kedi miyavlamasi 3

Kedi Piresi İnsana Geçer Mi? Nasıl Yok Edilir?

Dışarıya çıksın veya çıkmasın tüm kedilerde görülebilen bit ve pire problemi doğru şekilde müdahale edilmesi durumunda zarar vermeden, kolayca çözülebilmekte. Bu hastalığa karşı uygun önlemlerin alınması ve tedavinin yapılabilmesi için öncelikle kedinizin nasıl bit ve pire kapabileceğini bilmelisiniz.

kedilerde miyavlama sebepleri 1

Kediye Pire Nasıl Bulaşır? Eve Yayılır mı?

Kedilere bit ve pireler dış etmenlerden bulaşabilir. Dışarıya çıkan kediler, diğer kedilerden, hayvanlardan veya sokakta oynadıkları nesnelerden bu hastalığı kapabilir.

Evde yaşayan kedilerde de bit ve pire görülebilmektedir. Dışarıya hiç çıkmıyor olsa da bile ayakkabınızdan, bir poşetten veya farklı bir nesneden bu canlıları evinize taşıyabilirsiniz. 

Kedi Piresi Nasıl Anlaşılır? 

Kedilerde bit ve pire olup olmadığını kedinizin davranışlarına ve vücudundaki bazı değişimlere dikkat ederek tespit edebilirsiniz. Bu hastalığın belirtileri aşağıdaki gibi:

  • Aşırı kaşınma
  • Tüy kaybı
  • Dışkıda tenya veya kurt
  • Kaşınmadan kaynaklı cilt tahrişi
  • Boyun ve sırt bölgesinde şişlik ve kabuk bağlama
  • Huysuzluk

Kedi Piresi Tedavisi 

kedi miyavlamasi 3Kedi biti tedavisi veteriner kontrolünde kolayca yapılabilir. Kedinize yapılacak olan özel damlalar ile bit ve pirelerin yaşam alanları yok edilir. Daha sonra özel bir pire tarağı kullanarak kedinizi temizleyebilir, tekrar sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Sirke ile Kedi Piresi Temizleme

Yine aynı şekilde, bu hastalığı kontrol altına almak için kimi zaman pire şampuanları da kullanılabilir. Veteriner hekiminiz kedinizdeki pire ve bit yoğunluğuna göre en uygun tedaviyi belirtecek ve kedinize uygulayacaktır. Bu hastalığın tedavisi genellikle 24 saat içinde tamamlanmaktadır.

Hafif pire ve bitlenme durumunda sirke yardımıyla kedinizin tüylerini silerek tarayabilirsiniz. Elma sirkesi içinde bulunan kimyasallar pirelere karşı çok etkili olduğu için ileri seviye olmayan pirelenmelerde bu yöntemlerle çözüm sağlayabilirsiniz.

Kedi Piresi İnsana Bulaşır Mı? Kedi Biti

Kedilere bulaşan bit ve pireler sadece kediler üzerinde hayatta kalabilir. Bu canlıların insana geçmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak, bulaşan bit ve pirenin türüne göre evdeki diğer evcil hayvanlara geçme riski olabilir.

Buna ek olarak, kimi kedi biti türleri insanları ısırabilmektedir. Kedinizi severken veya derinize sıçraması durumunda ısırılmanız mümkün olsa da bu canlılar da insan üzerinde üreyip yaşayamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir