kedi nankor mu 6

Kediler Sahiplerine Bağlanır Mı?

Kediler tıpkı köpeklerde olduğu gibi insanlar ile oldukça iyi bağlar kurabilir. Sahiplerinin her hareketini takip eden meraklı kediler çoğu zaman sahiplerinin hareketlerini de taklit etme eğilimine sahiptir.

Bir kedi sahibi ile pek çok farklı şekilde bağ kurabilir. Bu bağların ne kadar güçlü olacağı kedi ile geçirdiğiniz süreye göre değişecektir. Küçüklükten beri birlikte yaşadığınız kediler sizi adeta bir parçası gibi görecektir. Bazı kedi cinsleri çok daha hassas olduğu için evden uzaklaştığınız zaman sizi özleyerek depresyona bile girebilir.

Kedilerin insanları tanıması ve bağlanması tamamen içgüdüseldir. Zekası yüksek olan kediler çok daha kolay bağ kurabilirken daha zayıf zekaya sahip olan cinslerde bu bağların gelişmesi için daha uzun süre gerekir.

Kediler Ne Kadar Sadık? Gerçekten Nankör Mü?

kedi nankor mu 5

Kediler aslında köpeklerde olduğu kadar güçlü bağlara sahiptir ve sahipleriyle çok ciddi bağlar kurabilir. Oldukça sadık olan kediler sadece özgürlükçü yapıları nedeniyle insanlara bağlılıklarını köpeklerde olduğu kadar sık göstermezler.

Köpeklerle kıyaslandığı zaman çok daha uzak ve soğuk gibi görünüyor olsalar da kediler sahiplerine fazlasıyla sadıktır. Özellikle kediler ve küçük çocuklar bir arada büyüdüklerinde, kedilerin çocuklara karşı korumacı bir tavır takındığını sıkça görebilirsiniz.

Bir kedinin sahibi ile bağ kurabilmesi biraz zaman alan bir süreçtir. Her kedi aynı ölçüde yakınlaşmaya açık olmayabilir. Kedilerin çok özgür karakterler olduğu unutulmamalıdır. Bir kedi ile bağ kurarken kedinizi çok sıkmamanız, sürekli sevmek veya birlikte oyun oynamak için ısrarcı olmamanız gereklidir.

Kediler Sahiplerini Tanır Mı?

kedi nankor mu 2

Kedilerin hafızası oldukça gelişmiştir. Sahiplerini ve birlikte yaşadıkları insanları görünüşleriyle ve kokularıyla tanıyabilirler. Bir kedinin birlikte uzun süre yaşadığı bir insanı unutması vakit alır. Çoğu zaman kediler sahiplerini üç yıl görmese bile hatırlar.

Bazı kediler sahiplerinden uzak kaldıkları dönemde sahiplerini unutmuş gibi görünebilir. Tekrar geldiğiniz zaman eskisi gibi yakın davranmaktan çekinebilir. Bu durumda kedinizin sizi unuttuğunu düşünmeniz gayet normal olsa da aslında bu canlıların hafızası düşündüğünüzden çok daha kuvvetlidir.

Kediler çoğu zaman uzak kaldıkları insanları yeniden tanımak için zamana ihtiyaç duyarlar. Özellikle uzun süreler uzak kaldığınız zaman kedinizin sizi tekrar tanıması için serbest bırakmanız tavsiye edilmektedir. Kediniz kokunuzu aldıktan ve davranışlarınızı gözlemledikten sonra eskisi gibi kucağınıza atlamaya devam edecektir.

Kedi ve Sahibi Arasındaki Bağ Nasıl Güçlendirilir?

kedi nankor mu 3

Kediler ile sahipleri arasındaki bağ zaman içerisinde doğal şekilde gelişebilir. Bunun dışında, kedinizle yapacağınız aktiviteler ile aranızdaki bağı güçlendirmeniz mümkündür.

  • Kedinizi düzenli saatlerde beslemeye çalışın: Kedinizi düzenli saatlerde beslemeniz her defasında aranızdaki bağın gelişmesini sağlayacaktır. Kedinizi beslemek size olan güvenini yükselteceği için aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin en kolay yoludur.
  • Günlük olarak kedinizle oyun oynayın: Kediler oyun sırasında karşı tarafın gücünü tartma eğilimine sahiptir. Kediniz elinizi hafifçe ısırabilir veya üzerinize atlayabilir. Bu tarz durumlar oyun sırasında gelişen doğal davranışlardır. Oyun sırasında kedinizin canını acıtmadan, oyuncaklar kullanarak kedinizle iyi vakit geçirebilirsiniz. Bu sayede hem aranızdaki bağ gelişecek hem de kedinizin size olan güveni artacaktır.
  • Ödül mamaları kullanın: Kedinizin devamlı olarak sizi takip etmesini istiyorsanız ödül maması kullanarak eğitim verebilirsiniz. Peşinizden geldiği zaman mama vererek kedinizin size daha fazla bağlanmasını sağlamanız mümkün.
  • Kedinizi ara sıra ödüllendirmeyi ihmal etmeyin: Kedinizi zaman zaman yaş mama ile ödüllendirmeniz hem aranızdaki bağı güçlendirecek hem de kedinizi mutlu edecektir. Devamlı olmasa da haftada bir veya iki gün yaş mama ile beslemeniz kedinizin sağlığı için de tavsiye edilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir