Kedi Neden Kusar? Kusma Nedenleri

Kedilerin midesi insanlara ve diğer hayvanlara kıyasla çok daha hassastır. Pek çok sebebe bağlı olarak kusma durumu görülebilir. Bu tarz bir durumla karşılaştığını zaman panik yapmadan sebeplerini anlamanız yeterli olacaktır.

Kedilerde Kusma Tehlikeli Midir?

Kedilerde kusma genellikle zararsız bir durumdur. Düzenli ve devamlı bir kusma durumu olmadığı sürece kedinizin midesinde oluşan hassasiyetler nedeniyle çıkardığı görülebilir.

Kediler pek çok sebebe bağlı olarak kusabilir. Midede yaşanan sağlık sorunları haricinde kedilerin kusması herhangi bir tehlike yaratmaz. Sağlıklı bir kedinin ayda bir veya iki defa kusması çok normal bir durum olarak kabul edilmektedir.

Kedinizin ayda üç defadan daha fazla kusması halinde bu durumu kontrol altına almanız gerekebilir. Çok sık kusma durumu kedilerde bazı sağlık problemlerine işaret eder. Çoğu zaman kedilerin sık kusması midede oluşan bir takım komplikasyonlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu komplikasyonlar erken teşhis durumunda ilaç ile kolayca tedavi edilebilir.

Kedilerde En Yaygın Kusma Nedenleri

kedi4 1

Kedilerin en temel kusma sebebi tüy yutmaktan kaynaklı kusma olarak bilinir. Kediler yalanarak temizlendikleri için bu esnada ciddi miktarda tüy yutar. Bu tüyler sindirilemediği zaman kedilerde kusmaya sebep olabilir.

Özellikle ilkbahar ve kış aylarında kedilerin tüy dökme mevsimi olması nedeniyle daha fazla kusma görmek çok normaldir. Kedinizin normalden fazla kustuğunu düşünürseniz bu durumda kedinizin kusmuğunu kontrol edebilirsiniz. Eğer tüy topları içeriyorsa tüy dökme kaynaklı olacağından dolayı herhangi bir sağlık probleminin belirtisi olarak görülmeyecektir.

Kediler hızlı yemek yemeye bağlı olarak kusabilir. Özellikle kilo alma potansiyeli yüksek olan kedi cinslerinde bu sebepten dolayı kusma çok yaygın olarak görülmektedir. Bu gibi durumlar da yine aynı şekilde herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanmaz.

Hemen okuyun;  Kedi Piresi

Kedilerin meraklı canlılar olduğu unutulmamalıdır. Pek çok kedi etrafı keşfederken merak ettikleri şeylerin tadına bakma eğilimine sahiptir. Kediniz yememesi gereken şeyleri yuttuğu zaman kusarak vücudundan atar.

Kusmaya Çalışan Kediye Ne Yapmak Gerekir?

kedi5 1

Kediler genellikle insanlardaki öksürük sesine benzer bir ses çıkararak kusmaya çalışır. Bunu yaparken acı çekiyor gibi görünseler de kedinize o anda yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamakta. Kediniz kusmasını tamamladıktan sonra stresini azaltmak amacıyla sevebilirsiniz.

Kusan kediler su kaybedeceği için kustuktan sonra su içmek isteyecektir. Bu nedenle kedinizin her an temiz suya ulaşabildiğinden emin olmalısınız.

Kedi Kusmasına Ne İyi Gelir?

kedi3 1

Tüy yutma kaynaklı kusmaların önüne geçmek için en iyi yol kedinizi düzenli olarak taramaktan geçer. Kedinizin cinsine bağlı olarak haftada bir veya iki defa taramanız ölü tüyleri toplamanız için faydalı olacaktır. Bu sayede daha az tüy yutacak olan kedinizin kusma ihtimali azalacaktır.

Tüy yutan kedilerin sindirim sistemini destekleyen kedi çimi gibi bitkiler de kullanılabilir. Bu otlar kedilerin midesinde sindirilemeyen tüylerin daha rahat şekilde, dışkı yoluyla atılmasını sağlar. Doğada kediler bu otları koklayarak buldukları için ev kediniz için ayrıca temin etmeniz ve yetiştirmeniz gerekebilir.

kedi2 1

Hızlı yemek yiyen kedilerde kusma görülmesi de fazlasıyla yaygındır. Kedinize uygun porsiyonlarda yemek vererek bunun önüne geçebilirsiniz. Her gün aynı saatte yemek vermeniz veya interaktif mama kapları kullanarak kedinizin yavaş yemek yemesini sağlamanız gerekebilir.

Bazı kediler kalitesiz mamalar nedeniyle de kusabilir. Kedinizin cinsine, kilosuna ve aktivite oranına uygun premium kedi mamaları ile beslemeniz kusmanın önüne geçecektir. Kedinizi düzgün bir diyet ve kaliteli mamalar ile beslemeniz aynı zamanda tüy dökülmesini azaltıp kürkünün çok daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Hemen okuyun;  Kedim Yemek Yemiyor
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
kedi yikama 1 1

Kediler Yıkanır Mı?

Sonraki Konu
kedi piresi 3

Kedi Piresi

Related Posts