kedilere gel komutunu öğretmek için çok basit bir eğitim bile yeterli olabilir. Kedinizin sevdiği ödül mamasını göstererek, tekrarlı bir şekilde “gel” komutu vermek yeterli olacaktır.

kedi egitimi 5

Kediniz yanınıza geldiği zaman ödül maması vererek komuta alışmasını sağlayabilirsiniz. Kısa süreli bir eğitim sonucunda kediniz bu numarayı öğrenecektir.

Kedilere Otur Komutu Nasıl Öğretilir?

Kediler çoğu zaman oturarak vakit geçirdikleri için bu komutu öğretmek fazlasıyla kolay. Sadece kedinize tekrarlı olarak “otur” demeniz ve oturma pozisyonuna geçtiğinde başını okşayarak ödül maması ile ödüllendirmeniz yeterli olacaktır. Zaman içerisinde kediniz bu duruma alışacak ve mama vermeseniz de komutu yerine getirecektir.

kedi egitimi 6

Kedilere Tasma ile Gezme Nasıl Öğretilir?

Bazı kedi cinslerinin tasma ile dolaştırılmaya uygun olmadığı unutulmamalıdır. Kedilere bu numarayı öğretmek için öncelikle kedinizin tasmasının görünümüne alıştırılması tavsiye edilir. Kedinizin uyuduğu yere, favori oyuncaklarının yanına tasmasını bırakarak alıştırmaya başlayabilirsiniz.

Bunun ardından kedinizi alıştırmak için öncelikle tasmayı tam olarak sıkmadan üzerine geçirmeniz ve bunu ödül maması vererek desteklemeniz gerekli. Kediniz tasmanın gövdesinde olmasına alıştığında bağlayarak sonraki aşamaya geçmeniz tavsiye ediliyor.

Kedinizi dışarıya çıkarmadan önce ev içerisinde tasma ile dolaştırmaya alıştırmanız da önemli. Buna ek olarak, ilk kez dışarıya çıkan kedilerin mümkün olduğu kadar sakin ve insanlardan uzak bir yerde dolaştırılması önerilmekte.

Her kedinin aynı karaktere sahip olmayacağını unutmamalısınız. Bazı kediler hiçbir şekilde tasma ile dolaştırılmaya uygun yapıda olmayabilir. Kedinizin karakterini inceledikten ve davranışlarını öğrendikten sonra bu eğitimi vermeniz önerilmekte.

Yavru Kedi Eğitimi ve kediler nasıl eğitilir ayrıca smokin kediler nasıl eğitilir bilgileri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir