Kedilere dair herşey

Kediler Neden Miyavlar?

Kediler uzaktan bakıldığında sessiz hayvanlar gibi görünüyor olsa da aslında oldukça gürültücü olabilir. Kedilerin konuşkanlıkları ırklarına ve cinslerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Kimi kediler daha sessiz olma eğilimindeyken bazıları diğerlerine göre çok daha fazla miyavlayabiliyor.

Kedinin Sürekli Miyavlaması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin miyavlaması pek çok farklı anlama gelebilir. Bazı kediler miyavlayarak susuz kaldıklarını veya karınlarının acıktığını belirtebilir. Bazı durumlarda ise kedilerin sadece ilgi çekmek için miyavladığı görülmektedir.

Eğer kediniz sürekli ve yüksek tonda miyavlıyorsa öncelikle herhangi bir fiziksel acı hissedip hissetmediğini anlamanız gerekir. Miyavlamasına ani ve yoğun yalanmalar eşlik ediyorsa vücudunda yara veya acıyan bir yer olup olmadığını kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir. Eğer bu miyavlamalar sürekli devam ediyorsa kedinizi veterinere götürmeniz en doğrusu olacaktır.

Eğer herhangi bir fiziksel problem görülmüyorsa kedinizin karnı acıkmış veya susamış olabilir. Yem ve su kaplarını kontrol ederek miyavlamasını durdurabilirsiniz. Yine aynı şekilde, kedinizin kumu temiz olmadığı zaman miyavlayarak bunu haber veriyor olabilir.

Son olarak kedinizi kucağınıza alıp biraz sevmeyi deneyebilirsiniz. Bazı kediler sahiplerinden günlük ilgilerini yeteri kadar almadıklarında miyavlayarak ilgi çekmeye çalışabilir.

Kedilerin bazen hiçbir sebep olmadan miyavladıkları da unutulmamalıdır. Canı sadece konuşmak istediği için miyavlıyor olabilir.

Kediler Neden Ağlar Gibi Miyavlar?

Kedilerin miyavlamaları cinslerin türüne göre değişmektedir. Kimi türler daha kesik tonlarda miyavlarken bazı kedilerde ağlama sesine benzer miyavlamalar görülebilir.

Kediler yüksek tonda ve kesintisiz miyavlamayı genellikle stres altındayken yapar. Başka bir kedi ile tartışırken veya bir şeylerden korkmuşsa bu şekilde miyavlayabilir.

Hemen okuyun;  Kediler Neden Mırlar?

Kedilerin ağlar gibi miyavlaması aslında ağladıkları anlamına gelmemektedir. Bu ses onların karşı tarafı korkutmak veya kendilerini güvende hissetmek için kullandıkları tondur.

Üreme dönemi gelmiş olan kedilerde bu tarz miyavlamalar çok sık görülür. Kedinizi kısırlaştırarak veya çiftleştirerek miyavlamalarını durdurabilirsiniz.

Kediler Sabahları Neden Miyavlar?

Kediler sabahları evde hareket gördükleri zaman tamamen sosyal sebepler ile miyavlayabilir. Kesintisiz şekilde görülmeyen bu miyavlamalar kedinizin sizi selamlama şekli olarak bilinmektedir.

Her kedi bunu yapmıyor olsa da bazı kedilerin sabahları sahiplerine miyavlaması oldukça normal bir durumdur.

Hamile Kediler Neden Miyavlar?

Hamile kedilerin miyavlamasının altında pek çok sebep olabilir. Eğer hamile bir kedi besliyorsanız her zaman yiyeceğe ve temiz suya erişimi olduğundan, kumunun devamlı olarak temiz tutulduğundan emin olmanız gerekli.

Kediler isteklerini sesli bir şekilde anlatmaya meyilli olabilir. Eğer tüm ihtiyaçları yerindeyse kediniz sadece biraz ilgiye ihtiyaç duyuyor olabilir. Hamile kedilerin karın bölgesine hafif masaj yaparak hem aranızdaki bağı geliştirebilir hem de kedinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Hamile kedilerin vücutları daha hassas olacağı için özellikle doğuma yakın dönemlerde kimi zaman ağrı görülebilir. Kediniz bu ağrılar nedeniyle miyavlayabilir. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmeniz durumunda kedinizin miyavlaması konusunda endişe etmenize gerek olmayacaktır.

Yavru Kediler Neden Miyavlar?

Yavru kediler dünyaya geldikleri zaman çevreyi keşfetmek için büyük bir merak duyarlar. Yavru kediler, bu meraklarını giderene kadar da miyavlayarak etrafa seslerini duyurmaya çalışır. Ses telleri yeni gelişen kediler miyavlayarak kendilerini ifade etmeyi bu yaşlarda öğrenir.

Yavru kedilerin devamlı olarak miyavlaması oldukça normal bir durumdur. Yeni doğmuş kediler annelerini çağırmak, ihtiyaçlarını anlatmak için miyavlamayı tercih eder. Anne kedinin de yavrularını ararken miyavlaması gayet normal kabul edilmektedir.

Hemen okuyun;  Kedi Traşı Makinesi Önerileri - En İyi Kedi Köpek Traş Makineleri

Yavru kediler belli bir yaşa ulaşınca miyavlamaları azalır. Ancak küçüklük dönemlerinde sevimli ses tonları ile devamlı miyavlayarak kimi zaman insanların ve anne kedinin başını ağrıttığı görülebilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir