Kediler Neden Titrer?

Kedilerde titreme kimi zaman çeşitli hastalıklardan kaynaklı, kimi zaman ise sadece kedinizin gördüğü rüyalar nedeniyle gerçekleşiyor olabilir. Neredeyse her kedide zaman zaman görülebilen titreme durumunun ne anlama geldiğini sizler için bu yazıda detaylarıyla inceledik.

Yavru Kediler Neden Titrer?

Yavru kedilerin ortalama olarak %40’ında herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın titreme ve sallanma durumu görülebilir. Horner’s sendromu adı verilen bu titreme durumu ilerleyen yaşlarda, çoğu zaman kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır.

kedi titremesi

Horner’s sendromu, kedilerde küçük yaşlarda oluşan yüksekten düşme, yaralanma veya başka kediler tarafından saldırıya uğrama gibi durumlarda kalıcı hale gelebilmektedir. Eğer titremeler ilerleyen yaşlarda devam ediyorsa veya şiddetlenirse veteriner kontrolü önerilmektedir.

Kediler Uyurken Neden Titrer?

Kediler de tıpkı insanlar gibi rüya görürler. Derin rüya halinde, kedilerde titreme durumu oldukça yaygın görülür.

Kediler, insanlardan farklı olarak uyku halindeyken, uyanıklık haline göre çok daha tetiktedir. Koku alma ve duyu yetenekleri daha açık olduğu için seslere ve yabancı etmenlere daha duyarlı hale gelirler. Bu tarz bir etmenle karşılaşmaları kedinizin uyurken titremesine neden olabilir.

Kedilerde şiddetli olmadığı sürece, uyku halinde titreme, tekme atma ve mırıldanma gibi durumlar olağan kabul edilmektedir.

Kedilerde Hastalık Nedeniyle Titreme Sebepleri

kediler neden titrer

  • Hipoglisemi titremesi: Hipoglisemi, kedinizin kan şekerinin düşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kabızlık ve çeşitli sebeplerden dolayı iştahsızlık gibi problemler yaşayan kedilerde bu durumdan kaynaklanan titreme görülebilir. Genellikle, yeni mamaya uyum sağlayamayan kediler yeteri kadar beslenemedikleri için bu durumla karşılaşmaktadır. Bu nedenle, kedinizin mama değişimini alıştırarak yapmanız önerilmektedir.
  • Hipertermi titremesi: Kedinizin ateşlenmesi ve vücut sıcaklığının 41 derecenin üzerine çıkması durumunda titreme görülebilir. Bu gibi durumlarda kedinizin hayati tehlikeye girmemesi için acilen veterinere başvurulmalıdır.
  • Hipotermi titremesi: Daha çok yavru kedilerde görülen hipotermi durumu, kedinizin vücut ısısının belli bir seviyenin altına düşmesi halinde ortaya çıkar. Kediler için hayati tehlike yaratan hipotermi durumunda acil bir şekilde veteriner desteği alınmalıdır.
  • Acı ve travma kaynaklı titreme: Kedilerde travma, sakatlık veya hastalık nedeniyle titreme görülebilir. Kediniz normal besleniyor ve vücut ısısı olağan seviyedeyse, titremenin kaynağının araştırılması için veterinere başvurmanız tavsiye edilmektedir.
  • Epilepsi kaynaklı titreme: Kedilerde görülebilen epilepsi hastalığı titremeye neden olabilmektedir. İnsanlarda görülen nöbetlere benzer şekilde, birkaç dakika boyunca kedinizde titreme ve sallanma hali görülebilir. Bu durumda veteriner hekimlere danışılmalı ve önerilen tavsiye uygulanmalıdır.
  • Nöbetsel titreme: Çeşitli hastalıklardan, zehirlenmelerden kaynaklı olarak nöbet benzeri titremeler ile karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda kaynağın tam olarak tespit edilebilmesi ve hızlı bir şekilde tedaviye başlanılması için veterinerinizle görüşmeniz gerekmektedir.
Hemen okuyun;  Kedim Yemek Yemiyor
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Konu
kedi ekmek

Kediler Ekmek Yer mi?

Sonraki Konu
kedi alerjisi

Kedi Alerjisi

Related Posts