kediler kac ayda dogurur

Kediler Kaç Ayda Doğurur?

Kedilerin doğum süreci tıpkı tüm diğer hayvanlar gibi canlıların belli bir olgunluğa ulaşması ile mümkün olur. Doğumdan sonraki altı ay içerisinde yetişkinliğe erişen kediler altı ile dokuz ay arasında değişen dönemlerde üreme ihtiyacına sahiptir.

Her canlı gibi kedilerin de büyüme ve yetişkinliğe erişme süreleri farklılık gösterir. Kimi kedi daha hızlı olgunlaşıp kızgınlık adı verilen üreme dönemine daha hızlı girerken kimisinde bu süreç bir yıla kadar uzayabilir.

Kediler Kaçıncı Ayda Doğurur?

kediler kac ayda dogurur

Kedilerde hamilelik süreci çok net günler ile ifade edilememektedir. Kedilerin hamilelik dönemlerinde çeşitli etmenlere bağlı olarak bir haftaya kadar erken veya geç doğum görülebilmektedir. Kaç yavru olduğu, kedinin önceki doğumları ve buna benzer faktörler doğum sürecini etkilemektedir.

Kediler, hamilelik sonrasındaki 58. günden itibaren sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleştirebilir. Bu süreç hamileliğin 65. gününe kadar uzayabilmektedir. Kedilerde doğumun bu süreden sonra başlamaması tehlike yaratabileceği için bu sürede tamamlanmayan yavrulamalarda mutlaka bir veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Kedilerde Doğum Belirtileri Nelerdir?

Kediler doğum yapmadan önce çok bariz belirtiler göstererek hazırlanmanızı sağlar. Aşağıdaki belirtileri görmeye başladığınız anda kedinizin doğuma yaklaştığını söyleyebilirsiniz:

  • Doğumdan önce süt üretimi başlar: Kedilerde doğumdan bir veya iki gün öncesinde süt üretimi başlar. Kedinizin meme uçlarında salgılar oluşması doğuma çok yakın olduğunu göstermektedir.
  • Doğumdan önce iştah kesilir: Kedilerin hamilelik dönemlerinde iştahlarının bir hayli arttığı görülmektedir. Ancak, doğuma yaklaştıkça iştah kapanır ve kimi zaman yemek yemedikleri bile görülebilir. Eğer kediniz gün içerisinde hiç yemek yemediyse doğumun çok yakın olduğunu, saatler kaldığını göstermektedir.
  • Vücut ısısında azalma: Kedilerde doğum yaklaştığı zaman vücut ısısında birkaç dereceye kadar azalma görülebilir. Doğumun yaklaştığını kedinizin kulaklarından veya koltuk altından ateşini ölçerek anlayabilirsiniz.

Bunun dışında, kediler içgüdüsel olarak güvenli bir alan aradıkları için doğum yaklaşmaya başladığında saklanma, içe kapanma eğilimine girerler. Özellikle son saatler kala evinizin içerisinde sürekli bir yerler araması, doğum için uygun yeri belirlemeye çalışması sıkça görülebilmektedir. Tüm bu belirtiler sağlıklı bir doğumun yaklaştığının göstergesidir. Bu belirtileri gördükten sonra sevimli yavru kediler için hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir