Kedilere dair herşey

Kediler Neden Suyu Sevmez?

Bazı kediler suyu severken bazı kediler ise sudan hoşlanmaz. Peki kediler neden suyu sevmez? Gelin cevabını sizinle paylaşalım.


Bir kedinin su sevmemesinin nedenlerine geçmeden önce, tüm kedilerin sudan hoşlanmadığını söyleyemeyiz. Bazı kaynaklar Bengal veya Van Kedisi gibi bazı kedi ırkları suya daha fazla ilgi gösterir ve hatta ılık bir duşa dalmanın tadını çıkaracağını söylüyor. Bu cinslerdeki bazı bireylerin sudan hoşlandığından emin olabilsek de, bu cinslerin tamamının suyu sevmesi anlamına gelmiyor. Bu nedenle, kedinize suyu sevmesi veya sevmemesi konusunda herhangi bir beklenti olmaksızın bir birey olarak davranmanız daha önemlidir.

Kedilerin suyu sevmeme sebebine gelince

Bu durum kedinizin yavru olarak ve bireysel olarak yaşadığı deneyimlere bağlı olarak değişmektedir.Fizyolojik olarak kedilerin sudan kaçınması mantıklıdır. Bunun nedeni, kedilerin kürkünün çok kalın olması ve ıslandığında kuruması uzun zaman alacak yoğun bir alt kürkün olmasıdır. Ayrıca, bir kedi astarına hava hapsederek kendini sıcak tutar ki bu, tüyün ıslak olması durumunda imkansız olacaktır. Köpeklerden farklı olarak, kedilerin kürkü çok yağlı değildir, bu da aynı suya dayanıklı ve çabuk kuruma özelliklerine sahip olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bir kedi ıslanırsa çok üşümesi muhtemeldir ve bu vahşi doğada ölümcül olabilir.

Ortalama bir ev kedisi, genellikle çok sayıda çizik ve çok sinirli bir kediyle sonuçlanan bir banyo yaptırmış olabilir. Kedinize su şişesini püskürtmek de yaygın (ancak tavsiye edilmeyen) bir disiplin yöntemidir ve bu açıkça su ile ilgili olumsuz çağrışımlara neden olacaktır. Bu nedenle, ortalama bir ev kedisinin deneyimlerinin çoğu olumsuzsa sudan kaçınması mantıklıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir