cornish

Kediler Neden Kendini Yalar?

Kediler, belki de doğadaki en titiz canlıların başında geliyor. Dışkılama alışkanlıklarından kendilerini temizlemelerine kadar her konuda çok dikkatli olan kediler, suyu sevmemelerine rağmen oldukça temiz canlılar olarak biliniyor. 

Kediler Yalanarak Temizlenir

Kedilerin kendilerini yalamalarının temel sebebi temizlenmek olarak biliniyor. Kedi dilinin pütürlü yapısı ve tükürüklerinin antibakteriyel olması, kedinizin doğru ve gayet iyi şekilde yalanarak temizlenebilmesine imkan veriyor. 

Küçük yaşlardan itibaren içgüdüsel olarak öğrenilen bu temizlik anlayışı, yavru kedilerde bile aynı şekilde görülüyor. Anne kedi tarafından yalanarak temizlenen kedi, bir süre sonra bunu kendi başına yapmayı öğreniyor.

Kedilerin Kendini Yalamasında Farklı Sebepler Olabilir 

Her kedi, temizlenmek için kendini yalıyor olsa da kimi zaman yaralanma, ağrı hissetme gibi durumlarda da kedinizin kendini yaladığına şahit olabilirsiniz. Yatıştırıcı bir etki sağlayan bu davranış, kedinizin kendi kendini tedavi etme yöntemi olarak görülebilmektedir. 

Yine benzer şekilde, kedilerin stres altındayken de kendini yaladığı görülebilir. Genel olarak, kedilerin kendini yalaması, kediniz için rahatlatıcı ve sakinleştirici bir içgüdü olarak bilinmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir