Kediler Traş Edilmeli Mi?

Kediler kürkleri sayesinde sıcak ve soğuktan korunur, çevresel zararları minimuma indirerek yaşamlarını sürdürür. Bir kedi için kürk ve bıyık bölgeleri oldukça önemlidir. Taranma gibi insanlar tarafından yapılacak bakımlar haricinde tüm kediler yalanarak tüylerini temizlemektedir.

Kediler kişisel bakımlarını oldukça iyi yerine getiren canlılardır. Köpeklerden ve diğer evcil hayvanlardan çok daha temiz olan kedilerin dillerinde bulunan tırtıklı yapı ve özel bileşenlere sahip salyaları tüylerini her türlü pislikten arındırmalarını sağlar.

Kedilerin büyük kısmı tüylerini diğer kedilere karşı üstünlük kazanmak için kullanmaktadır. Tehlike anında tüylerini kabartarak kendine özgü bir savunma mekanizması geliştiren kediler için kürk fazlasıyla önemlidir.

Traş Etmek Kediye Zarar Verir Mi?

kedi tiras 2

Veteriner tarafından yapılan traş kediye herhangi bir zarar vermeyecektir. Evde bilinçsiz bir şekilde kedinizi traş etmek deri üzerinde bulunan bazı hassas noktalara zarar verebilir. Kimi zaman göğüs bölgesinde kimi zaman ise bıyıklar ve çevresinde hasara neden olabilen bilinçsiz traştan mutlaka uzak durulması gereklidir.

Veterinerler tarafından yapılan traşın herhangi bir zararı bulunmaz. Kediniz için gerekli olduğu düşünülüyorsa traş edilmesine herhangi bir sakınca yoktur.

Kedinizi gereksiz yere traş etmek psikolojisine ve deri üzerindeki yağ dengesine zarar verebilir. Kediler tüysüz oldukları zaman kendilerini daha kötü hissederek strese girer. Yine aynı şekilde, deri üzerindeki yağ dengesini koruyan tüyleri kesmeniz kedinizin derisinde sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Kediler Hangi Durumlarda Traş Edilmelidir?

kedi tiras 3

Kediler estetik sebeplerden veya herhangi bir zorunluluk olmadığı sürece traş edilmemelidir. Bir kedi için tüyler sadece görüntüden ibaret değil aynı zamanda kedinizin sağlığını koruyan önemli bir parça olarak görülmektedir.

Hemen okuyun;  Kedi Sakinleştirici Müzikler

Kedinizin kürkü sıcak ve soğuktan korumak için tasarlanmıştır. Kedilerin derisi hassas olduğu için güneş ışığı kolay bir şekilde zarar verebilir. Kediler bunun önüne geçmek için zaman içerisinde UV ışınlarından koruyan bir kürk geliştirmiştir.

Kediniz stres anında içgüdüsel olarak daha büyük görünmek ve düşmanlarını korkutmak için çaba gösterir. Bunu yapabilmesindeki en büyük yardımcısı tüyleri olacaktır. Tüylerini kabartamayan bir kedi strese girebilir.

Kediler yalnızca sağlık gereksinimleri söz konusu olduğu zaman traş edilmelidir. Ameliyatlar, çözülemeyen mantar, bit ve pire sorunları gibi sağlık problemlerinde veteriner kontrolünde kedinizi traş ettirebilirsiniz. Bunun dışında yalnızca estetik amaçlı traş edilmesi kesinlikle doğru olmayacaktır.

Kedi Traş Edildikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi tiras 4

Kediniz traş edildikten sonra güneş ışınlarına ve hava koşullarına karşı çok daha hassas olur. Öncelikle veterinerinizin tavsiyelerine uymanız gereklidir.

Kimi zaman kedilerin güneşten etkilenmemesi için özel güneş kremleri kullanılabilir. İnsan ve kedilerin yapılarının farklı olduğu unutulmamalıdır. Kediler, çoğu zaman insanlar için hazırlanan güneş kremlerinden zarar görebilir. Bu konu ile ilgili veterinerinizden destek almanız ve önerdiği kremleri kullanmanız gereklidir.

Kedinizin tüyleri deri üzerinde var olan yağ dengesinin korunmasında da önemli bir işleve sahiptir. Bu yağ dengesi tüyler olmadan sağlanamayabilir. Böylesi durumlarda yine veteriner tavsiyesi ile farklı kremler kullanarak deriye masaj yapmanız gerekebilir.

kedi tiras 5

Bazı kediler tüyleri kesildikten sonra kendilerini temizleyemiyor. Kürküne alışan kediler doğrudan derisi ile temas eden dilinden pek hoşlanmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde kedinizi hafif nemli bir pamuk ile temizleyebilirsiniz. Kedi derisi için özel hazırlanan temizleme solüsyonları ile de gereken bakımlar yapılabilmekte.

Kedilerin kürkleri darbelere karşı da doğal bir koruma sağlar. Tüyleri traş edilen kediler darbelere daha açık olacaktır. Bu nedenle evde kedinizin zarar görmemesi için ekstra dikkat etmeniz gerekebilir.

Hemen okuyun;  Bir Kediyi En Çok Ne Üzer?

Kedinizin strese girmemesi ve sağlığını koruması için traş edildikten sonra veterinerin tavsiyelerine uyulması çok önemlidir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Konu
savannah kedisi 1

Savannah Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Sonraki Konu
kedi isimleri

En Popüler Erkek Kedi İsimleri

Related Posts