Kediler Neden Isırır? – Isırma Nedenleri

Kediler genellikle dost canlısı hayvanlar olsa da bazı durumlarda dişlerini ve tırnaklarını göstermekten hiç çekinmiyorlar.

Kedilerin her birinin kendine özgü bir karakteri olduğunu unutmamak gerekli. Bir kedi miyavlamayı severken başka bir kedinin sesini nadiren kullandığını görmek hiç de şaşırtıcı değil. Tıpkı bu durumda olduğu gibi bazı kedilerin sahiplerini veya diğer insanları ısırmasında da pek çok farklı sebep olabilir.

Kediler Isırmayı Çoğu Zaman Oyun Olarak Görür

Kedilerin çene kasları tahmin ettiğinizden çok daha güçlüdür. Oyun oynarken veya ilginizi çekmeye çalışırken hafifçe ısırmaları tam olarak bu kasları kullanarak yaptıkları ısırış ile aynı değildir.

Bir kedi tarafından güçlü bir şekilde ısırıldığınızda bunu anlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Normal sayılabilecek ve çok fazla acı vermeyen kedi ısırmaları kedinizin size zarar vermek istemediği, sadece oyun oynamak istediğini gösterir.

Kediler doğaları gereği diğer kediler ile daha vahşi oyunlar oynar. Çoğu zaman tırnaklarını geçirip hafifçe ısırdıkları için insanlara da bu şekilde davranmaları doğal kabul edilir.

Kediler Neden Aniden Isırmaya Başlar?

kedi 3

Kedilerin içgüdüleri çok hızlı bir şekilde tetiklenebilir. Doğaları gereğince avcı olan bu canlılar sevilirken veya etrafta boş boş dolaşırken aniden ısırmaya, saldırmaya karar verebilir. Bacağınızın, ayağınızın duruşu kediniz tarafından bir av gibi görülebilir.

Ev kedileri avlanmayı içgüdüsel olarak yapıyor olsalar da sahiplerine zarar vermekten çoğu zaman kaçınır. Yaklaştığı avın sahibi olduğunu anladığı zaman herhangi bir zarar vermemek için gücünü orantılı olarak kullanacaktır.

Kendini sevdiren kedilerin neden aniden ısırmaya başladığı ile ilgili pek çok davranış araştırması yapılıyor olsa da bu konuyla alakalı herhangi bir bilgiye henüz ulaşılamadı. Bu konu günümüzde kedilerin gizemli davranışları arasında yerini koruyor.

Hemen okuyun;  Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kedinin Isırması Nasıl Engellenir?

kedi 2

Kediniz ile oyun oynarken devamlı olarak ısırmaya çalışıyorsa oyunu bir mücadele olarak görüyor demektir. Bu durum alışkanlık haline geldiği zaman oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Kediniz canı sıkıldığı her an elinizi ısırabilir, kimi zaman canınızı acıtarak zarar verebilir.

Kediniz bu tarz bir alışkanlığa sahipse oyun oynamak istediği zaman onu başka bir odağa yönlendirmeniz tavsiye edilmektedir. Elinizi ısırdığı zaman mücadele etmeyi bırakıp başka bir oyuncak vererek ilgisini dağıtabilirsiniz.

Eğer oyuncaklar ile ilgilenmiyorsa elinizin acıdığını ve bu durumun istemediğiniz bir şey olduğunu sözlü olarak belirtmeniz ve kedinizden uzaklaşmanız gerekmektedir. Kediniz elinizi ısırdığı zaman böyle bir durumla karşılaştığını anladığında tekrar yapmayacaktır.

Kedileri ısırma alışkanlıklarından vazgeçirmek biraz vakit alabilir. Çoğu kedi bu alışkanlığı edindikten sonra en az birkaç ay süren eğitim ile unutmaktadır.

Kedinizin Isırma Alışkanlığı Kazanmaması İçin Ne Yapmalısınız?

kedi 1

Kedinizin herhangi bir şekilde ısırma alışkanlığı kazanmaması için oyun oynarken çok dikkatli olmanız gerekli. Avcı ve mücadeleci içgüdüleri nedeniyle elinize atlamak istemeleri gayet doğaldır. Böyle durumlarda elinizi hızlı bir şekilde çekmeniz ve hafif bile olsa ısırmasına izin vermemeniz gerekir.

Kediler ile oyun oynarken doğrudan elinizi kullanmamanız tavsiye edilmekte. Bir oyuncak yardımıyla dikkatini çekmeniz ve oyuncağa atlamasını sağlamanız ileride bu alışkanlığı edinmesinin önüne geçecektir.

agresif kediler 5

Kediler mücadeleyi seven hayvanlar olduğu için elinize sarılıp ısırdıkları zaman bundan büyük keyif alırlar. Kediniz küçükken bu durum oldukça sevimli gibi görünse de ilerleyen yaşlarda güçlendikçe size zarar verecek bir oyuna dönüşebilir. Bu nedenle kedinizi bu konuda mümkün olduğu kadar küçük yaştan eğitmeniz önerilmekte.

Kedilerde cezalandırma ile öğretme yönteminin işe yaramadığını unutmamalısınız. Kedinize ceza vermeyi denediğiniz zaman bu durum ters tepebilir, kediniz çok daha saldırgan bir hale gelebilir.

Hemen okuyun;  Kedi Masajı - Kedilerin Yoğurma Hareketinin Nedenleri
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
habes kedisi ozellikleri 3

Habeş Kedisi (Abyssinian)

Sonraki Konu
somali kedisi karakteri

Somali Kedisi Özellikleri ve Bilmeniz Gerekenler

Related Posts