Kedilere dair herşey

Kedi Yavrusuna Ne Denir?

Her göreni sevimlilikleri ile kendilerine esir eden sevimli tüylü dostlarımızın yavrularının da özel bir ismi olduğunu biliyor muydunuz? Yetişkin olanlarına “kedi” dediğimiz bu sevimli arkadaşlarımızın yavrularına daha farklı bir isim veriliyor.

Kedi Yavrusuna Ne Denir?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde geçtiği üzere, kedi yavrusu da dahil olmak üzere, memeli hayvanların yavrularının pek çoğuna enik adı verilmektedir. Yöresel bir ağız olmayan enik kelimesi, altı aya kadar yaşa sahip hayvanlar için kullanılır. Bu yaştan sonra kedilerde özel bir isimlendirme bulunmamaktadır. Yavru kedilerin beslenmesi ve bakımı da farklılık gösteriyor. Yavru kediniz için en doğru mamayı seçmek için en iyi yavru kedi mamaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Yöresel Ağızlarda Kedi Yavruları Farklı İsimler Alır

Enik kelimesi genel olarak kullanılan bir kavram olsa da yavru kedilerin pek çok yörede farklı isimlerle anıldığını görmek mümkün.

Akdeniz bölgesinde, özellikle Mersin ve çevresinde yer alan illerde kedi yavruları için “manık” kelimesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında, özellikle Anadolu’nun köylerinde küçük kedilere verilen isimler arasında “badi”, “balak” kelimeleri, Ardahan ve çevresinde “cindal” kelimesi görülebilmektedir. Bununla birlikte, kaynaklarda geçen en eski yavru kedi ismi ise Oğuz Türkçesi metinlerde geçen “çetük” olarak bilinmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir