beyaz kedi

Kedi Neyle Beslenir? Kedi Ne Yer?

Kediler, yemek yemeyi en çok seven canlılardan biri olduğu gibi yemek seçme konusunda da madalyayı hak ediyor. Gün boyu uyuyan, yemek yiyen ve oyun oynayan bu sevimli dostlarımızı beslemek kimi zaman fazlasıyla zahmetli olsa da doğru mama seçimiyle kendinizi mutlu edebilirsiniz. 

kediler ekmek yermi

Kedilerin ne yediği sorusuna pek çok farklı cevap verilebilir. Diğer canlılardan farklı olarak, kedilerde oldukça gelişmiş bir damak zevki bulunur. Her kedinin kendine özgü bir karakteri olduğu için sevdiği yemekler de değişebilir. 

Kuru Kedi Mamalarını Tercih Edin

Kedileri beslerken özellikle kaliteli kuru kedi mamalarını tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Beslemek istediğiniz kediye uygun, yavru veya yetişkin mamalar ile ihtiyaç duyduğu tüm besin, vitamin ve mineralleri alabilmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru kedi mamaları, kedinizin sindirimine yardımcı olduğu gibi dişlerinde çürük oluşumunu da azaltacaktır. Bu nedenle, kedinizi yeteri kadar besleyen kuru kedi mamalarını ana besleme ürünü olarak tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Yaş Mamaları Unutmayın

Yaş kedi mamaları pek çok kedinin ilk tercihi niteliğinde. Çoğu kedi, bu lezzetli mamaların kabını gördüğü anda yerinde duramayarak iştahını belli ediyor. Düzenli olarak kuru mama ile beslediğiniz kedinizi zaman zaman ödüllendirmek, vücudunun sıvı dengesine katkıda bulunmak için yaş mama da tercih edebilirsiniz. 

Yine aynı şekilde, kedinizin yaşına ve aktivite durumuna göre farklı formülize edilen yaş mamalar arasından seçim yapmaya dikkat etmelisiniz. Yavru ve yetişkin kediler için üretilen mamalarda yer alan maddeler değişkenlik gösterdiği için bu konuya dikkat etmeniz kedinizin sağlığı için çok önemli.

Ödül Mamaları

Kedinizi eğitmek veya zaman zaman ödüllendirmek için kullanabileceğiniz ödül mamaları, kediniz için oldukça lezzetli olduğu gibi düşük kalorili bir alternatif. Ana beslenme için kullanmamanız gereken bu mamalar ile kedinizin diyetini bozmadan, hoşuna gidecek küçük atıştırmalıklar verebilirsiniz. Yine tüm diğer mamalarda olduğu gibi, kedinizin yaşına uygun ödül mamalarını tercih etmelisiniz.

Kediler Hangi Ev Yemeklerini Yer?

Kedilerin ev yemeği yediğini de görmek mümkün. İştahı yüksek olan kedilerin pek çok farklı gıdayı tükettiğine şahit olunsa da bu durum kediniz için zararlı olabilir. 

Kedinizin baharatlı, yağlı, şekerli gıdaları tüketmesi sağlık sorunlarına yol açacağı için mutlaka onun için özel üretilen mamaları tercih etmelisiniz. Zaman zaman tavuk, et gibi gıdaları tadımlık olarak vermekte bir sakınca olmasa da ana beslenmeyi her zaman kedi mamasıyla yapmanız gereklidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir