Kediler Kaç Yıl Yaşar? Kedilerin Ömrü

Evcil hayvan sahipleri, kedilerinin kaç yıl yaşayacaklarını bilmek ister. Kimse size bir kedinin ömrünün ne kadar süreceğini tam olarak bilemezken, istatistikler “Kediler ne kadar yaşar?” Sorusuna cevap vermemize izin verir.

kedi 1

Kedi yaşamı değişiklik gösterir,  ortalama bir rakam 10 ila 15 yıldır kedi ömrü. Veteriner hekimlerin pratikte yaygın olarak kullandıkları bir başka istatistik de şudur:

Dışarıda gözetimsiz olarak yaşayan kediler, yaklaşık 7 yaşına kadar hayatta kalma eğilimindeyken, yalnızca iç mekanda yaşayan kedilerin yaklaşık 14 yaşına kadar yaşayabilir.

“Kediler ne kadar yaşar?” Sorusuna cevap vermenin başka bir yolu evcil hayvanların ve insanların farklı yaşlanma oranlarına bakmaktır. Başka bir deyişle, “Kedim ‘insan’ yıllarında kaç yaşında?” diye sorabiliriz.

Sık sık kullanılan bir formül, bir kedinin yaşını “insan” yaşında elde etmek için gerçek yaşını beş ile çarpmamız gerektiğini söylüyor, ancak bu doğru değildir. Kediler tüm bebekliklerini, çocukluklarını ve ergenlik dönemlerinin büyük bir bölümünü ilk yıllarında yaşıyorlar.  Amerikan Hayvan Hastanesi Derneği ve Amerikan Kedi Uygulayıcıları Derneği tarafından hazırlanan tablo, insan ve kedi yaşam evrelerini karşılaştırmada çok daha iyi bir iş çıkarmaktadır:

Kedi Yaşı

İnsan

Yaş Eşdeğeri

0-1 ay

0-1 yıl

2-3 ay

2-4 yıl

4 ay

6-8 yaş

6 ay

10 yıl

7 ay

12 yıl

12 ay

15 yıl

18 ay

21 yıl

2 yıl

24 yaş

3 yıl

28 sene

4 yıl

32 yıl

5 yıl

36 yaşında

6 yıl

40 yıl

7 yıl

44 yaşında

8 yıl

48 yıl

9 yıl

52 yıl

10 yıl

56 yıl

11 yıl

60 yıl

12 yıl

64 yıl

13 yıl

68 yıl

14 yıl

72 yıl

15 yıl

76 yıl

16 yıl

80 yıl

17 yıl

84 yıl

18 yıl

88 yıl

19 yıl

92 yıl

20 yıl

96 yıl

Hemen okuyun;  Kedim Beni Seviyor Mu Nasıl Anlarım?

Her yıl bir kedi 20 yaşını geçecek kadar şanslı olduğu için dört yıl eklemeye devam edin.

Ortalama kedi ömrü

kedi 2

Kedilerin gerçekte dokuz canı olmayabilir, ancak diyet, sağlık bakımı ve çevre gibi faktörler, bir kedinin ne kadar yaşayabileceği üzerinde etkilidir. Kısırlaştırılmış kediler daha uzun yaşama eğilimindedir çünkü kısırlaştırma üreme hastalıklarını önler ve kısırlaştırılmış kedilerin dolaşma olasılığı daha düşüktür.

Şans dahil pek çok şeye bağımlı olsalar da, bazı evcil kediler 20 yaşına kadar yaşayabilir. Yaşamları boyunca, sahiplerin ortaya çıkabilecek belirli sağlık / davranış sorunlarını ve göz önünde bulunduracakları şeyleri anlamalarına yardımcı olabilecek altı temel yaşam aşamasından geçeceklerdir.

Kedilerin Yaşam evreleri

Kedilerin yaşamı 6 evreden oluşur.

1. Yavru kedi Dönemi (altı aya kadar)

Bu dönem kedinizin diğer evcil hayvanları, evdeki sesleri, fırçalanması ve tutunması gibi birçok yeni şeyle tanıştırmanın yanı sıra onları çocuklarla tanıştırmanın en iyi aşamasıdır .

Bu süre zarfında en hızlı büyüme evresinden geçtiklerini göreceksiniz. Bu aynı zamanda evcil hayvanınızı istenmeyen yavruları durdurmak için kısırlaştırmak için iyi bir zamandır .

2. Junior Dönemi (altı ay – iki yıl)

kedi4

Bu süre zarfında kediniz tam boyuta ulaşacak ve cinsel olgunluğa erişmiş olacaktır.

Evcil hayvanınızla uygun şekilde oynamanız önemlidir, çünkü bu insanlarla nasıl oyun oynayacağını öğrendiği dönemdir. Bu, kedinizle sert ve yuvarlanan oyunlar oynamamak anlamına gelir; bunun yerine, onlarla etkileşim kurmak için oyuncakları kullanın.

Ellerinizle oynamak, kedi yavrusu olduklarında sevimli görünebilecek ısırma ve kaşınmayı teşvik edebilir, ancak yakında büyüdüklerini ve ısırık ve çiziklerin daha da zorlaşacağını unutmayın.

3. Prime Dönemi (üç – altı yıl)

kedi 5

Bu evrenin adından da anlaşılacağı gibi, kediniz bu yıllarda hayatının zirvesinde olacaktır. Genç ve sağlıklı olmalarına rağmen, herhangi bir hastalığı veya hastalığı önlemeye yardımcı olmak için kedinizin aşıları ve sağlık kontrolleri konusunda güncel kalmasını sağlamak hala önemlidir .

Hemen okuyun;  Kediler Makarna Yer mi?

4. Olgunluk Dönemi (yedi – 10 yaş)

Bu yaşta, kediniz kırklı yaşların ortalarından ellili yaşların ortalarına kadar olan birinin insan eşdeğeri olacaktır.

Bu, evcil hayvanınızın yavaşlamaya başladığını ve kilo alma olasılığının daha yüksek olduğunu fark edebileceğiniz anlamına gelir . Yiyecek tüketimini dikkatlice izlemek, böylece aktivite seviyeleri için doğru miktarı almaları önemlidir. Kedinizin kilolu olup olmadığından emin değilseniz veya yemek saatlerini nasıl kısaltacağınızdan emin değilseniz, lütfen veterinerinizle konuşun.

5. Senior Dönemi(11 – 14 yaş)

Bu, kedinizin 70 yaşındaki insan yaşına ulaştığını görür, bu da onları mutlu etmek için daha fazla zihinsel uyarıma ihtiyaç duymaya başlayabileceği anlamına gelir.

Kedinizin çevresini zenginleştirmek, yaşamları boyunca yapılmalı ve özellikle kediler bu yaşta çok daha fazla rahatlama eğiliminde olduklarından, yaşlılık yıllarına kadar devam etmelidir. Yiyecek bulmacaları, kedinizi eğlendirmenin harika bir yoludur ve eğer biraz fazla kiloluysa, yiyeceklerini almaya çalışırken onu meşgul ve aktif tutabilir!

6. Geriatrik  Dönemi  kedi3  (15 yaş ve üstü)

Bazı kediler bu yaşa yavaşlama belirtisi göstermeden ulaşabilir (bazıları için şanslı!), Ancak diğerleri için yavaş şeritte yaşamaya başlayabilir ve günü en sevdikleri yastıkta mutlu bir şekilde erteleyebilirler.

Geriatrik kedilerin davranışlarındaki herhangi bir değişiklik için daha yakından izlenmesi gerekecektir; bu seslendirme ve tuvalete gitme sıklığı gibi şeyleri içerebilir. Sıra dışı bir şey fark ederseniz, en iyisi veterinerinizden randevu almaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
kedi yasi hesaplama

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır? - Yaş Hesaplama

Sonraki Konu
Karl Lagerfeld

Ünlülerin Kedi İsimleri

Related Posts