kedi isirir mi

Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırma Nedenleri

Tıpkı insanlar gibi tüm kedilerin de kendilerine göre bir karakterleri bulunur. Yapmaktan hoşlandıkları aktiviteler, sevmedikleri durumlar veya gıdalar olabilir. Her kedi, kendine ait özgür bir ruha sahip olduğu için davranışları konusunda kesin kalıplarla konuşmak mümkün değildir.

Kedi ısırması, yavru kediler ağırlıkta olmak üzere her yaştan kedide görülebilecek bir tepkidir. Bunun sebepleri pek çok değişkene bağlı olabilir. Sizin için bu yazıda, kedi ısırmasını tüm detaylarıyla inceledik ve kedinizi bu alışkanlıktan vazgeçirmek için neler yapabileceğinizi açıkladık.

Kediler Neden Isırır?

kedi isirir mi

Kedilerin ısırmasının altında yatan pek çok sebep olabilir. Bunlardan en yaygınları aşağıdaki gibi:

  • Yavru kediler dişlerini ısırarak kaşıyor olabilir. Kaşıma içgüdüsünün ileri yaşlarda can yakan bir ısırmaya dönüşmemesi için elinizi vermemenizde ve bir oyuncakla dişlerini kaşımasını sağlamanızda fayda var.
  • Oyun oynamak istiyor olabilir.
  • Korku veya sinir kaynaklı ısırma görülebilir.
  • Kediniz oyun oynamaktan sıkıldığını belirtiyor olabilir.

Kedinizin sizi ısırmasının altında yatan nedeni onunla daha sık vakit geçirerek öğrenebilirsiniz. Örneğin, eğer okşarken elinizi ısırıyorsa daha az okşanmak istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda süreyi kısaltarak ısırmanın kaynağını bulmaya çalışabilirsiniz.

Kedimin Isırmasını Nasıl Engellerim?

Kedinizin sizi ısırmaması için küçük yaşlardan itibaren bu alışkanlıktan uzak tutmanız gerekmekte. Özellikle, yavru kediler oynarken avcılık içgüdülerini ön plana çıkararak elinizi bir av olarak görebilir. Bunun bir alışkanlığa dönüşmemesi ve ilerleyen yıllarda tekrar etmemesi için oyun oynarken elinizi kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, ip veya kedi oyuncağı ile oynamanız, kedinizin bunları ısırmasını sağlamanız önerilmekte.

kediler neden isirir

Kedinizi disipline ederken asla vurmamalısınız. Bu durum aranızdaki bağı zayıflatacağı gibi kedinizin sizden korkmasına ve daha saldırgan hale gelmesine neden olabilir. Bunun yerine, elinizi ısırdığı zaman “hayır” şeklinde sert bir tepki vererek kedinizden uzaklaşmanız hatasını anlamasına yardımcı olacaktır.

Kedi ısırması, genellikle yavruluktan gelen alışkanlıklardan kaynaklanır. Bu yaşlarda, yavru kediniz ile oynadığınız oyunlarda elinizi bir av olarak görmeye başlarsa ilerleyen yaşlarda bu durumu devam ettirecektir. Bu nedenle, özellikle yavru kedilerle bu şekilde oyun oynamamanız oldukça önemlidir.

Kedinizin sizinle vakit geçirmesini ödüllendirerek saldırganlığını azaltmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, kedinizi okşarken birkaç ödül maması vermeniz hem aranızdaki bağı geliştirecek hem de size olan saldırganlığını azaltacaktır. Kedileri eğitmenin en iyi yolu olan ödül sistemi ile kedinizin elinizi ısırmamayı öğrenmesini, okşanmak ile ödül maması arasında bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak, kedinizin ısırması tamamen oyun ihtiyacından kaynaklanıyor olabilir. Eğer enerji seviyesi yüksek bir kediniz varsa, günde birkaç defa, bir saat kadar oyun oynayarak enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, kediniz avcılık içgüdülerini başka bir hedefe yönlendirerek ısırma alışkanlığını unutmaya başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir