kedi oyuncaklari

Kediler Neden Lazeri Takip Eder? Lazer Zararlı Mıdır?

Kedilerin lazeri takip etmesi oldukça ilginç değilmi? Kedilerin lazeri takip etemsi bir oyun gibi görünür, ancak çoğunlukla içgüdüseldir.

Tüm kedi sahipleri, kedi ve lazer arasındaki ebedi mücadeleyi bilir. Bu küçük kırmızı nokta, kedilerin kesinlikle yakalayamamalarına rağmen (veya belki de bu nedenle) meşgul edebilir. İlginçtir ki, lazer işaretleyicilerin kedi dostlarımız için harika bir oyuncak olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var.

Öyleyse kediler neden lazerleri kovalar?

kedi lazer

Lazerin Cazibesi

Lazerler, temsil ettikleri şeyden dolayı doğal olarak kedileri uyarır: hızlı hareket eden bir av. Kedinizin maması için çok çalışmak zorunda olmaması (kasesini doldurana kadar bütün sabah miyavlamak için harcadığı tüm çabayı hesaba katmadığınız sürece), avlanmak için donanımlı anlamına gelmez.

Bir lazerin noktası odanın etrafında dolaşırken, kediniz onu koşmaya ve saklanmaya çalışan küçük bir hayvan olarak yorumlamaktadır. Böylelikle, bazı doğal kedi davranışları , özellikle de söz konusu avı avlamak, saldırmak ve öldürmek için doğuştan gelen arzu ortaya çıkar. Bunun sadece bir projeksiyon olması çok da önemli değil çünkü kediniz zeka üzerinde değil, otomatik pilotta çalışıyor.

Kediler Lazerleri Nasıl Algılar?

Kediniz bir lazeri kovaladığında burada da başka bir faktör vardır ve en basit haliyle çekici görünmesidir. Nedenini anlamak için, kedinizin gözlerinin nasıl çalıştığını ve insan gözünden nasıl farklı olduklarını temel bir anlayışa sahip olmanıza yardımcı olur.

kedi oyuncaklari

Retina, gözün ana yapılarından birisidir. İki temel hücre türünden oluşur: çubuklar ve koniler. Çubuklar düşük ışıkta görme ve hareket algılama ile uğraşırken, koniler gözün rengi görmesine yardımcı olur. İnsan gözünün çubuklardan daha fazla konisi vardır, bu da dünyayı çok canlı bir şekilde gördüğümüz anlamına gelir. Öte yandan kedilerin konilerden daha fazla çubuğu vardır, bu da onları en ufak hareketleri ve değişimi bile algılamada uzman yapar.

Kedinizin lazer noktasını çevirdiğiniz an onu çevresel görüşünde yakalayacaktır ve henüz o kırmızı noktayı gerçekten yiyemeyeceğini tam olarak anlamamışsa (ya da yapamayacağını biliyorsa) ama umursamıyor) o zaman yırtıcı döngüsünü başlatmak için gereken tek şey kırmızı bir lazer ışığıdır.

Kediler ve Lazerler Üzerine Tartışma

Kedinizle lazerle oynamalı mısınız? Bu konu üzerine bazı tartışmalar ve farklı fikirler var.

Kedi sahiplerinden bazıları, kedi sahiplerinin lazeri oyuncak olarak kullanmaması gerektiğini düşünüyor. Kediniz o kırmızı noktayı takip ediyor ve saldırıyor çünkü beyni ona yiyeceği yakalayıp avlamasını söylüyor. Kedi, eğlense bile bunu bir oyun biçimi olarak belirgin bir şekilde yapmıyor.

Lazer ulaşılamaz bir hedeftir ve kedinizin avlanma becerileri ne kadar iyi olursa olsun, onu asla yemeyecek ve yırtıcı döngüsünü asla bitiremeyecektir.

Bazı kedilerin lazer ile oynamadığını farkettiniz mi?

Birçok kedi hileyi anlar ve lazerle etkileşime girmeyi bırakır. Diğerleri bunu son derece sinir bozucu bulur ve sonuç olarak kötü davranmaya başlayabilir. Hayal kırıklığına uğramış kediler, yıkıcı veya saldırgan olmak gibi ideal olmayan şekillerde hareket ederler. Kedinizle oynamak ve bir lazer ile kötü davranış arasında bir bağlantı olduğunu fark ederseniz, muhtemelen lazeri bir kenara bırakmanın zamanı gelmiştir.

Lazer işaretçilerinin daha çok bir oyun ve daha az takıntıya dönüşmesine yardımcı olmak için, oynamayı bitirdiğinizde kedinize bir ödül veya fiziksel bir oyuncak verin. Bu şekilde, lazerin kendisi olmasa bile bir “avlama” tatminini elde edecektir.

Lazer Pointer Güvenlik İpuçları

lazer oyuncak

Kedinizin aslında bir lazeri kovalamaktan hoşlanıyor gibi görünmesi ve sadece sonu gelmeyen bir av-sıçrama-hayal kırıklığı döngüsüne yakalanmamış olması koşuluyla, muhtemelen endişelenecek bir şey yoktur. Bir lazerin peşinde koşmak, kedinizin fiziksel ve zihinsel egzersiz yapması için harika bir yoldur ve aynı zamanda kedinizin kedicik içgüdülerine bir süreliğine dokunmasını sağlar – evdeki kedilerin istedikleri kadar sık ​​yapamayacakları bir şey.

Kedinizle lazer ile oynarken iki konuya dikkat etmeniz gerekir;

  1. Işığı doğrudan kedinizin gözlerine tutmayın. Oyuncak lazerler bile inanılmaz derecede parlak bir ışık yayar, bu yüzden onu doğrudan kedinize (ya da kendinize!) Tutmamalısınız. Bunu yaparsanız, görme sorunlarına ve / veya göz yaralanmalarına neden olabilirsiniz .
  2. Kedinize bol miktarda başka oyuncak verin. Lazer, kedinizin oyun için tek çıkış noktasıysa, hayal kırıklığının artmaya başlaması daha olasıdır. Kedi nanesi oyuncakları ve asaları da dahil olmak üzere, avlanmak ve oynamak için diğer birçok nesneye erişimi olduğundan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir