Kedilere dair herşey

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır? – Yaş Hesaplama

Kedi yaşı hesaplaması, bir kedinin insan yıllarında kaç yaşında olduğunu hesaplamanın eğlenceli bir yoludur. Pek çok kişi, tıpkı köpek yılları gibi kedilerin insanlardan daha hızlı yaşlandığına ve insan yaşına kadarki ilk iki kedi yılının, yavru kediler için 24 kişinin doğum günü kadar uzun olduğuna inanıyor .

Bununla birlikte, kedi yıllarını insan yıllarına hesaplamanın gerçek şu ki, kedigiller insanlar gibi yaşlanmaz. Uzun ve sağlıklı bir yaşam aşağıdaki gibi birçok faktöre bağlı olduğundan, dokuz cana sahip olmak bile bir kedi için bir avantajdır:

 1. Kedinizin cinsi
 2. Vücut durumu ve kilo bakımı
 3. Yaşam tarzı
 4. Kedinize verdiğiniz mamanın kalitesi
 5. Veteriner muayene ve aşıları
 6. Oyun ve egzersiz sıklıkları
 7. Genel kedi bakımı sağlığı
 8. Bir kedinin kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmış olup olmadığı

Kedi yıllarını insan yıllarına dönüştürme

Kediler göründüklerinden çok daha yaşlıdır. Bir kedinin insan yaşını hesaplamanın genel kuralı, içinde bulunduğu büyüme, gelişme ve yaşam aşamasına bağlıdır.

Hala sağlıklı kedinizin kaç yaşında olduğunu merak ediyorsanız, 12 aylık ve daha küçük kediler için kedi yıllarının insan yıllarına kabaca eşdeğeri 15 insan yılı olarak hesaplanır ve ardından kedinin ikinci doğum gününü hesaplamak için 9 yıl yukarı çıkın ve nihayet iki yıldan sonraki her kedi, ek bir üç veya dört insan yılıdır.

Kedi Yaşı Hesaplama

 1. İlk olarak, kedinizin hayatının ilk yılı için 15 insan yılına izin verin.
 2. Ardından, ikinci yıl için 9 yıl ekleyin. Örneğin 2 yaşındaki bir kedi yaklaşık 24 insan yılı olacaktır.
 3. Daha sonra, kedinizin hayatının her bir yılı için 4 insan yılı ekleyin.
Hemen okuyun;  Kediler Makarna Yer mi?

Bir kedi yılı kaç yıldır?

Kediler hayatı insanlardan çok daha hızlı yaşarlar. Buna karşılık, bir kedi beş ayda cinsel olgunluğa ulaşır ve kısırlaştırma olmadan önce  hamile kalabilir .

Muhtemelen kedi yılları ila insan yılları hesaplamasının hizmet edebileceği en çok kullanım, veteriner hekimlerin aralarında bir kedinin altı yaşam evresinden hangisinde olduğunu belirlemesine yardımcı olmasıdır : yavru kedi, ergen veya yaşlı. Yaşın belirlenmesinde sadece bir kedinin insan yaşı değil, diğer faktörler de önemli rol oynar.

Kedilerin Yaş Dönemleri

0 – 6 Ay Arası: Yavru Kedi

Bir yavru kedinin hayatının ilk altı ayı, kelimenin tam anlamıyla göz alıcı deneyimlerle doludur. Bir yavru kedinin gözleri ve kulakları doğumdan kısa bir süre sonra yaklaşık iki ila üç haftalıkken açılır ve oradan fiziksel ve zihinsel gelişimi hızlanır. Bir yavru kedi, tıpkı bir insan bebeğindeki gibi görüntülere, seslere ve kokulara maruz kalır. Temas ettiği her yeni hayvan, kişi ve nesne kişiliğini oluşturmaya yardımcı olur.

Yavru kedi, yaklaşık iki üç aylıkken annesinden ayrıldıktan sonra, daha bağımsız ve meraklı olmaya başlayacaktır. Büyüme bu aylarda hızlı gerçekleşir ve bir yavru kedi altı aylık olduğunda, 10 yaşındaki bir çocukla karşılaştırılabilir hale gelir.

British Shorthair – 2

6 Ay – 3 Yaş: Yetişkinliğe Geçiş

Altı aylık bir yavru kedi zaten çift haneli bir çocukla karşılaştırılabildiğinden, daha büyük yavru kediler ve daha genç yetişkin kediler yetişkinliğe doğru büyürken sınırlarını test etmeye devam edecekler. Kediniz bir yaşına geldiğinde yetişkin boyutuna ulaşmış olur ve tipik olarak tercihleri, alışkanlıkları vb. belirlenir.

Bir yaşındaki bir kedi fizyolojik olarak 15 yaşındaki bir insana benziyor ve iki yaşındaki bir kedi 24 yaşındaki bir insana benzer

3 – 6 Yaş: Prime Dönemi

Üç ila altı yaşındaki bir kedi hala yetişkin ama henüz yaşlı bir kedi değildir.

Hemen okuyun;  Kediler Neden Suyu Sevmez?

Kediniz, kalçalarını ve dizlerini gerektiği gibi çalışır durumda tutmak için erken eklem destek takviyelerinden yararlanabilir, düzenli aşılarla yıllık veteriner kontrollerine ihtiyaç duyabilir ve ara sıra bir sağlık sorunu yaşayabilir , ancak genel olarak bu yaş dönemi genellikle sağlıklıdır.

Beş yaşındaki bir kedi, 30’lu yaşların ortasındaki bir insanla karşılaştırılabilir, bu nedenle bunlar bir yetişkin olarak en iyi yıllarıdır.

7 – 10 Yaş: Olgunluk Dönemi

Kediniz yaklaşık yedi veya sekiz yaşına geldiğinde, bazı veteriner hekimler onu yaşlı olarak adlandırmaya başlayabilir, ancak kedilerin tipik olarak onlu yaşlarının sonlarında yaşadıklarından henüz yaşlı olmadıklarını biliyoruz. Dokuz ya da on yaşındaki kediler, insan olsaydı bir AARP kartı için uygun olabilirken, henüz emeklilik yaşına henüz ulaşmamışlardır.

Bu, yaşlanan kedinizin doğru beslenmesini sağlamak için önemli bir yaş dönemidir, çünkü orta yaşta obezite yaygındır.

11  – 14 Yaş: Yaşlılık Dönemi

Kediniz, on bir yaşına geldiğinde yaşlılık dönemine geçer. Ortak sorunlar, yaşlanan kedi sahiplerinin ele alması gereken ve organ işlevselliğinin azalmaya başlayabileceği yaygın olarak gizli bir endişedir. Bu yaşta diyet değişiklikleri de önerilebilir, çünkü yaşlı kediler tipik olarak vücutları değiştikçe farklı beslenmeye ihtiyaç duyar.

Bazı yaşlı kediler yaşlandıkça huysuzlaşıyor gibi görünüyor, ancak bunun nedeni genellikle yaşlı bir kedinin ağrı veya eklem rahatsızlığı veya hatta beyin değişiklikleri ve kafa karışıklığı yaşıyor olabilmesidir. Kedinizle ilgili başka bir şeyin olup olmadığının bir göstergesi olabileceğinden, gözlemlenen değişiklikleri veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun .

15 – 20 Yaş: Geriatrik Dönemi

Kediler uzun süre yaşar. 15 yaşındaki bir kedi, 70’li yaşların ortalarındaki bir insanla yaş olarak karşılaştırılabilir ve 20 yaşına geldiğinde, bir insan olsaydı neredeyse 100 yaşında olurdu. 2  15 yaşında veya daha büyük herhangi bir kedi geriatrik olarak kabul edilir ve en az altı ayda bir veteriner hekimi ziyaret etmelidir. Bu kediler, çeşitli vücut sistemlerini desteklemek için ilaçlar veya özel yiyecekler ve takviyeler kullanıyor olabilir. Geriatrik kedilerin çoğu zaman işitme ve görme yetenekleri azalır ve günün çoğunda uykuya geçer.

Hemen okuyun;  Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar? Neden Vardır?

Bu yaştaki kedilerde bilişsel gerileme, tıpkı 90’larındaki bir insanın yaşayabileceği gibi nadir değildir. 4  Kedilerde bilişsel işlev bozukluğunun belirtileri arasında geceleri ağlama ve diğerlerinin yanı sıra çöp kutusunun yakınında değil de idrar veya dışkılama yer alır.

Bir kedinin 20’li yaşlarına kadar yaşaması, bir köpeğe göre daha yaygın olsa da , bu kadar yaşlı bir kedi hala bir başarıdır ve bu geriatrik kedigillere kesinlikle özel dikkat gösterilmelidir.

Veterinerlerin kedinin  yaşam evresi yaşını söylemesine yardımcı olan 10 şey:

 1. Boyut
 2. Ağırlık
 3. Dişler ve diş etleri
 4. Gözler
 5. Kulaklar
 6. Vücut kondisyonu
 7. Davranış
 8. Tıbbi geçmiş
 9. Kan tahlili
 10. Fiziksel Muayene

Bir kedinin yaşı nasıl tahmin edilir?

Sahipsiz bir kediyi sahiplendiyseniz, yaşını doğru bir şekilde tahmin etmek zor olabilir. Yine de size yaş hakkında ipucu verebilecek birkaç gösterge var:

 • Kedinin dişleri. Sadece bir göstergeye razı olmanız gerekiyorsa, bu dişleri. Yavru kediler ilk kalıcı dişlerine yaklaşık dört aylık olduklarında sahip olurlar. Kedinin dişleri beyazsa, yaklaşık bir yaşında olduğunu varsayabilirsiniz. Daha sarımsı bir renk, bir ila iki yaşını ima ederken, tartar oluşumu veya eksik dişler daha da yaşlı bir kediyi gösterir.
 • Kedinin gözleri. Genç kedilerin genellikle parlak ve ışıltılı gözleri vardır. Biraz bulanıklık, kedinizin zaten 10 yaşında veya daha büyük olduğunu gösterebilir. Ek olarak, yaşlı bir kedinin gözünün irisi biraz pürüzlü görünmektedir.
 • Kedinin kürkü. Bir yavru kedinin kürkü yumuşak ve incedir, yaşlı kediler ise daha kalın bir kürke sahip olma eğilimindedir. Gri veya beyaz lekeler bulursanız, kedi yaşlı anlamına gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir