kedi

Kedi Sakinleştirici Müzikler

Müzik, insanlar üzerinden etkili olduğu kadar hayvanlar, özellikle de kediler üzerinden de etki sahibi. Kediler, müziği ve enstrümanları insanlar kadar net tanımlayamıyor olsa da Louisiana State University (LSU) tarafından yapılan araştırmalara göre melodik olarak belli formlara sahip ses dalgaları kediler üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip.

Kediler İçin Özel Hazırlanan Müzikler Oldukça Etkili

LSU tarafından yapılan araştırmalarda, kedilerin stres skoru üzerinde klasik müzik parçalarının olumlu etki yarattığı ve rahatlama sağlandığı gözlemleniyor. Ancak, yine aynı araştırmada, küçük dostlarımız için özel olarak hazırlanan ve kedilerin işitme frekanslarına göre tasarlanmış müzikler ile çok daha fazla rahatlama sağlandığını belirtiliyor.

cat

Müzik, her ne kadar insanlar için yapılıyor olsa da bu araştırmalar ışığında bestelenmiş ve kedileri rahatlatmak için özel olarak hazırlanmış şarkılara da rastlamak mümkün.

Dünya çapında müzikle uğraşan ve kedileri çok seven insanlar sayesinde, kedinizi rahatlatacak pek çok şarkıya ücretsiz olarak erişilebiliyor.

LSU ve Wisconsin-Madison Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından ortak olarak hazırlanan çalışmalar ışığında, kediler için rahatlatıcı etkiye sahip olduğu ispatlanan müziklere, Youtube üzerinden “Music for Cats” kanalından ulaşmak mümkün.

Özellikle korkmuş kedileri sakinleştirmek için kullanabileceğiniz bu müzikler, ameliyat sonrası stresin azaltılması, iyileşme sürecinin hızlandırılması için de oldukça etkili.

Eğer siz de müziğin iyileştirici ve sakinleştirici mucizesini kediniz ile paylaşmak isterseniz bu parçayı kedinize dinletebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir