yavru kedi tuvalet egitimi

Kedi Tuvalet Eğitimi

Ne Tür Kedi Kumu Almalıyım?

Birçok farklı seçenekte kedi kumu mevcut. Bunlar arasında, topaklanan kedi kumu, sepiolit kedi kumu, bontonit kedi kumu, silica gibi birçok seçenek bulunuyor.  Bunlar arasında en çok tercih edilen topaklanan kedi kumudur. Yavru kediler, atalarından gelen ipuçlarını izleyerek ortadan kaldırmak için uygun yerleri öğrendikleri için, ilk evde kullanılan kumu kullanmaya devam etmek faydalı olabilir.

kediler tuvalet

Ne büyüklükte ve türde kedi tuvaleti satın almalıyım?

Başlangıçta, kedi tuvaletinin boyutu, yavru kedi veya kedinin boyutuna göre belirlenmelidir. Çok küçük bir kedi yavrusunun daha kısa (alt) kenarları olan bir kutuya veya daha kolay erişim için bir rampaya ihtiyacı olabilir. Yavru kedi büyüdükçe, genellikle daha büyük bir kutu daha uygundur. Bazı kedi sahipleri, kapaklı kedi tuvaletlerini tercih eder. Kedinin açıklığa adım atarak rahat edebileceğinden ve  sığabilecek kadar büyük olmadığından emin olmalısınız. Kedi büyüdükçe, kutunun hala kedinin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olun ve gerekirse boyutunu büyütün.

Kedi tuvaleti nereye konulmalı?

Kedi tuvaleti, kedinin kolayca erişebileceği, ancak sakin bir yere yerleştirilmelidir. Sıkışık ev alanlarından kaçınmaya çalışın. Kedinizin tuvalet yaparken biraz mahremiyeti ve sessizliği olması gerekir.  Kedi tuvaletini kontrol etmeniz ve temiz tutmanız için uygun bir yere koymaya çalışın. Kedi tuvaletinin hemen yanına yiyecek ve su kapları koymayın. Evde köpek varsa, kedinin onlardan rahatsız olmadan çıkarabileceği yere çöp kutusu yerleştirilmelidir.

Yavru Kedim kedi tuvaletini kullanmıyor?

Yavru kedi, tuvalet kabı dışındaki yerlerde tuvaletini yapmaya başlarsa, önce yukarıdaki adımları gözden geçirin.

  • Kutu kedinin kolayca erişebileceği bir alanda mı?
  • Tuvaleti yeterince sık temizleniyor mu?
  • Kedi sayısına yetecek kadar tuvalet kutusu var mı?
  • Kedinizin kirlettiği alanla ilgili olarak kedinize neyin cazip geldiğini belirlemeye çalışın. En önemlisi, tuvalet kullanımını engelleyebilecek (veya kedinizi korkutabilecek) herhangi bir şey var mı?

Kediniz için en beğeneceği kumu belirlemek için, iki veya daha fazla farklı kumu aynı kutu türünde yan yana sunun ve varsa hangisini en sık kullandığını görün.

Kedi kuyruğunu kaldırır ve idrarını dikey nesnelere püskürtürse, bu bir işaretleme davranışıdır ve kısırlaştırmayı düşünme zamanının (kediniz sağlam bir erkekse) veya bir endişe veya bölgesel sorunun ortaya çıktığını ve profesyonel rehberliğin olması gerektiğini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir