kediler neden sirtini kabartir

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kedileri köpeklerle ve diğer memeli canlılar ile kıyasladığınız zaman oldukça esnek bir vücuda sahip olduklarını ve kendilerini şekilden şekle soktuklarını görebilirsiniz. Büründükleri bu şekiller kimi zaman sevgi ifadesi olsa da bazı durumlarda korku veya stres belirtisi de olabilir.

kediler neden sirtini kabartir

Tüm kedilerde içgüdüsel olarak gözlemlenen sırtı kamburlaştırma durumunun birden fazla sebebi bulunmaktadır.

  • Kediniz stres altında olabilir: Kediler stres altına girdikleri zaman vücutlarını kamburlaştırır. Kedinizin korku ve stres halinde, sırtının ortasını yukarıya doğru uzattığını, kulaklarını geriye doğru yasladığını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kedinizi sakinleştirmeniz gerekebilir.
  • Kediniz savunma pozisyonuna geçmiş olabilir: Kedilerin sırtlarını kamburlaştırmasının bir diğer sebebi yine içgüdülerinde yatmaktadır. Karşılarına çıkan bir rakip, başka bir kedi veya farklı bir canlıyı korkutmak için olduğundan daha büyük görünme çabasına giren kediler sırtlarını kamburlaştırabilir. Savunma pozisyonuna geçen kediler, kambur pozisyon ile birlikte tıslama, uzun tonlarda miyavlama gibi hareketler de yapabilir.
  • Oyun oynuyor olabilir: Kediler oyun oynarken çok çeşitli hareketler sergileyebilir. Kimi zaman dışarıdan bakıldığında endişe edebileceğiniz kadar esnek olabilen kediler bazen bir kağıt parçasına bakarak veya herhangi bir oyuncağa karşı içgüdüsel olarak kamburlarını çıkararak pozisyon alabilir.
  • Kediniz esniyor olabilir: Kediler vücutlarının elastik yapısını sonuna kadar kullanmayı seven canlılardır. Kimi zaman sadece esneme hareketleri yapmak için sırtını kamburlaştırabilir.

Her kedinin yaptığı bu hareket oldukça doğal ve normaldir. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa sırtını kamburlaştırması konusunda endişe etmeniz yersiz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir