kedi 1

Kediler Neden Ot Yer?

Kediler, pek çok garip davranışı ile insanlarda merak uyandıran canlılardır. Karakterlerine bağlı olarak farklı özellikler sergileyen bu canlılar zaman zaman ot, çim veya bitki yaprağı gibi değişik maddeleri yeme eğilimi içerisine girebilir. Bu durum gayet normal kabul edildiği gibi kedinizin sağlıklı olduğuna da işaret eder.

Kediler Ot Yiyerek Sindirimlerini Destekler

Kediler, yalanarak temizlendikleri için temizlik sırasında tüy yutmaktadır. Bu tüyler, kedi tarafından sindirilmeye uygun olmadığı için kusarak veya öksürük yoluyla atılmak zorundadır. Yine benzer şekilde, sindirilmeden dışkı yoluyla da tüy atımı gerçekleşebiliyor olsa da kedinizin ilk tercihi bunu kusarak yapmaktan yana olacaktır. 

kedi nanesi 2

Kediler, doğada yaşadıkları süre boyunca kendi ihtiyaçlarına uygun çözümler bulmaya adapte olmuştur. Ot yemek, sokak kedileri de dahil olmak üzere tüm kedilerde gözlemlenebilen bir davranıştır. 

Kediler, ot, çim, çiçek yaprağı gibi maddeleri yiyerek kusma refleksi geliştirir. Midelerindeki tüy yumağının kediyi rahatsız etmesi halinde, içgüdüsel olarak ot yiyecek ve kendini kusturacaktır. Bu durum, kedinizin sağlığı için herhangi bir sakınca taşımamaktadır.

Kedi Çimi ve Kedi Maltı Kullanılabilir

Kedinizin sindirimini rahatlatmak ve rahatlamasını sağlamak adına kedi maltı kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde, evinizde belirli bir noktaya bırakacağınız kedi çimi de kedinizin yuttuğu tüylerden daha rahat kurtulmasını sağlayacaktır. 

Özellikle uzun tüylü kedilerde ve tüy dökme dönemlerinde ot yeme alışkanlığının arttığı gözlemlenebilir. Bu gibi dönemlerde, kedi çimi gibi takviyelerle kedinize yardımcı olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir