kedi isirir mi

Kediler Kuduz Olur Mu?

Yaygın olarak köpeklerle özdeşleşmiş bir hastalık olarak görülse de kuduz hastalığı, pek çok memeli canlıya bulaşabilmektedir. Kediler de dahil olmak üzere pek çok canlıda kuduz görülebilir. 

kedi titremesi

Viral bir hastalık olan kuduz, canlıdan canlıya bulaşmaktadır. Sinir sistemi üzerinde etkili olan bu hastalığın kedilere bulaşması, kuduz virüsü taşıyan bir başka hayvanın salyasıyla temas etmesi veya ısırılması yoluyla olabilir. Kısa süre içerisinde vücuda yayılarak belirtilerini gösteren kuduz hastalığı, her yıl, kediler de dahil olmak üzere pek çok canlının ölümüne yol açmaktadır. 

Kedilerde Kuduz Belirtileri Neler? 

Kedilerde kuduz belirtisi, ilk evrelerde saldırganlık ve insanlardan, diğer canlılardan saklanma eğilimi olarak ortaya çıkar. Normalde sizin yanınızda olmaktan hoşlanan kediniz, kuduz virüsü kapması halinde sizden kaçabilir, korkarak uzaklaşabilir. Bunun tam tersi şekilde, sizden uzak duran kedinizin daha cesur davrandığı da görülebilir. 

Hastalığın yayılması halinde, kedinizin ağzında köpürme, yutkunma sorunları gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu aşamaya gelmeden önce tedavi edilmesi gereken kuduz hastalığı, kediler için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kedilerde Kuduz Nasıl Önlenir?

Özellikle dışarıya çıkan, diğer hayvanlar ile temas halinde olan kedileri kuduz virüsünden korumak için mutlaka uygun aşıların yapılması gerekmektedir. Kuduz aşısı, uzun süreler boyunca kedinizi kuduz virüsünden korumanın tek yolu olarak bilinmektedir. 

Hastalığın ilerlemesi durumunda, çoğu zaman tedavi mümkün olmadığı için kedinizin sağlığı adına, kuduz aşısını ihmal etmemeniz oldukça önemli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir