Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

 

kedi tirnagi nasil kesilir

Kedi tırnağı nasıl kesilir sorusunun cevabını mı arıyorsunuz? Adım adım kedilerde tırnak kesimi kılavuzunu inceleyin.

Kedilerde kürk ve tırnak bakımı, evcil dostlarımızın sağlığı için önemlidir. Pençeleri keskinleştiğinde size hasar verebilir, tırnakları halı ve kumaşlara takılabilir. Bu nedenle bu tür durumların önüne geçmek için kedinizin tırnağını kesmek gerekir. İhmal edilen tırnaklar, zamanla ayak parmaklarının altına kıvrılarak büyümesine yol açarak ağrı çekmesine ve enfeksiyona neden olabilir.

Bu makalede, kedi tırnağının nasıl kesileceğini ve bu işlem sırasında kedinizi daha rahat hale getirmenin ipuçlarını öğreneceksiniz.

Kedi Tırnağı Keserken Dikkat Edilecekler – Hazırlık Aşaması

1. Dikkat dağıtmayan sessiz bir yer bulun

Kedi tırnaklarını kesmek, sadece ikinizin olduğu bir zamanda yapılmalıdır. Önce kedinizi sevmek için yeterince zaman tanıyın, tırnaklara dokunmadan önce biraz tımarlayın.

2. Kedinizin pençelerini tutmaya alıştırın

Gerçek düzeltmeyi uygulamadan önce, her bir parmağın üstüne ve altına hafif bir baskı uygulayarak tınrağını uzatmayı deneyin. Her bir tırnağı başarıyla uzattığınızda kedinize ödül maması verin.

3. Tırnağı “hızlı” bulun

kedi

Parmak ucundaki sinirleri ve kan damarlarını içeren pembe kısmı. Bu bölgeye klipslemek kanamaya ve biraz ağrıya neden olur. Kedi tırnakları yarı saydamdır ve genellikle tırnak ucu ile çabukluk arasında iyi bir mesafe vardır. Kırpmanın güvenli olduğu alandır. Yeni başlayanlar için en iyisi sadece uçlarını kesmektir.

Hemen okuyun;  Kediler Traş Edilmeli Mi?

4. Keskin Kedi tırnak makasları kullanın

Makas şeklindeki kedi tırnak makası, kediniz için daha az göz korkutucu olabilir. Bu tırnak kesme ürünleri, kazalara neden olabilecek kaymayı önlemeye yardımcı olmak için rahat bir tutuşa sahiptir.

5. Güvenle ve biraz öne doğru bir açıyla hızlıca kırpın.

Çekingen olmak ve kesme hareketinizle yeterince sert olmamak, tırnağı temiz ve hızlı bir şekilde kesmek yerine ezmenize neden olabilir.

4 Adımda Kedi Tırnağı Kesme 

1. Doğru fırsatı bekleyin

Kedinizin tırnaklarını her zaman kesemezsiniz. Kedinizin kendini iyi ve rahat hissettiği bir zamanı seçmelisiniz. Uykudan yeni uyandığında, kestirmeye hazırlanırken veya gün boyunca en sevdiği yerde sakince dinlenirken

Doğru araçları kullanın: Kedinizin tırnaklarını kesmek için oturmadan önce, bunu yapmak için doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun. Kedinizin tırnaklarını kesmek için, kedi pençelerini kesecek şekilde tasarlanmış bir çift tırnak makası ve bir leke kalemi gerekir.

2. Doğru araçları kullanın

kedi tirnak kesme

Hepsi büyük ölçüde aynı işi yapan birkaç farklı tırnak makası modeli vardır. En önemlisi, makasların keskin olmasıdır.  Kör makas kullanmak sadece işi daha uzun ve zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kedinin canını acıtabilirsiniz.

3. Tırnak kesme poziyonuna yerleştirin

Kedinizi toplayın ve arkası kucağınızda ve sırtı size dönük olacak şekilde “tırnak kesme pozisyonuna” yerleştirin. Makasları bir elinizde tutun ve kedinizin pençesini diğer elinizde tutun. Pençeyi uzatmak için kedinizin pençesinin üstünü ve altını, pençenin hemen arkasındaki eklemde hafifçe sıkın.

4. Tırnağın Ayrıldığı yeri bulun

Tırnakların sadece ucunu kesmelisiniz ve daha rahat olduğunuzda, çabuk olana yakın kesebilirsiniz, ama asla tamamen hızlı kesmeyin. Kedinizi incitip tırnaklarını kanattırabilirsiniz.

 

Kedi Tırnağı Kesmek: Profesyonellerden İpuçları

Havlu veya küçük battaniye bulundurun

Kedinizin kafasına hafifçe sarılmak sakinleştirici bir davranıştır ve kedinizi kucağınızda tutarken bacaklarınızın çizilmesini önleyebilir.

Hemen okuyun;  Kedi Tuvalet Eğitimi

Gerekirse, kedinizi havluya sarabilir ve her seferinde bir pençeyi ortaya çıkarabilirsiniz. Profesyonel bakımcılar buna “kedi burrito” tekniği diyorlar.

Capture1 bf9ca8cc 0c16 4618 987b 42d14d74f31b grande

Rahat olun ya da en azından rahatlamış gibi yapın

Kediniz enerjinizi okumakta ustadır. Endişeli veya korkulu olduğunuzu hissederse, olayın bir parçası olmak istemeyebilir. Sakin olun.

Kedinizi ödüllendirin

İkramlar güçlü bir motive edici olabilir, ancak kedinizle işbirliği yapmadan önce ödüllendirmeyin. Kedinizin ilgisini çekecek hediyeye sahip olduğunuzu bilmesini sağlayın ve karşılığını vermeden önce bir tırnak kesmenize izin verene kadar bekleyin.

Onu anlayın

Kediler strese karşı üç tipik tepki gösterir: donma, kaçma veya savaşma. Donma tepkisiyle ilgili olarak, bazı kedigillerin durumdan ayrışıyor gibi göründükleri yerde “ben burada değildim ve bu olmuyor” gibi göründükleri zen benzeri bir durum var.

Kuyruk seğirmesi, vücudun sertleşmesi, hırıltı, nefes nefese veya aşırı mırıldanmaya dikkat edin. Evet, stres altındaki kediler şiddetli mırıldanmalar sergileyebilir. Bunu yanlış anlamayın ve kedinizin prosedürden hoşlandığını varsayın.

Çok az kedi tırnak kesiminden hoşlanır. Umut edebileceğimiz en iyi şey, buna katlanmaları ve bizi çabucak affetmeleri! Bu nasıl yapılır ve bu ipuçlarını uygulayarak, kedi tırnaklarını kesmeyi ikiniz için de kolaylaştırabilir.

Merak edilenler

[symple_box style=”boxinfo”] Kedilerin Kaç Tırnağı vardır? Çoğu kedinin toplam 18 tırnağı -ve pençesi vardır . Her bir ön ayak üzerinde 5, beşinci hane çiy kırıntısıdır; ve her bir arka ayakta 4.
[/symple_box]
  • Eğer kedinizin tırnağını kendiniz kesebileceğini düşünmüyorsanız ve “kedi tırnağı kesimi kaç tl” olarak düşünüyorsanız, veterinerler kedinizin genel kontrollerinde genellikle bu işlemi ücretsiz gerçekleştirir.
  • kedi tırnağı normal tırnak makasıyla kesilir mi? Evet. Önerilen ise kedilere özel makasla kesilmesi, bu daha güvenlidir.
  • kedilerin tırnakları kesilir mi? Evet. Kedilerin tırnakları uzadıktan sonra, evinizdeki eşyalara zarar vermemesi ve kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir.
Hemen okuyun;  Kedilerde Hastalık Belirtileri - Kontrol Edilmesi Gerekenler
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
munchkin kedisi 8

Büyümeyen 6 Kedi Cinsi

Sonraki Konu
kedim hapsiriyor

Kedim Hapşırıyor

Related Posts