Kediler Neden Mırlar?

Kediler neden mırlar merak ediyor musunuz? Tüm kedilerde az veya çok olsa da ortak olarak görülen kedi mırlaması durumu kedinizin içinde bulunduğu ruh halini çok net şekilde anlamanızı sağlar. Her kedi, özellikle rahat ve huzurlu hissettiği zaman mırlayarak bu durumu sahiplerine gösterir.

Kediler Nasıl Mırlar?

Kedilerin mırlamaları ses tellerini titretmeleri sonucu meydana gelir. Doğadaki kaplan, aslan gibi yırtıcılar da dahil olmak üzere kedigiller familyasındaki tüm canlılarda bu içgüdüsel özellik bulunmaktadır.

Kedilerin sahip oldukları bu içgüdünün neden oluştuğu konusunda pek çok araştırma yapılmış olsa da henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak nesillerdir bir arada yaşadığımız kedi dostlarımızın bunu hangi durumlarda yaptığını anlamış durumdayız.

Kediler Mırlamayı Çok Küçük Yaşta Öğrenir

kedi3

Kedilerin ilk mırlamaları iki veya üç günlükken başlar. Daha yeni gözleri açılan kediler annelerinin yanında mırlayarak huzurlu hissettiklerini anlatır. Emziren anne kedilerin de aynı şekilde mırladığına şahit olabilirsiniz.

Anne kedinin mırlama yoluyla yavruları ile iletişim kurduğuna dair bazı araştırmalar bulunmakta. Özellikle yavruların üzerindeki stresin azalmasını sağladığı ve annelik bağını güçlendirdiğine dair bulgular yaygın olarak makalelerde karşımıza çıkıyor.

Yavruluktan itibaren ortaya çıkan bu içgüdü kedilerin ilerleyen yaşlarında bile görülebilmektedir.

Kedinizin Mırlaması Güvende Hissettiğini İfade Eder

kedi4

Kediniz kucağınızdayken veya kendini sevdirirken mırlıyorsa bu durum sizi sevdiğini ve güvende hissettiğini gösteren bir işarettir. Kediler kimi zaman mırlarken içgüdüsel olarak patilerini açıp kapatır.

Kediler kimi zaman temas olmaksızın sadece sesinizi duyarak da mırlayabilir. Sahipleriyle çok güçlü bağlar kuran kedilerde bu durum sıkça görülmekte. Özellikle yavruluktan itibaren büyüttüğünüz bir kedi sizinle çok güçlü bağlar kuracağı için sesinizi duyar duymaz veya sizi gördüğü zaman mırlayarak sevgisini ifade edebilir.

Hemen okuyun;  Kediler Neden Suyu Sevmez?

Kediler Başka Hangi Durumlarda Mırlar?

kedi2

Kediler sadece güvende hissettikleri zaman mırlamaz. Bazen ortam sıcaklığı ve kedinizi huzurlu hissettiren diğer faktörler bulunduğunda kediniz rahat bir ruh hali içerisine girebilir. Böylesi durumlarda etrafta hiç kimse olmasa bile kediniz mırlayabilir.

Bazı kediler acıktıklarında mırlama eğilimindedir. Bu durum daha nadir görülse de görüldüğü zaman genellikle miyavlama ile birlikte gözlemlenir.

Bazı kediler acı hissettiklerinde mırlayarak ve yalanarak bu acıyı gidermeye çalışmaktadır. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda, düşük frekansa sahip kedi mırlamalarının kırık kemiklerin iyileşmesinde katkı sağladığı düşünülmekte. Kediler üzerinde yapılan diğer araştırmalarda, mırlayan kedilerin daha az acı hissettiğine dair bulgulara rastlamak mümkün.

Mırlama Büyük Yırtıcılarda Da Görülmektedir

kedi6

Mırlama sadece küçük ev kedilerinde değil aynı zamanda büyük yırtıcılarda, kaplan ve aslan gibi hayvanlarda da görülmektedir. Tıpkı kedilerde olduğu gibi kaplanlar kendilerini iyi hissettiklerinde veya güvende olduklarında mırlayarak bu durumu gösterir.

Mırlama hali sadece kedilerde görülüyor olsa da ayı ve rakunların da bu sesi aynı durumlarda çıkardığı gözlemlenmektedir. Bu hayvanlarda kedilerde olandan daha farklı bir mırlama gözlemleniyor olsa da aynı şartlarda oluşmaktadır.

Bazı Kediler Neden Mırlamaz

kedi7

Mırlamak kediler ile özdeşleşmiş bir davranış olsa da bazı kediler ne kadar güvende hissediyor olursa olsun mırlamayabilir. Özellikle tüysüz kedilerde mırlamama hali çok daha yaygın olarak görülmektedir.

Mırlamayan kediler güvende veya huzursuz hissetmez. Her kedinin kendine özgü bir karakteri olduğu için kimi kedinin mırlamayı tercih etmediğini görebilirsiniz.

Bunun dışında bazı kedilerde ses tellerinden kaynaklanan bazı genetik problemler nedeniyle mırlama sesi oluşmayabilir. Bu tarz bir problem kedinin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmayacaktır.

Bazı kedi cinslerinde mırlama tonları insan kulağı tarafından çok daha az duyulabilecek frekanslarda olabilir. Bu tarz kediler mırlamıyor gibi görünse de gövdelerine kulağınızı yasladığınız zaman mırlamasını dinleyebilirsiniz.

Hemen okuyun;  Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır? - Yaş Hesaplama
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
kediler yumurta yer mi

Kediler Yumurta Yer Mi?

Sonraki Konu
yavru kopek bakimi

6 Adımda Yavru Köpek Bakımı

Related Posts