kediler kac saat uyur

Kediler Kaç Saat Uyur?

Kedilerin uyku konusunda ne kadar başarılı olduğunu her kedi sahibi bilir. Günün büyük bölümünü uyuyarak geçiren bu sevimli canlılar, diğer hayvanlara kıyasla uykuya çok daha düşkün olmaları ile tanınıyor. 

Kedilerin uzun süreler boyunca uyuduklarını görmek, gün içerisinde pek çok kez kestirdiklerine şahit olmak gayet normal bir durum. Yeni kedi sahiplenen kişiler, kedilerinin bu kadar uzun süreler boyunca uyumalarından endişelebiliyor olsa da bir kedinin uyku kapasitesi asla hafife alınmamalı. 

kediler kac saat uyur

Kediler Kaç Saat Uyur?

Normal bir kedi, 24 saatin ortalama olarak 15 saatini uyuyarak geçirir. Ancak, bazı durumlarda kedilerin 20 saate kadar uyuyarak vakit geçirdiklerine de rastlanabilmektedir. 

Kediler, içgüdüsel olarak gece avlanmaya eğilimli oldukları için gündüz saatlerini dinlenmeyle geçirir. Güneş battıktan sonra ve gün doğumuna yakın zamanlarda daha enerjik ve aktif olduklarını görmek mümkündür. 

Özellikle yavruluktan yetişkinliğe geçiş dönemlerinde, kedilerin uyku alışkanlıkları oldukça farklı bir hal alabilmektedir. Normal rutinin dışında, daha farklı saatlerde uyuduklarına, uzun süreler boyunca şekerleme yaptıklarına rastlamak mümkündür. 

Çok Uyuyan Kedi Hasta Mıdır?

Kedilerin alışkanlıkları zaman içerisinde değişebilir. Uyku süreleri de yine aynı şekilde uzayıp kısalabilir. Kedinizin davranışlarında, görünüşünde veya iştahında herhangi bir sorun bulunmuyorsa bu konu hakkında endişe etmeniz yersiz olacaktır. Ancak, kimi zaman yoğun uyku veya uykusuzluğun hastalık belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır. Kedinizin yemeyi azaltması, yorgun olması veya davranışlarında herhangi bir tuhaflık görülmesi halinde veterinerinize danışmanız tavsiye edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir